Попри карантинні заходи та вимушене обмеження у спілкуванні, ніхто з нас, на жаль, не застрахований від сезонних недуг чи загострення хронічних болячок. Отож, хочеш-не хочеш, а вимушений звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Про особливості роботи медичної служби під час карантину для газети «7 днів» розповів начальник управління охорони здоров’я Рівненського міськвиконкому Віктор Іськів.
Якщо захворіли в період карантину
– Якщо у людини виникає будь-яка проблема зі здоров’ям, в першу чергу вона повинна зв’язатися зі своїм сімейним лікарем. На час карантину, бажано, в телефонному режимі. Якщо ж немає такої можливості, то записатися на прийом і прийти в медзаклад.
Люди, які з тих чи інших причин не підписали декларацію зі своїм сімейним лікарем, у будь-якому випадку можуть звернутися в реєстратуру закладу охорони здоров’я, і їм визначать лікаря, який надає первинну медичну допомогу. Тобто з цим проблем немає. Далі цей лікар обстежить пацієнта, прийме рішення, чи потрібна консультація вузького спеціаліста або ж скерує лікування хворого.
- Заступник міського голови Рівного розповів, що може зірвати реалізацію проектів «муніципалки» (+ Відео)
- У Рівному з понеділка прикрутять карантинні «гайки»
Керівники деяких наших закладів первинної медичної допомоги в засобах масової інформації розмістили контактні телефони своїх сімейних лікарів. Інші поки такого ще не зробили. Але у будь-якому випадку контакти з самим закладом – реєстратурами чи приймальним відділенням – в мережі є. Наявні як мобільні телефони, так і телефони міського зв’язку.
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»