fbpx

Рівненські діти можуть отримати фінансове виховання

Діліться інформацією з друзями:

На вісімнадцятиріччя сина батьки подарували йому незвичайний подарунок – курс навчання в автошколі.

Втім, таке оригінальне привітання рідних не припало хлопцеві до душі. Тому він не приховував свого розчарування. Мовляв, це не те, чого хотів. Для переконливості Борис виклав свої аргументи:

«Та навіщо він мені, і де я буду їздити? Я хочу… (перелік)».

Однак юнак успішно завершив навчання і отримав посвідчення водія. А з часом сповна оцінив далекоглядний подарунок батьків.

Цю повчальну історію, почуту від подруги Ольги Ігнатьєвої, розповіла завідувачка відділом молодіжної політики Палацу дітей та молоді Руслана Шаркова. Чому повчальну? Бо йдеться про досвід мудрих батьків, які помірковано, а головне – відповідально – підходять до виховання своїх дітей. Судіть самі.

– Коли на 19-й день народження Бориса подарунком від батьків була оплата виготовлення закордонного паспорта, спротиву вже не було, – веде далі Руслана Шаркова. – Нині молодий чоловік працює водієм у компанії з міжнародних перевезень. Успішний на роботі, турботливий, самостійно забезпечує свою молоду сім’ю.

Це про те, що батьки дарували розвиток і компетенції. Інвестували у розвиток. Кросівки, іграшки (читай – гаджети), одяг, вечірки… Їх завжди хочеться, їх завжди може бути на більше, ніж є…

Інвестуйте у ваших дітей розумно, дайте їм із-поміж усього те, що ви їм даєте і даруєте, – можливість розвиватися. Хай вони виростуть упевненими в собі, сміливими розпочати шлях до своєї мети. Нехай знають, що завжди можуть досягати своїх цілей, бо володіють універсальними знаннями і навичками «Soft Skills».

Зустрівшись з Ольгою Ігнатьєвою, засновницею Академії фінансової грамоти, ми попросили її поділитися власним досвідом, як вчила своїх дітей розумно розпоряджатися грошима.

– Пані Ольго, з чого саме починалося фінансове виховання у вашій сім’ї?

– Зі ставлення до кишенькових грошей. Перший досвід був із сином ще 15 років тому. В той час кишеньковими вважалися ті, що дитина наколядувала, що їй подарували на день народження, решта з покупок у магазині. Навіть гроші на обіди в школі. Я ж давала синові на проїзд, обіди і ще трохи на його особисті витрати.

Мій син був дуже ощадливим. Зекономлені кошти відкладав на депозитний рахунок. Він самостійно купив собі телефон, частково оплатив вартість велосипеда (іншу доклали ми з чоловіком), а ще ігровий ноут за бажаними характеристиками замовив в інтернеті, бо я, як мама, не розуміла, для чого переплачувати за ігрові прибамбаси.

Скажу відверто, результат фінансового виховання сина мені сподобався. Адже він зміг купити бажані речі за власні гроші, а відкладення на депозит допомогло зрозуміти смак накопичення. Хоча не обійшлося без помилок.

– У чому вони полягали?

– Це насамперед стосується хаотичної видачі кишенькових грошей, відкладення коштів на депозит без мети. Відтак син на емоціях вирішував, що хоче купувати. Досвід з донькою був зовсім іншим.

– Тобто зробили висновок і внесли корективи? Що змінилося?

– Нині кишенькові гроші, які даю дитині на регулярній основі, – це її особисті кошти без прив’язки до необхідних витрат. Головне у цьому процесі – давати гроші у визначений день, на визначений період регулярно. Спочатку на один день, потім раз на тиждень і пізніше раз на місяць.

Завдяки такій системі, донька натренувала корисні навички. По-перше, не витрачати всі гроші відразу. Заощаджувати на свою мрію, розподіляти їх до наступної дати отримання. По-друге, розраховувати свої витрати, а не просити у батьків на дрібниці та подарунки для друзів.

Мені особливо приємно, коли донька купує або дарує грошові подарунки. На весілля брата вона подарувала молодятам 500 гривень і сказала, що то внесок у сімейний бюджет нової родини. Їй всього 12, і я впевнена, що набуті фінансові корисні звички стануть для неї хорошим фундаментом фінансового благополуччя.

Таким чином можна зробити висновок, отриманий з власного досвіду: регулярна видача кишенькових допомагає дитині розвинути навики планування, розподілу грошей на визначений період. Тобто готує її до дорослого життя, коли стипендія чи заробітна плата виплачуються один раз на місяць. А ще, що не менш важливо, розраховувати і планувати витрати та подарунки із власних кишенькових формує у дитини особисту фінансову відповідальність.

Василь ГЕРУС