Рівненська адвокатка: карантин – не підстава для звільнення

Діліться корисною інформацією з друзями:

Нині в країні склалася непроста ситуація. Для уникнення найгіршого сценарію поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в Україні активно вживаються обмежувальні заходи.

Вони впроваджуються відповідно до Указу Президента України №87/2020 від 13.03.2020, рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020, постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020. Готується низка інших законопроектів.

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

Перед роботодавцями та працівниками постає низка питань, зумовлених необхідністю убезпечити персонал та захистити його здоров’я.

Поряд із цим питанням виникають інші: як оформити дистанційну роботу працівника, чи можна відправити працівника в оплачувану відпустку або у відпустку без збереження зар­плати? Відповіді на ці та інші запитання дає рівненська адвокатка Олена ШЕНДЕРА.

– Яким чином оформити дистанційну роботу працівника?

– Запровадження дистанційної роботи потрібно певним чином оформляти. Оскільки мова йде про новий режим праці (а саме дистанційну роботу), такі зміни необхідно оформити наказом. Під час його підготовки слід враховувати норми Конвенції Міжнародної організації праці 1996 року №177 «Про надомну працю», а також Положення про умови праці надомників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 29.09.1981 №27517-99.

Проте зрозуміло, що про класичну схему використання надомної праці не йдеться. Мова йде про виконання виробничих завдань за місцем проживання з використанням телекомунікаційних засобів та засобів зв’язку. Кожен роботодавець, враховуючи власні бізнес-процеси, повинен самостійно прийняти відповідне рішення.

Важливо, що під час дистанційної праці не мають змінюватися інші умови, щоб максимально забезпечити дотримання прав працівників та уникнути необхідності виконувати ч. 3 ст. 32 КЗпП України про зміну істотних умов праці. Тому дистанційна праця впроваджується як тимчасовий захід на період карантину та по суті є додатковим благом для працівника, що роботодавець може встановити відповідно до ст. 9-1 КЗпП.

Щоб уникнути зайвих ризиків для себе, роботодавець може попросити працівників, які зацікавлені у дистанційній роботі, подати письмові заяви з відповідним проханням. Це посилить позиції роботодавця у доведенні легітимності своїх дій. Після отримання заяв від працівників роботодавець видає наказ про запровадження дистанційної роботи та ознайомлює з ним працівників. При цьому важливо забезпечити організацію виробничого процесу, постановку завдань і контроль за їх виконанням, облік робочого часу та інші процедурні питання.

– Чи можна відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати?

– Іншим варіантом для звільнення працівників від виконання роботи в офісі чи на виробництві є надання відпустки без збереження заробітної плати. Проте варто враховувати, що такі відпустки надаються лише за бажанням працівників. Загальний варіант – це надання відпустки на строк до 15 календарних днів відповідно до ст. 26 Закону України «Про відпустки» (за сімейними обставинами).

Також після запровадження карантину на підставі постанови Кабінету Міністрів України №211 відпустку без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку може отримати один із батьків, який фактично доглядає за дітьми віком до 14-ти років. Це право встановлене п. 3-1 ст. 25 Закону України «Про відпустки». Також відпустку може використати повністю або частинами бабуся, дідусь чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка всиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Якщо працівник не хоче або не може працювати дистанційно, а залишити його в офісі немає можливості, для нього виникає стан простою. Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП). У такому випадку, згідно зі ст. 113 КЗпП, працівникові має оплачуватися час простою з розрахунку не менше ніж 2/3 тарифної ставки (посадового окладу).

Якщо ж серед колег-працівників підтвердиться наявність COVID-19, то за працівником може зберігатися середній заробіток. Для цього слід констатувати, що на роботі склалася виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, не з його вини. Як варіант, працівника за його згодою можна перевести на іншу роботу в межах підприємства на час простою або на інше підприємство в тій же місцевості (населеному пункті) на строк до одного місяця. Однак лише за його згоди.



– Чи може працівник піти в оплачувану відпустку під час карантину?

– На період карантину працівники можуть скористатися своїм правом на відпустку, що гарантовано статтею 2 Закону України «Про відпустки». Цим документом визначено, що право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. При цьому в даному випадку мова може йти про кілька видів відпусток.

Для догляду за дитиною можна взяти частину щорічної відпустки, якщо вона ще не використана в цьому році або ж взяти додаткову щорічну відпустку по догляду за дитиною, що передбачена статтею 19 вказаного Закону (загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів).

– Якщо мене звільняють на час карантину, а я не хочу йти, що робити?

– Через карантин звільнити не можуть, не існує такої підстави: «карантин».

І звільнити вас просто так під час карантину не можна. Потрібно, щоб була офіційна підстава, зазначена в Кодексі законів про працю. Це може бути прогул, невиконання службових обов’язків, реорганізація чи скорочення. І вас мають повідомити про звільнення.

Ваш керівник може примушувати вас звільнитися, написати заяву за власним бажанням або за згодою сторін. На таке звільнення погоджуватися не варто. Адже якщо ви напишете таку заяву, оскаржити її буде неможливо.

Записала Іванка ПРИШЛЯК

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»