fbpx

Погода високосних років не відбирає

Діліться інформацією з друзями:

Аномальні природні явища траплялися на Рівненщині як у високосні, так і звичайні роки, бо погода на літочисленні не знається й роками не перебирає. Хоча здавна вважається, що високосний рік і людей «косить», і на різні природні катаклізми та катастрофи «багатий», і погодою не балує. Чи справді він якимось чином позначається на природних явищах? Про це редакція «7 днів» поцікавилась у начальника Рівненського гідрометеоцентру Богдана МАСОВЦЯ.

Богдан Масовець, начальник Рівненського гідрометеоцентру.

– Відразу зауважу: високосний рік на погодних умовах ніяк не позначається,– наголосив головний синоптик області.– Стихійні явища погоди можуть спостерігатися в будь-який рік, не вибираючи високосний.

Аналізуючи повторюваність небезпечних, стихійних явищ, аномалій погоди на Рівненщині у звичайний і високосний роки, ніякої закономірності не спостерігаємо. Хоча деякі рекордні значення атмосферних параметрів таки зафіксували й у високосні роки.

Наприклад, у Рівному за весь період спостережень абсолютний максимум температури повітря (+37 ˚С) був у високосному 1952 році. А от у Сарнах найвища плюсова температура (39 ˚С) спостерігалась у невисокосному 2001 році. Абсолютний мінімум температури повітря на всіх метеостанціях Рівненщини (31–35 градусів морозу) припав на 1987 рік, який теж не був високосним.

Якщо говорити про кількість опадів, то за липень 2004 і 2008 років випало 190, 160 міліметрів, при річній нормі близько 600 міліметрів. А, наприклад, тільки за дві з половиною доби в серпні 2012 року випало 102 міліметри дощу.

– Попри те що нас кожного року лякають то аномальною спекою, то небувалими морозами, зима по суті перестала бути зимою, осінь – осінню, весна – весною. Наскільки змінився у нас клімат за останні 20–30 років?

– З кожним роком погода в Україні стає все більш мінливою. Поступово відходять у минуле класичні чотири пори року. Усе це тому, що температура на нашій планеті постійно зростає через викиди парникових газів в атмосферу. Тобто через безглузду діяльність людини. Скажімо, протягом останніх десяти років у світі суттєво зросла максимальна температура влітку. А останні 5 років – з 2014 по 2019-й – виявилися найтеплішими за всю історію спостережень.

Досить сильно на клімат і планету за останні роки впливає індустріалізація, особливо це помітно взимку та влітку. Збільшуються максимальні показники і тривалість спекотного періоду. Україна – не виняток. Періоди спеки стають довшими, інтенсивність опадів – значною. Хоча загальна кількість опадів за місяць не дуже змінилась. Але якщо раніше вони випадали протягом пів місяця, то тепер – за день-два.

Найпомітнішою ознакою зміни клімату в Україні є зміна тривалості пір року. Тобто є холодна зима і спекотне літо, а осінь та весна стають досить розмитими, їхня тривалість зменшується. Нині клімат в Україні переходить до більш континентального, а не помірного, як було раніше.

– Які очевидні ознаки впливу глобального потепління на природу?

– Вони проявляються в аномальних погодних явищах. Наприклад, цвітінні весняних рослин восени. Зміну клімату також дуже відчувають птахи.
Крім того, зміна циркуляції атмосфери призводить до збільшення інтенсивності і повторюваності екстремальних явищ природи – сильних гроз, злив, смерчів, снігопадів. Це показує і моделювання кліматичних процесів з урахуванням тенденцій. Якщо в попередні роки повітряні маси у середніх широтах, де розташована Україна, переміщувалися переважно із заходу на схід, то тепер усе частіше повітря з тропіків потрапляє за Полярне коло, а з Арктики – в субтропіки. Через це сніг випадає навіть у Сахарі і льодовики тануть в Арктичному басейні.

– Що нам далі чекати?

– Дані кліматичних моделей показують, що зміни клімату в Україні посилюватимуться і надалі, а кількість екстремальних явищ зросте.
Оприлюднюється багато прогнозів, які суперечать один одному. Якою буде погода 2020 року?

– За прогнозами доктора фізико-математичних наук, завіду­вача відділення кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН Вазіри Мартазінової, погода у 2020 році не буде істотно відрізнятися від торішньої. Не варто чекати глобальних катаклізмів і катастроф у наступному році, але аномальні температури можуть бути.

Як запевняє Мартазінова, наслідки глобального потепління дадуться взнаки для України у вигляді підвищення температури повітря влітку. Зима в Україні буде менш сніжною, ніж зазвичай, проте холоднішою, ніж торішня. Це може негативно позначитися на сільськогосподарській діяльності. Загалом періоди похолодання не будуть тривалими – у межах 2–3 градусів морозу максимум упродовж п’яти днів.

Втім, як буде насправді, поживемо – побачимо. Погода – дама дуже вередлива. Головне, щоб завжди хороша погода була вдома, тоді ніякі аномалії не страшні.

Спілкувався Василь ГЕРУС

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»