Податок на карткові перекази: то треба чи не треба платити?

Діліться корисною інформацією з друзями:

Останніми днями й тільки мови про те, що невдовзі всі надходження на особисті банківські картки будуть обкладатися податком. Зокрема, з кожної отриманої суми фізична особа змушена буде заплатити 19,5% податку (ПДФО + військовий збір).

Напевно, багато хто чув, що оподаткування не вдасться уникнути, оскільки банки зливають усю інформацію прямісінько в податкову. А дехто навіть читав про «лист ДФСУ». Насправді виявилося, що податок на карткові перекази – чистої води фейк.  І ніякого листа податківців не існує. Отож, одержувачам грошей стає легше. Втім, поки що. Бо вже за кілька хвилин тривога повертається. І не дарма. Питання-то нікуди не зникає. 

Як обкладати надходження на особисті картки?

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

У нас є відповідь експерта Лілії Ушакової (експерт «Податки та бухгалтерський облік» (сайт buhgalter911.com). З нею ми вирішили поділитися й з вами.

ГРОШІ ЗАЙШЛИ від ЮРИКа (ТОВ ….) або ФОПа

Всі турботи про податки на відправникові.

У одержувача повинна бути тільки одна думка – як витратити отримані гроші. Крапка.

Навіть якщо юрик або ФОП помилилися і не утримали податок – то це не проблема одержувача.

ГРОШІ ОТРИМАНІ ВІД ФІЗИКА

Тут складніше. Але не ядерна фізика.

  • Крок 1. Беремо до рук генеалогічне дерево.
  • Крок 2. Дивимося на відправника в виписці банку.
  • Крок 3. Дивимося у дерево.

Якщо відправником грошей є чоловік або дружина, дитина або батько одержувача, то радіємо (хоча ми розуміємо, що отримати гроші приємніше від кого-небудь іншого).

Такі сімейні перекидання грошей це сімейний, подружній обов’язок за Сімейним кодексом України.

А Ви що розуміли під подружнім обов’язком …? Ось, помилялися.

Якщо посилань на подружній обов’язок комусь недостатньо, то читайте п.п. «а» п.п. 174.2.1 і п. 174.6 тепер уже ПКУ.

У ньому чорним по екрану написано:

гроші, отримані фізособою просто так (тобто в дар) від

  • чоловіка,
  • дітей, в тому числі усиновлених,
  • батьків,
  • рідних братів і сестер,
  • бабусі і діда з боку матері і з боку батька,
  • онуків

обкладають … тихо тихо, читаємо далі … оподатковують за нульовою ставкою.

Зверніть увагу тут склад багатих родичів ще ширше.

Будь-яку суму множимо на 0 і отримуємо нуль податку.

Що якщо гроші зайшли від когось іншого?

Тут у нас останній оплот опору.

Важливий вид доходу. Пояснимо.

  1. Якщо вам повернули позику, то з цих грошей платити податки не потрібно.
  2. Якщо це подарунок, то вилазить ПДФО (5%) і військовий збір (1,5%).
  3. Якщо це оплата за товари, за роботи або послуги, орендна плата, то справи ще гірші. ПДФО (тут вже 18%) і військовий збір (1,5%).


ГРОШІ ПРИЙШЛИ З-ЗА КОРДОНУ

Тут знову розвилка.

  1. Від юрособи

Потрібно подати декларацію за рік і заплатити податок (ПДФО і ВЗ). Виняток, коли сума в принципі не є доходом (наприклад, та ж позика, або її повернення).

Наш ПДФО можна зменшити на суму сплаченого «там» податку з цих доходів.

  1. Від фізособи

Якщо чоловік або дружина, дитина або батько (але не брати …), то можна доводити що це не дохід, а внутрішньосімейний розподіл грошей (див. вище).

В інших випадках – варто подивитися, за що гроші.

Наприклад, якщо це в принципі не дохід, раптом це повернення позики, то такі надходження не обкладають.

А в інших випадках маячить ПДФО 18% і ВЗ 1,5%. Податки з іноземних доходів. Потрібно подати декларацію (до кінця квітня) – про всі деталі читайте в «Податки та бухгалтерський облік» № 16 за 2020 рік (вийде наступного понеділка).

Сумно, але не трагічно (див. нижче).

ЯК ПОДАТКІВЦІ ДІЗНАЮТЬСЯ ПРО ГРОШІ?

У загальному випадку – ніяк. Тільки через судове рішення.

Втім, є ще фінмоніторинг. Наприклад, якщо сума більше (поки це 150 тис. грн., скоро буде 400 тис. грн.) і вона підозріла, то банк зажадає додаткові документи по угоді (він може зажадати навіть якщо сума нижче). Але інформацію в податкову банк все одно не передає. Однак певна ймовірність витоку матеріалів безпосередньо від Держфінмоніторингу до податківців – існує. Такі приклади були, але це поодинокі винятки.

Висновок: у податковців поки немає дієвих способів масового контролю доходів фізосіб, отриманих на картки.

Що робити з цим висновком – кожен вирішує сам 🙂

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»