fbpx

Голова Рівненського ОСББ розповів, чого прагнуть усі мешканці багатоповерхівок

Діліться інформацією з друзями:

Володимир ГУДЬ очолив ОСББ «Карпати Рівне» в своєму будинку, що на вулиці Вербовій, 38, у 2016 році. За цей час вдалося зробити немало поліпшень. Хоч і було це не завжди просто. Бо дійти згоди з усіма мешканцями багатоквартирного будинку – ще та задачка. Але найбільший проєкт – утеплення панельки, поки лише в планах. Чи вдасться його втілити, та яких іще змін потребує будинок – у нашому матеріалі.

– Володимире Миколайовичу, розкажіть як створювалося об’єднання у вашому будинку? Що вже зроблено?

– У 2016 році ми постали перед вибором: довірити свій будинок управлінській компанії або порядкувати самим і створювати ОСББ. Ми ризикнули обрати другий варіант. На той момент мережі в підвалі були в катастрофічному стані, а ЖКП на наші звернення не реагувало. Тому одразу після реєстрації почали робити капітальний ремонт мереж холодного і гарячого водопостачання та каналізації. Доєднались до Муніципальної програми. Ще до створення об’єднання у нас був встановлений ІТП, пізніше для балансування системи опалення встановили балансуючі клапани замість елеваторних вузлів. Це дозволило розподілити теплоносій рівномірно між усіма під’їздами. Тож обсяги його споживання суттєво зменшились.

Наступного року зробили капітальний ремонт ліфтів. Оновили всі кабіни, встановили чіпову систему з обмеженням доступу. Кожен мешканець має універсальний брелочок із чіпом, який підходить до домофону і до ліфта. Це дало нам економію з енергоспоживання ліфтів приблизно 20%. Є ще одна суттєва вигода – ресурсу вертикального транспорту вистачить надовше, адже ним користуються лише мешканці під’їзду.

Далі – була заміна вікон і дверей за «теплим» кредитом. Торік замінили всю електропроводку на мідну, це зменшило втрати в мережах удвічі, поставили всім нові автомати. Так само торік оновили лавки у дворі, мешканці самі зробили клумби. Коли виникає потреба щось відремонтувати чи налагодити – викликаємо майстра. Якісь форс-мажорні ситуації перекриваємо, як правило, з заощаджених внесків.

– Зроблено чимало. На черзі – утеплення?

– Звісно, хотілося б, але… не можемо зібрати критичну масу мешканців, які б підтримали цю ідею. Основна проблема – не всі мають кошти, щоб оплатити такий проєкт. Чимало пенсіонерів не мають рідних, тож живуть лише на пенсію і виділити кілька тисяч гривень на модернізацію вони не зможуть. Добре було б якби були державні чи міські програми підтримки таких категорій мешканців.

Державна програма «Енергодім» пропонує нині об’єднанням найкращі умови, які були за останні 5 років. Але потрібна згода щонайменше 67% мешканців, а її у нас немає. Інакше – це все не має сенсу. Працюємо над цим.

Якщо утеплиться будинок, то в майбутньому могли б перейти й на електроопалення, повністю, усім будинком. За існуючих тарифів це було б вигідніше від централізованого. Тоді кожен міг би регулювати обігрів свого помешкання на власний розсуд. Бо нині така ситуація: хтось мерзне, а іншим – гаряче. При тому, що температура в усіх квартирах у нас стабільна – в межах 20-22 градусів тепла. Все залежить від кількості і якості опалювальних приладів та від вікон (енергоощадні чи ні).

Ще дуже важливий момент, який слід враховувати, готуючись до утеплення будинку: всі вікна мають бути замінені на якісні енергоощадні. Інакше втрати тепла крізь них можуть суттєво «з’їсти» економічний ефект від утеплення. Так само й двері мають щільно зачинятися та зберігати тепло. Ну і, звісно ж, потрібен ІТП з балансуючими клапанами для оптимального розподілу теплоносія у будинку.

– У вас немалий будинок, як вдається знаходити порозуміння з мешканцями?

– Дійсно, 250 квартир, майже 700 мешканців. Буває непросто. В основній масі всі готові підтримати будь-який проєкт, якщо не потрібно додаткові кошти платити. Важко зберігати оптимістичний настрій, коли три роки поспіль людям розказуєш, що потрібно утеплити будинок, а вони кажуть, немає грошей. Але ж енергоносії теж не безкоштовні. Люди це не хочуть усвідомити. Думають, що держава даватиме їм пільги і субсидії до скону віку. Але ще кілька років і цієї підтримки вже не буде.

– Який головний висновок зробили за роки головування в ОСББ?

– Все залежить від сусідів. Якщо є добрі люди, то з ними можна і гори перевернути. Сам голова ОСББ нічого не зробить. Змінити позицію людей «мені нічого не потрібно» складно, навіть не знаю чи це можливо. Знаєте, який голова ОСББ точно сподобається усім мешканцям? Той, що зробить світло, пофарбує під’їзди і поставить лавочки(бажано безкоштовно). Але краще коли заплатить за все це із власної кішені(сміється). Інші питання – нікого не турбують. Люди переконані, що всі системи в будинку працюють ніби самі-собою. Змінити ці стереотипи дуже складно, але необхідно.

Спілкувалася Наталія НИРКОВА