fbpx

Разом з весною до рівнян може прийти депресія

Діліться інформацією з друзями:

За вікном розтанув сніг, а з ним – і останні зимові дні. Невдовзі зустрічатимемо весну. Однак ця на перший погляд найоптимістичніша пора року в багатьох людей асоціюється із втомою, апатією, втратою інтересу до життя та звичних справ. Такий стан прийнято називати весняною депресією. Чому ж вона виникає? І чи можливо її подолати?

Фахівці розповідають, що весняну депресію можуть спровокувати різні чинники. Зокрема, нестача сонця взимку, брак вітамінів, внутрішній дисбаланс, стрес від зміни сезонів, низька активність і малорухливий спосіб життя взимку, шкідливі звички, втома і брак сну.

– Сезонна депресія визначається тоді, коли епізоди повторюються в певну пору року. Частіше – це осінь і зима. Рідше весна, – розповідає когнітивно-поведінковий психотерапевт Галина ХИЛЮК. – В Україні за статистикою 2,8 мільйона осіб живе з депресією. Проте це не лише дорослі, а й діти. Згідно з даними ВООЗ, депресія є четвертою з причин втрати працездатності серед населення. Слід розрізняти депресивний стан, коли симптоми депресії тривають до 2 тижнів. І клінічну депресію, коли пригнічений стан триває значно довше. Навіть роками, якщо людина не звертається по допомогу. Найбільшим ризиком депресії є суїцид.

Депресія у жінок розвивається значно частіше, ніж у чоловіків. Однак і долають її вони простіше, адже відвертіше розповідають про свої відчуття.

Депресивний стан може проявлятися такими симптомами:

  • поганий настрій: пригнічення, сум, відчай, апатія;
  • негативне сприйняття себе і свого життя тепер, у майбутньому;
  • зниження відчуття задоволення, в т. ч. й від сексу;
  • втрата інтересу до того, що раніше цікавило, до сім’ї;
  • нехтування правилами особистої гігієни;
  • підвищена втомлюваність, зниження енергії;
  • безсоння вночі чи сонливість удень;
  • зниження чи підвищення апетиту;
  • втрата ваги;
  • суїцидальні думки або наміри.

При депресії можуть проявлятися не всі симптоми. Залежно від того, скільки ознак депресії присутні і ступеня їх вираженості депресію кваліфікують як легку, середню або важку.

У людини з легкою формою з’являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи. Та суттєво на її життя це не впливає. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою. Вона може виконувати лише найпростіші побутові справи.

З депресією може зіштовхнутись кожен. Тут не грає ролі рівень доходу, освіта, раса, стать, успіх і краса, – наголошує лікар. Її виникненню можуть посприяти різні події в житті – як негативні, так і позитивні.

– Незважаючи на велику кількість досліджень, що вивчали вплив генетичних або зовнішніх факторів на виникнення депресії, вчені досі напевно не знають причин її появи, – пояснює Галина Хилюк. – Цей стан пов’язують з хімічним складом мозку, а саме з рівнями серотоніну, дофаміну і норадреналіну. Останні дослідження вказують на те, що депресія пов’язана з помилками мислення. Настрій і емоції людини створюються когніціями (думками). Це те, як ви дивитесь на речі – ваше сприйняття, ментальні установки і переконання, і зрештою визначає ваше життя. У гнітючому стані людина вірить, що все було і буде погано, згадує лише прикрощі, не має надії на кращі зміни. Трапляється, що хворий відчуває розчарування від найдрібнішої помилки. «Зациклюється» на якомусь негативі, не зважаючи на позитивні події довкола.

Це помилкове мислення і воно негативно впливає на життя людини, не даючи їй насолоджуватися великими і маленькими радощами. Якщо відштовхуватися від цієї теорії, то боротьбу з депресією варто починати з роботи над своїм сприйняттям і набратися терпіння, бо процес цей буде тривалим.

Найважливіше, що може допомогти – активність.

– Пригнічений стан – не причина для того, щоб відмовитися від усього, – пояснює лікар. – Займайтеся хатніми справами, доглядайте за собою, не пропускайте прийом їжі, спілкуйтеся. Зосереджуйте увагу на тому, що бачите, чуєте, відчуваєте, смакуєте. З досвіду роботи з моїми пацієнтами за 2-3 тижні стан значно покращується. Головна хитрість: коли ми зосереджуємося, то поступово відчуваємо задоволення, інтерес. Змінюється хімічний склад нашого мозку. Однак не забувайте, що якісну терапію, тим більше медикаментозну, вам може призначити лише кваліфікований спеціаліст. Тож, якщо не можете дати раду своїм емоціям і гнітючому настрою, обов’язково зверніться до лікаря.

Наталія НИРКОВА