fbpx
електронним рецептом

Рецептурні ліки можна буде купити лише за електронним рецептом

Діліться інформацією з друзями:

Щоб спростити процес призначення ліків, зробити його ефективнішим та сучасним, навесні 2023 року (попередньо – з квітня) МОЗ впроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки. Це дозволить посилити контроль за відпуском рецептурних препаратів у аптеках.

Фахівці наголошують, що попри ефективність та дієвість ліків, що входять до переліку рецептурних, вони можуть і зашкодити, якщо їх вживати неправильно. Тож такий прийом препаратів має відбуватися лише за рекомендацією та під контролем лікаря.

Рішення про переведення всіх рецептурних медикаментів на електронні рецепти буде впроваджуватися поступово, – наголошують у МОЗ. За відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку. Електронний рецепт пошириться на зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря, та які пацієнт купує за власні кошти.

– Це вже третій етап у запровадженні електронного рецепта, – пояснила заступниця міністра охорони здоровʼя з цифрової трансформації Марія КАРЧЕВИЧ. – Це дозволить підсилити контроль за відпуском рецептурних препаратів. Адже лише медичний спеціаліст на базі клінічних протоколів може підібрати лікування, яке буде ефективним та водночас безпечним для пацієнта, а також запобігти можливим негативним наслідкам самолікування.

Зауважимо, що до цього переліку рецептурних, серед інших, належать антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші.

До речі, деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю, вітаміни чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря.

Саме тому фахівці наполегливо рекомендують завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте. Якщо вони рецептурні – подбайте про отримання відповідного рецепта у свого лікуючого лікаря у квітні. Щоби надалі безперешкодно та правомірно купувати необхідні ліки за рецептом в аптеці.

Такий е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) – це проста процедура, яку може швидко виконати будь-який лікар.

Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. Для цього необовʼязково мати договір з НСЗУ.

Завдяки цифровізації призначення ліків в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) лікуючий лікар за вашою згодою зможе переглянути історію даних, дізнатися про супутні захворювання, приймання інших медикаментів та іншу інформацію, необхідну для призначення ефективного лікування. А з часом – відстежувати результати лікування та за потреби створити план лікування.

Як отримати електронний рецепт:

  • Зверніться до сімейного чи лікуючого лікаря.
  • Під час огляду лікар, за потреби, зареєструє вас в електронній системі охорони здоровʼя та сформує електронне призначення. У ньому лікар вкаже активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.
  • У разі тривалого лікування за хронічних захворювань або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику, повторний е-рецепт можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обовʼязково має бути зафіксоване перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні.
  • Як і під час очного прийому, із випискою е-рецепта ви отримаєте його номер та унікальний код підтвердження, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці для придбання ліків.
  • Якщо людина не має мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

На сьогодні електронний рецепт є одним із найпоширеніших електронних медичних інструментів в Україні. Наразі в електронній системі охорони здоровʼя міститься близько 550 тис. рецептів на антибіотики та ще понад 11 тис. – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.