fbpx
упц(мп)

Експерти зробили висновки щодо канонічного зв’язку УПЦ (МП) з російською православною церквою

Діліться інформацією з друзями:

Завершена релігієзнавча експертиза Статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом (Російською Православною Церквою). Про це на своєму сайті повідомляє Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.

Статут досліджували упродовж двох місяців (грудень 2022-січень 2023).

Експерти ретельно проаналізували документ та виклали свої висновки в звіті, що містить кілька десятків сторінок.

У Держетнополітики представили такі узагальнені висновки:

  • Прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ (від 27.05.2022) та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою. Статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним.
  • УПЦ відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами. Тобто з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності.
  • Нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які б свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, членами Експертної групи не виявлено.

Нагадаємо, аналіз статуту УПЦ здійснювався за рішенням РНБО від 1 грудня «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України цього ж дня. 

Для виконання цього завдання було створено Експертну групу.

До неї увійшло 5 професорів, докторів наук та один кандидат наук — фахівці у галузі релігії, історії церкви, свободи совісті, державно-конфесійних відносин, богослов’я. ці фахівці мають фахові наукові публікації з історії, соціології, філософії, релігії взагалі та у сфері дослідження Східного Православ’я зокрема. 

З повним Висновком експертної групи можна ознайомитися за посиланням. 

читайте також: