fbpx

Рівне знову випередило всіх, презентувавши першими в Україні свій “Енергодім”

Діліться інформацією з друзями:

Від економії до свідомого та ефективного використання енергії. Саме такий світовий тренд досить актуальний і затребуваний у Рівному. Наше місто має гарні результати у цій сфері. Тож і не дивно, що саме тут відбувся потужний представницький бізнес-форум «Велике Рівне. Енергоефективність – 2019». Уже вчетверте збиралися разом науковці, представники бізнесу, які працюють у сфері енергоефективності, чиновники, голови ОСББ і громадські активісти. Упродовж двох днів у стінах рівненського «водника» ділилися досвідом і переймали його, презентували нові програми й цікаві технології, дискутували про те, як споживати енергію та ресурси більш ефективно.

Рівне тримає пальму першості

Бездумне витрачання енергії та ресурсів – нині таке марнотратство не може дозволити собі жодна країна. Бо це не лише не вигідно, а й небезпечно. Адже від цього залежить сьогодення, завтрашній день, стан довкілля та нашої планети в цілому. В багатьох розвинутих країнах свідоме й ощадливе використання енергії давно стало стилем життя. Основам такого дбайливого підходу навчають ще в дитсадку, і кожен громадянин виконує ці правила навіть не замислюючись. Усвідомлення важливості енергозбереження поступово входить і в життя українців.

– Нещодавно мені довелося побувати в Норвегії. Це дуже заможна країна, там великі зар­плати. Був вражений, як скромно там витрачають ресурси – від дитини до президента. Для них це стиль життя. Ми теж намагаємося рухатися в цей бік. І хоч наше місто не дуже велике, ми непогано виглядаємо на фоні інших в Україні. Ще маємо багато резервів. З одного боку це погано, бо не використовуємо їх. Хоч у той же час і добре, бо можемо таки їх використати. На мій погляд, головна роль держави нині – створити такі умови, щоб приватний бізнес міг чесно заробити на енерго­збереженні, був зацікавлений у цьому,– зазначив на форумі міський голова Рівного Володимир Хомко.

340–345 мільйонів гривень інвестовано в оновлення житлового фонду Рівного за вісім-дев’ять років (місто, держава плюс мешканці)

Збереження та раціональне використання енергії – не лише вимога часу, це ще й вигідно. Адже дозволяє спрямовувати фінанси не на придбання енергоресурсів, а на вирішення інших нагальних потреб, на розвиток. Велика частина бюджетних коштів витрачається саме на оплату енергоресурсів: світло, тепло тощо. Наприклад, під час опалювального сезону на обігрів шкіл, садочків, лікарень, закладів культури і комунальних підприємств Рівне витрачає приблизно 80 мільйонів гривень. Якщо цю суму скоротити хоча б на чверть, то економія становитиме 20 мільйонів гривень. Отож у нашому місті механізми заощадження почали впроваджувати саме зі сфери теплопостачання.

– Перше, що ми зробили кілька років тому, причому одні з перших в Україні – повністю обладнали всі міські установи приладами обліку тепла,– продовжив Володимир Хомко.– Здається дрібничка, але ситуація змінилася кардинально. У багатоповерхівках теж схожі переміни. Раніше, коли опалення було забагато, можна було відкрити вікно і зробити прохолодніше в квартирі. Сьогодні ж практично в усіх ОСББ обігрів приміщень регулюється відповідно до зовнішньої температури. Наступний крок, який поки лише в планах,– терморегулятори в кожному помешканні. У комунальних закладах ведеться щоденний моніторинг витрат усіх енергоресурсів, не лише тепла. На основі цих даних оптимізуємо споживання. Наведу приклад. Минулого опалювального сезону ми почали регулювати подачу тепла у комунальних закладах, в тому числі і в школах. Погодьтесь, нераціонально в суботу-неділю, коли нікого немає, тримати таку ж температуру, як у середу чи четвер. Причому завдання стояло, щоб у робочий час була комфортна температура. Так за опалювальний період лише на школах заощадили 4 мільйони гривень.

Звісно, тут йдеться не лише про економію коштів. Менше тепла, отже менше витраченого газу. За даними компанії «Рівнегаз», в 2010 році місто спожило 118 мільйонів кубометрів блакитного палива. А за 10 місяців цього року – 39. За прогнозами, річне споживання може бути на рівні 62 мільйони. Тобто з 2010 року вдалося майже вдвічі скоротити витрати цього ресурсу.

Майже вдвічі скоротили в Рівному витрати газу з 2010 року

За словами міського голови, наступний крок у цій сфері – перехід на альтернативне паливо для виробництва тепла:

– Наше теплопостачальне підприємство – орендне, місто не вкладає в нього ні копійки, натомість отримало за шість років майже 79 мільйонів гривень орендної плати. За цей час модернізовано майже всі котельні.

