fbpx

Польща змінила правила перебування та надання допомоги українцям

Діліться інформацією з друзями:

Сейм Польщі проголосував за зміни до закону про надання допомоги українцям, які рятуються від війни в Україні. Тепер українці зможуть безплатно мешкати у місцях тимчасового розміщення лише у перші 120 днів з моменту першого приїзду до Польщі.

За ухвалення змін проголосували 429 депутатів Сейму, дев’ять було проти, 13 утрималися, передає Укрінформ.

Правки передбачають, зокрема, запровадження власної участі в оплаті за проживання, а також обмеження соцвиплат у разі виїзду українців із Польщі.

За ухвалення змін проголосували 429 депутатів Сейму, дев’ять було проти, 13 утрималися.

Закон передбачає, що українці зможуть безкоштовно мешкати у місцях тимчасового розміщення лише у перші 120 днів з моменту першого приїзду до Польщі. Після цього українці платитимуть за проживання у таких місцях. Змінами передбачається, що громадяни України, які проживають у таких місцях у Польщі понад 120 днів, з березня 2023 року змушені будуть платити 50% коштів власного утримання, але не більше ніж 40 злотих на добу (близько 300 грн).

З травня наступного року їм потрібно буде покривати 75% коштів проживання, але не більш ніж 60 злотих на добу (500 грн). Водночас це не стосується вразливих категорій: людей з інвалідністю, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок з дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше осіб у складній ситуації. Вони й надалі проживатимуть у таких місцях безкоштовно.

На сьогодні у групових місцях тимчасового розміщення у Польщі проживає близько 80 тисяч громадян України.

Інші зміни передбачають «заморожування» виплат соціальної допомоги громадянам України в момент виїзду з Польщі. Це положення передбачатиме, що якщо хтось щоразу виїжджатиме з Польщі, то соціальна допомога, яку виплачують гміни (адміністративна одиниця Польщі) або ZUS буде заморожуватися. Якщо перебування поза Польщею становитиме понад 30 днів, то громадянин України втратить наданий статус, відтак втратить право на соціальну допомогу. Соціальний статус може бути відновлений у разі, якщо українець знову втікатиме від війни в Україні внаслідок воєнних дій на території країни.

Зміни в законі передбачають визнання в Польщі електронного документа, доступного у Diia.pl (еквівалент польського документа mobywatel), як документа на легальне перебування в РП для втікачів від війни в Україні. Цей документ разом із проїзним документом дасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон без необхідності отримання візи.

Зі спецзакону видалено положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання в Польщі (до трьох років).

Спецзакон гарантує легальне перебування у Польщі втікачам від війни в Україні протягом 1,5 років, починаючи з 24 лютого цього року — до 24 серпня 2023 року.

З 1 квітня 2023 року українці все ж таки зможуть звертатися за посвідкою на тимчасове проживання у Польщі, якщо вони тут працевлаштувалися чи відкрили власний бізнес.

Українці, які рятуються від війни в Україні, тепер матимуть лише 30 днів, а не 90 як раніше, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).

Ухвалений документ також передбачає виділення у 2023 році з Фонду допомоги 2 млрд злотих ( 17 млрд грн) на освіту для українців у Польщі. Крім того, кошти з цього фонду можна буде виділити на зацифрування об’єктів матеріальної та нематеріальної спадщини України та потреби польського Червоного Хреста.

Далі зміни до спецзакону про допомогу українцям направлять на розгляд Сенату Польщі. Очікується, що він набуде чинності з 1 січня наступного року.

У Польщі зараз може перебувати до 3,5 млн українців, з яких до 1,3 млн прибули до країни після 24 лютого.

Це вас теж може зацікавити: