fbpx
рідну мову

Дослідники з’ясували, як мозок реагує на рідну мову

Діліться інформацією з друзями:

Нове дослідження показало незвичайну активність мозку у відповідь на рідну мову. Його організувала когнітивна нейробіологиня із Массачусетського технологічного інституту Ів Федоренко.

Дослідники просканувала мозок дев’яти поліглотів (людей, які знають п’ять мов, включаючи рідну), 15 гіперполіглотів (ті, хто володіє десятьма мовами), а також одного учасника, який розуміє близько 50 мов.

Учена разом із командою використовувала метод візуалізації мозку, який називається функціональною магнітно-резонансною томографією (фМРТ), який вимірює кровотік у мозку. Так вони змогли простежити активність у певних ділянках.

Учасників помістили всередину апарату фМРТ, а потім дали прослухати серію 16-секундних записів. Кожен із них був випадковим фрагментом Біблії або «Пригод Аліси в країні чудес».

Записи для групи поліглотів були перекладені 25 мовами, а для гіперполіглотів – 46 мовами.

Кожному учаснику дали прослухати, серед інших, вибірку із записів, зроблених вісьмома мовами, з яких одна обов’язково була рідною, а решта – близькими до неї, наприклад, як італійська та іспанська. Також учасникам пропонувалося прослухати записи на незнайомих та неспоріднених рідній мовах.

З’ясувалося, що при прослуховуванні доріжок близькими до рідної мовами у піддослідних включалися ті самі ділянки мозку.

Те саме відбувалося і якщо людина чула рідну мову – але з набагато меншою силою. Вчені вважають, що це пов’язано з тим, що для розуміння рідної мови особливої розумової роботи не потрібно.

Також активність мозку була дещо знижена, якщо людина чула запис мовою, вивченою в ранньому дитинстві. Дослідники пояснюють це великим мовленнєвим досвідом.