У двох із них поряд із газовою генерацією встановили твердопаливні котли. Наступний крок – встановлення такого обладнання на міській ТЕЦ, яка забезпечує гарячою водою 60% населення Рівного. Якщо все вдасться, як заплановано, споживання газу ще більше скоротиться. Сподіваємося вийти приблизно на 30 мільйонів кубометрів. Уявіть собі, за 9 років споживання скоротиться в чотири рази. Запевняю вас, що при раціональному споживанні ресурсу, нам вистачить свого, видобутого в Україні газу.

Споживання природного газу в Рівному

Звісно ж, одним прикручуванням вентиля навряд чи вдалося б досягнути значної економії. Важлива роль при цьому належить термомодернізації. Тут наші міські ОСББ одні з кращих в Україні. Завдяки підтримці міської влади та активному використанню державної програми «теплих кредитів» чимало багатоквартирних будинків стали не лише теплішими, а й безпечнішими і комфортнішими для своїх мешканців. Замінюють вікна, двері, комунікації, утеплюють фасади. Більше того, міські і державні програми підтримки та можливість зробити щось у своїх будинках за бюджетні кошти стали потужним поштовхом до створення нових об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Сьогодні майже половина будівель у Рівному управляється саме так. Люди відчули себе повноцінними господарями.

Термомодернізація триває і в комунальних установах. Місто успішно співпрацює зі скандинавською інвестиційною компанією НЕФКО, яка кредитує на вигідних умовах енергоощадні заходи. У рамках першого проєкту термомодернізували дві міські школи. Це теж дало відчутну економію тепла й ресурсів. Цього року стартував другий спільний проєкт – утеплення ЗОШ № 26 (загальна його вартість 22 мільйони гривень). Крім того, очікується підписання ще однієї угоди (орієнтовна вартість проєкту 190 мільйонів гривень), яка передбачає термомодернізацію міських адмінприміщень, шкіл, дитсадків, медичних закладів. А також – оновлення системи вуличного освітлення у Рівному: всі лампи замінять на лед, на кількох вулицях прокладуть освітлення за сучасними стандартами.

Підтримка від міста й держави

За останні роки в оновлення та осучаснення житлового фонду в Рівному вкладено чимало. Причому це кошти з різних джерел. Мешканці активно використовують програми підтримки ОСББ і вкладають власні гроші.

– За вісім-дев’ять років у наш житловий фонд інвестовано 340–345 мільйонів гривень (місто, держава плюс мешканці),– розповів учасникам форуму заступник міського голови Сергій Васильчук.– Діє кілька відповідних місцевих програм. Щороку за ними втілюється 170–180 проєктів. Об’єднання модернізують свої будинки, отримуючи кредити та відшкодування. Наприклад, на цей рік за муніципальною програмою сталого розвитку до реалізації погоджено 88 проєктів загальною вартістю 65 мільйонів гривень, у тому числі 43 мільйони виділили з міського бюджету. 22 мільйони – це гроші ОСББ.

Ця програма – найстаріша в Рівному, вперше її реалізували ще 2004 року за підтримки ПРООН. Тоді мешканців доводилося просити й переконувати взяти участь у програмі. Частка їхньої участі тоді становила лише 10%. Нині ж проєктів подають набагато більше, ніж є бюджетного фінансування. Наприклад, цього року було 145 заявок на загальну суму 90 мільйонів. Для реалізації відібрали не всі. Перевагу надавали новоствореним ОСББ та тим, хто лиш раз був учасником програми. Пріоритетними напрямами визначили: заміну ліфтів, капремонт комунікацій і дахів. Згідно з програмою, об’єднання отримує відшкодування з міського бюджету певної частини вартості проєкту (від 60 до 80%), залежно від суті проєкту. Наприклад, заміну ліфтів місто відшкодовує на 80%. Кошти йдуть безпосередньо на рахунок об’єднання. Міська влада не втручається у відбір виконавців чи хід виконання робіт. Головне, щоб усе робилося за законом.

Свого часу ця програма отримала статус найкращої європейської практики в сфері ЖКГ.

У 2017 році в Рівному почала діяти програма термомодернізації. За темпами залучення «теплих кредитів» Рівне впевнено займає перші місця в Україні. Механізм участі в програмі розписаний в постанові Кабміну. За два роки вже реалізовано 79 проєктів для 68 ОСББ, залучено 58,8 мільйона гривень, у тому числі 18,8 мільйона – з міського бюджету, майже 22 мільйони – власні кошти об’єднань. Цього року до програми долучилося 79 об’єднань, на неї місто виділило 15 мільйонів гривень, залучено 37 мільйонів гривень кредитів. Гроші витрачають на утеплення фасадів, заміну вікон-дверей, встановлення ІТП, модернізацію систем освітлення.

