fbpx

Електролічильники мають економити, а не просто крутити:голова рівненського ОСББ розповів про оновлення мереж

Діліться інформацією з друзями:

Про позитивний досвід ОСББ «Київська 42» розповів його голова правління Михайло ЛУК’ЯНИК. Питання наведення ладу у внутрішньобудинкових мережах було одним з найнагальніших, коли створювалося об’єднання співвласників у 2016 році. Адже будинок не газифікований, обладнаний електроплитами, облік електричної енергії у житловій споруді вівся за допомогою виключно загальнобудинкового лічильника. Мешканці будинку навіть не мали індивідуальних договорів на електропостачання, поквартирні прилади обліку були застарілі та подекуди неопломбовані. Крім того, не було затвердженої схеми електропостачання.

Тоді, у 2016-му, аби навести лад в електромережах багатоповерхівки, голові новоствореного ОСББ навіть довелося звертатися до архіву, аби підняти дані про електромережі будівлі! Михайло Лук’яник визнає: пішли назустріч і енергетики ПрАТ «Рівнеобленерго» – затвердили потужність на необхідному для будинку рівні, що зекономило для мешканців суттєву суму коштів. Та, незважаючи на це, для реконструкції внутрішньобудинкових електромереж і встановлення в квартирах «зонних» лічильників на той час необхідно було 260 тисяч гривень.

Допоміг «теплий» кредит та міська програма термомодернізації, які перекрили більш як половину необхідної суми. Під час реконструкції виявили три незаконних підключення до внутрішньо будинкових мереж мешканцями ОСББ. Їх усунули, також навели лад у шахтах, щитових, замінили автоматичні вимикачі, освітлювальні прилади. Михайло почав зводити баланс електричної енергії, передаючи показники загальнобудинкового лічильника та окремих квартир енергетикам, і помітив вражаючий результат.

– Якщо до реконструкції внутрішніх мереж споживання елект­ричної енергії у нашому 78-квар­тирному житловому будинку ста­но­вило близько 30 тисяч
кВт/год електроенергії, то зараз це не більше як 17-18 тисяч кВт/год, – розповів голова ОСББ. Секрет такої економії він вбачає насамперед у наявності чіткого обліку електроспоживання, який забезпечили індивідуальні багатотарифні лічильники та загальнобудинкова система обліку. Кожен мешканець зрозумів, що необхідно аналізувати своє енергоспоживання та заощаджувати.

Михайло Лук’яник також дізнався про передбачену інвестиційною програмою ПрАТ «Рівнеобленерго» на 2021 рік заміну електролічильників на прилади з PLC-модулем, тобто з дистанційною передачею даних. Встановлення такої загальнобудинкової системи обліку в ОСББ, яке він очолює, позбавить його необхідності передачі показників приладу обліку, а також зведення балансу електричної енергії. Тож збирається звернутися до енергетиків щодо включення у програму безкоштовної заміни.

До слова, з початку листопада до ПрАТ «Рівнеобленерго» надійшло вже дванадцять таких звернень від ОСББ м. Рівне.

– Окрім того, що встановлення загальнобудинкових лічильників вимагають нормативно-правові документи, затверджені НКРЕКП, повсюдне запровадження чіткого обліку спожитої електричної енергії – це ще й впровадження кращих практик країн Європейського Союзу на теренах нашої держави. Розуміння точної кількості спожитої електричної енергії, – розповідає комерційний директор ПрАТ «Рівнеобленерго» Андрій АХРОМКІН, – зменшення її втрат у перспективі вплине на обсяги генерації (значно скоротиться зай­вий виробіток). Це позитивний вплив на економіку нашої держави. Для побутових споживачів – це насамперед виявлення резервів для економії, а отже, зменшення сум у платіжках електропостачальника. Якщо ж йдеться про встановлення багатотарифних лічильників – це можливість економити без зміни енергоспоживання за рахунок переходу на зонний облік. Зі встановленням «розумних» лічильників повністю відпадає потреба передавати показники. Квитанції ж до оплати формуватимуться енергопостачальною компанією за фактичними даними щодо кількості спожитої електроенергії.

Андрій Ахромкін також розповів, що у 2021 році на Рівненщині планується заміна 25 тисяч електролічильників на прилади обліку саме з дистанційною передачею даних. Тож ті ОСББ, що звертаються з цього приводу до ПрАТ «Рівнеобленерго» зараз, зможуть скористатися цією програмою. В майбутньому на вимогу нормативно-правових актів це все одно доведеться зробити. В рамках інвестпрограми є можливість провести заміну безкоштовно для мешканців багатоповерхівки. У подальшому не виключено, що ОСББ доведеться витрачати на це власні кошти.

Алла ЛІХАЧОВА