fbpx

Рівненські податківці пояснили кому потрібен касовий апарат та що буде з податковими боргами

Діліться інформацією з друзями:

У кінці січня в редакції газети «7 днів» відбулася «гаряча лінія» за участю представників податкової служби. На дзвінки рівнян відповідав начальник ГУ ДПС в Рівненській області Віталій ЧУЙ. Пропонуємо читачам «7 днів» відповіді на найбільш поширені запитання додзвонювачів.

Підприємець перебуває на 2 групі єдиного податку та здійснює торгівлю вживаною технікою (пральні машини, холодильники тощо). Чи слід застосовувати касовий апарат?

Реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року, незалежно від обраного виду діяльності. Крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

При цьому винятків щодо можливості незастосування РРО для техніки, яка була раніше у використанні, нормативно-правовими актами не передбачено. Тому, при роздрібній торгівлі технічно складною побутовою технікою, яка була у використанні, фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку необхідно проводити розрахункові операції із застосуванням РРО.

У минулому році було продано вантажний автомобіль. Покупець і продавець – фізичні особи. Чи буде пільга при оподаткуванні отриманого доходу?

У даному випадку дохід особи, яка продала вантажний автомобіль, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором 1,5%. Зверніть увагу, що вам необхідно буде задекларувати такий дохід шляхом подання декларації про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (реєстрації) в термін до 1 травня. Подати таку декларацію можна особисто, поштою або засобами електронного зв’язку. Але, враховуючи карантинні обмеження, рекомендую подати декларацію саме дистанційним шляхом – онлайн, скориставшись сервісом Електронний кабінет.

Квартира перебуває у спільній власності, хто має сплачувати податок?

У разі, якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб або спільній сумісній власності кількох осіб, що поділена між ними в натурі, то платником буде окремо кожна така особа, яка має відповідну частку власності нерухомого майна.

Якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

Чули, що податкова списує незначні суми податкового боргу. У мене минулого року був борг близько 2000 гривень по майнових податках. Він буде списаний?

Так, дійсно, у грудні минулого року було прийнято закон № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», який набрав чинності ще 10 грудня. Згідно з цим Законом списанню підлягає податковий борг (у тому числі штрафні санкції і пеня) платника податків, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн, що обліковувався станом на 1 листопада 2020 року та залишився несплаченим. Під дію Закону №1072 підпадають усі категорії платників податків, крім осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, та осіб, які мають податковий борг із митних платежів. Зауважу, що ніяких заяв вам подавати не потрібно, оскільки списання здійснюється контролюючим органом одноразово та одночасно усім платникам податків. Тож, якщо ваш борг був меншим за 3060 грн, його вже списано. Інформацію про таке списання можна отримати в приватній частині Електронного кабінету на сайті ДПС України.

Чи є фізична особа – підприємець платником податку на нерухомість?

Відповідно до Податкового кодексу, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та нежитлової нерухомості. Тож Кодексом не визначено такого платника як фізичну особу – підприємця, тому такий платник – власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб.

Записала Наталія НИРКОВА