У нас буде свій «Енергодім»

Цього року почав працювати державний Фонд енергоефективності. Він запропонував велику програму енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім». Однією з особливостей цієї програми є те, що перші 300 ОСББ, які зголосяться до участі, зможуть отримати максимальну компенсацію (додаткові 20% до основної компенсації в 40 чи 50 відсотків залежно від типу проєкту). У Рівному сподіваються, що наші об’єднання увійдуть до цього числа. Саме тому місто не лише підписало меморандум про спів­працю з Фондом, а й розробило власну програму – «Енергодім Рівне», яка є логічним продовженням державної програми Фонду енергоефективності та передбачає додаткову підтримку для міських об’єднань, котрі втілюватимуть заходи з енергомодернізації своїх будинків.

Державна програма “Енергодім”, пакет А

Програму «Енергодім Рівне», створену спільно депутатами Рівнеради, за участі керівників ОСББ, банкірів та громадських активістів, представив на форумі секретар Рівнеради Сергій Паладійчук:

– Наша спільна мета – бути кращими, активними і залучити максимум коштів із Фонду в місто та область. Щоб ми не лише утеплили й модернізували більше будинків, а й стимулювали економіку, щоб наші люди мали роботу.

Міська програма розрахована на три роки. Вона передбачає відшкодування частини відсот­кової ставки і тіла кредиту, який об’єднання братимуть на втілення енергомодернізації своїх будинків. Крім того, учасники програми «Енергодім» зможуть претендувати на відшкодування й з обласного бюджету. В області з 2018 року діє програма, в рамках якої об’єднання отримують відшкодування частини відсоткової ставки згаданих кредитів. Тож якщо об’єднання долучаться до усіх цих програм, то за менші гроші зроблять велику роботу для своїх будинків.

Програма «Енергодім Рівне» стимулюватиме енергоефективні заходи, а отже і подальше скорочення споживання енергоресурсів та зменшення викидів вуглекислого газу

Автори нової міської програми сподіваються, що її невдовзі затвердять на сесії, а вже з січня-лютого 2020 року до Фонду енергоефективності почнуть надходити перші заявки.
Крім можливості залучення в місто інвестицій та оновлення житлового фонду, нова програма дасть поштовх до ширшого впровадження енергоефективних кроків та подальшого скорочення споживання енергоресурсів, а також зменшення викидів вуглекислого газу. Тобто вона матиме не лише економічні, а й екологічні вигоди.

– Скориставшись державною програмою, ОСББ зможуть зробити комплексну термомодернізацію, зменшити період окупності заходів, отримати максимальну економію і мати страховий поліс від переплати відсотків (завдяки місцевій програмі),– наголосив Сергій Паладійчук.– Одна з найскладніших моральних перешкод, яка може виникнути: голова об’єднання має пояснити своїм мешканцям, що потрібно зараз взяти кредит, який потім принесе вигоду. «Кредит», «відсотки» – ці слова лякають. Однак завдяки міській програмі «Енергодім Рівне» проблема частково зніметься. Адже місто в найскладніший період втілення проєкту – перший рік, готове допомогти фінансово. Нині середній банківський відсоток на такі позики 18–20. Половину від цієї суми може компенсувати обласний бюджет. Ми пішли далі і кажемо, що решту відсоткової ставки упродовж першого року відшкодовує міська програма. Отож, якщо все буде оформлене і зроблене правильно, то впродовж першого року ОСББ має можливість не платити відсотки за кредитом. Будемо відшкодовувати й тіло кредиту (лише для пакета Б). Лише 5% (не більше ніж 1,5 мільйона гривень). Якщо йдеться про велику суму, то й ці кошти відчутні. Адже Держфонд компенсує до 70% (для перших 300 об’єднань). Тобто 75% ви зможете відшкодувати чиїмись коштами. Тоді будь-який проєкт стає більш привабливим. Сподіваємося, що в перший рік до цієї програми долучаться 10–15 наших ОСББ. Якщо не всі наші об’єднання потраплять у категорію 300 перших, то ми готові обговорювати можливість збільшення відсотка їхньої підтримки.

Нова програма, запропонована Фондом енергоефективності, потребує масштабнішої підготовки, більшого обсягу попередніх робіт (енергоаудит, сертифікація тощо), ніж місцеві програми підтримки ОСББ. Однак вона дозволяє більш комплексно підійти до модернізації будівлі, зробити саме те, що найбільш потрібно, та суттєво знизити енергоспоживання (до 50% і більше).

Державна програма “Енергодім”, пакет Б

– Енергоощадливість і розвиток житлового фонду – ті ключові речі, які допомагають місту йти вперед, визначають його перспективу.
Є в Україні й сучасніші, прогресивніші міста, ніж наше. Але у сфері енергоефективності ми займаємо перше місце в державі. Важливо, щоб будинки були утеплені, з цілими дахами, щоб балкони на голови не падали, а мережі не вибухали. Тоді розвиватимуться технології, економіка й наука, сюди хотітимуть приїздити туристи й інвестори. Тому сьогодні ми так багато уваги приділяємо цьому питанню. Хоча, можливо, воно не таке й привабливе на перший погляд, але з точки зору здорового глузду і перспектив є надзвичайно важливим,– підкреслив Сергій Паладійчук.

Наталія НИРКОВА