Ще у перші тижні пандемії клінічний радіолог Алі Голамрезанежад зауважив на КТ-знімках легень деяких людей, які подолали Covid-19, помітні ознаки ушкодження легеневої тканини.
«На жаль, ці рубці вже ніколи не зникнуть», – цитує лікаря Nature – найпрестижніший науковий рецензований журнал світу.
Голамрезанежад та його команда з Університету Південної Каліфорнії (США) ще у січні почали відстежувати стан пацієнтів з ковідом, скануючи їхні легені за допомогою комп’ютерного томографа. Із 33 пацієнтів у третини виявили відмирання тканини, що на знімках мало вигляд виражених рубців.
В Україні оновили зони карантину: Рівне – у червоній
Від COVID-19 помер ще один мер
Дослідники й надалі планують відстежувати цю групу людей протягом наступних років. Ці пацієнти, ймовірно, представляють один із найгірших сценаріїв розвитку захворювання (не рахуючи, звісно, летальних наслідків). Дослідник наголошує: оскільки більшість інфікованих SARS-CoV2 людей не потребують госпіталізації, загальний показник таких ушкоджень легень, можливо, є набагато нижчим і становить менше як 10%. Однак, беручи до уваги, що на сьогодні відомо про 35,5 мільйона інфікованих людей у світі, і що легені є лише одним із місць в організмі, по якому може завдати удару вірус, навіть такий незначний відсоток означає, що сотні тисяч людей відчуватимуть довгострокові наслідки для свого здоров’я.
Фахівці глибоко занепокоєні тим, що пандемія призведе до значного зростання кількості людей з інвалідністю. Оскільки це захворювання є новим, ніхто не може передбачити, які довгострокові впливи воно може мати. Одним із видів ушкоджень організму можуть бути побічні ефекти від інтенсивної терапії, наприклад, інтубації. Також можуть виникати інші затяжні проблеми зі здоров’ям, спричинені самим вірусом.
Попередні дослідження Covid- 19 і доступні дані досліджень інших коронавірусів показують, що ковід може викликати множинні ушкодження органів і проявлятися неочікуваними симптомами. Люди з важчим перебігом інфекції можуть страждати від довготривалих ушкоджень не лише легень, а й серця, імунної системи і головного мозку. Факти, зафіксовані під час попередніх спалахів коронавірусів SARS і MERS підтверджують, що ці наслідки можуть тривати роками. І не лише при важкому перебігу захворювання. Навіть при легкому людина може довший час відчувати нездужання, подібне до синдрому хронічної втоми.
Науковці з різних країн проводять дослідження людей, які були інфіковані Covid-19. Кілька з цих досліджень присвячені темі ушкоджень, які спричиняє вірус певним органам чи системам організму. У Великій Британії триває постгоспітальне дослідження Covid-19, яке має на меті відстежити стан здоров’я 10 тисяч пацієнтів протягом року (за результатами досліджень їх крові і рентген- або КТ-знімків). Схоже дослідження сотень людей тривалістю два роки наприкінці липня стартувало й у США.
Імунітет, серце і судини ще довго «пам’ятатимуть» кривду, якої їм завдав коронавірус.
У перші місяці пандемії уряди намагалися приборкати поширення вірусу через введення локдаунів. Лікарні всіма силами намагалися впоратися із напливом пацієнтів, а більшість досліджень фокусувалися на лікуванні або недопущенні інфікування.
Фахівці усвідомлювали, що вірусна інфекція може призвести до хронічних захворювань. Однак вивчення цього питання не було у пріоритеті. Найбільш очевидно, що орган, на який необхідно звертати увагу щодо можливості довготермінових наслідків, є легені, оскільки Covid-19 починається як респіраторна інфекція. Команда лікаря Голамрезанежада проаналізувала КТ-знімки 919 пацієнтів і виявила, що найчастіше уражаються нижні долі легень. Легені на знімках були «всіяні» матовими плямами, що вказує на запалення, яке й утруднює процес дихання.
Зникнення симптомів може затягуватися у часі. У дослідженні, опублікованому у серпні на препринт-сервері medRxiv, стверджується, що понад 70% людей мають задишку і 13,5% продовжує використовувати кисень вдома через місяць після виписки з лікарні.
Covid-19 спочатку «б’є» по легенях. Але це – не звичайне респіраторне захворювання. У багатьох людей легені не є найбільш ураженим органом. У деяких пацієнтів, які побороли Covid-19, може надовго ослаблюватися імунна система.
«Вважається, що люди, які були інфіковані кором, довший час мають ослаблений імунітет та є вразливими до інших інфекцій. Не стверджую, що це ж правило можна застосувати до Covid-19. Але ми ще багато чого не знаємо про цю хворобу», – зауважує Даніель Чертоу, науковець з Клінічного центру Національного інституту охорони здоров’я в Бетесді (штат Меріленд, США).
Наприклад, відомо, що SARS-CoV2 знижує діяльність імунної системи шляхом продукування сигнальних молекул, відомих як інтерферони. Цей же вірус може виявляти протилежний ефект, провокуючи надлишкову активність імунної системи і запускаючи руйнівні осередки запалення по всьому тілу.
Гіперреакція імунної системи може призвести до запалення й одним із найбільш чутливих до цього органом є серце.
«Під час гострої фази Covid-19 майже у третини пацієнтів проявляються серцево-судинні симптоми», – розповідає кардіолог Mao Чен з Університету Сичуань (Китай). Одним із таких симптомів є кардіоміопатія, під час якої м’язи серця розтягуються, стають нееластичними чи потовщеними, що впливає на здатність серця помпувати кров. У деяких хворих виникає легеневий тромбоз, при якому згустки крові блокують судини у легенях. Вірус також може ушкодити систему кровообігу, вразивши клітини ендотелію, – шару, який вистеляє кровоносні судини зсередини.
Деякі хворі вже не повернуться на роботу – не матимуть сил працювати.
Одним із підступних довгострокових і найменш зрозумілих впливів Covid-19 є сильна втома. За останні дев’ять місяців величезна кількість людей заявила про сильне виснаження після перенесеного захворювання. Людям важко піднятися зранку з ліжка чи навіть попрацювати кілька годин (або навіть хвилин) без перепочинку. За даними досліджень 143 людей, виписаних з лікарень у Римі, у 53% виявили підвищену втомлюваність, а у 43% – задишку. Ці симптоми зберігалися у середньому протягом двох місяців після появи у пацієнтів симптомів захворювання. За даними китайського дослідження у чверті пацієнтів після перенесеного три місяці тому Covid-19 неправильно працювали легені. 16% продовжували відчувати втому.
Андрій ГЕЛИЙ wz.lviv.ua