fbpx
Доцільність генератора

Доцільність генератора для будинків Рівного сумнівна

Діліться інформацією з друзями:

Доцільність генератора у будинку з централізованим теплопостачанням немає сенсу, впевнена голова правління Ради голів ОСББ Рівного Галина Похильчук.

Вона пояснила Суспільному, що пропонує місто, який досвід мають самі ОСББ, аби забезпечити тепло та електропостачання в помешкання рівнян і наскільки оправдана доцільність генератора в таких будинках.

Тепло і генератори

Коли немає світла котельні Рівнетеплоенерго зупиняють роботу. Для її відновлення потрібно 2-4 години, пояснює Галина Похильчук.

“На зборах голів ОСББ прийняте важливе рішення, що генератори забезпечити функціонування теплової системи в будинку не можуть, лише у тих будинках, де є дахові або індивідуальні котельні. У цих будинках слід подбати про закупку генераторів потужністю не менше, ніж чотири кіловати”, — каже вона.

Галина Похильчук пояснює: у Рівному є досвід ОСББ, яке у свій будинок закупило генератор на 5,4 кіловата й використовує для підкачування води і функціонування дахової котельні.

“ОСББ зробили заяву про те, що повинні забезпечити генераторами більш потужними саме котельні і теплопункти міста. Якщо працює котельня і навіть якщо у будинку немає світла — теплоносій поступає під тиском котельні й тоді в будинку більш-менш утримується температура. Можливо, 18 градусів немає, але біля 16 є. Навіть якщо немає світла і не працює наша внутрішньобудинкова насосна група”, — пояснює голова Ради голів ОСББ.

Відтак, пояснює, є потреба в генераторах для Рівнетеплоенерго, яке орендує у міста котельні і теплові пункти. Доцільність генератора для будинків, які від них отримують тепло, вона не бачить:

“По-перше, цей генератор разом з усією автоматикою, запобіжниками, монтуванням буде коштувати більше як 100 тис. грн. Відшкодування з міста 75% по новій програмі, але не більше ніж 45 тис. грн. Цим генератором можна лише скористатися на побутові потреби: підключити його до теплового пункту складно. Можливо, але складно. Це не вартує цих грошей співвласників”.

Якщо котельні теплової організації будуть мати генератори, то жителям будинків вони не потрібні.

“А щоб закип’ятити чайник, зарядити телефон — для чого купувати, тратити такі гроші? Я доцільності не бачу і як показав нам один із днів — зв’язку немає, потреба у зарядці телефонів теж перестала бути”, — додає Галина Похильчук.

Альтернатива і найгірший сценарій

Альтернативи для будинків, які отримують теплоносій централізовано, також немає, каже Галина Похильчук і додає, що з таким позитивним досвідом у Рівному не зустрічалася.

“Якщо не буде світла, то і не буде централізованого теплопостачання. У таких випадках при вказівці Рівнетеплоенерго, мера міста і якщо на вулиці буде 10 морозу протягом великої кількості часу — три доби, треба буде зливати воду, щоб не пошкодилась сама система”, — додає вона.

Відповідальним за програму часткової компенсації закупівлі генераторів для ОСББ є департамент інфраструктури і благоустрою. За словами пані Галини з програми свідчить, що ОСББ має закупити генератор не менше, ніж 4 кіловати за свої кошти. Потім укласти угоду, подати заявку в департамент і отримати відшкодування.

Якщо дахові чи індивідуальні котельні

Найбільш доцільно закуповувати генератори для будинків з індивідуальним типом опалення, де дахові або індивідуальні котельні, каже Галина Похильчук:

“До автономної котельні підключається генератор і працює. Є генератори, які автоматично підключаться, при наявності дорогої автоматики”. Голова Ради голів ОСББ міста зазначила, що у Рівному приблизно 16 будинків з електроплитами, зокрема — 14-поверхівки. Є чимало і дев’ятиповерхівок без газопостачання:

У Рівному закуплять генератори та обладнають пункти обігріву у всіх мікрорайонах міста

“У жителів цих будинків, на жаль, вибору немає: ні тепла, ні світла, немає на чому приготувати їжу. Купити генератор на такий будинок нереально через величезний обсяг споживання електрики. І ще до нього треба купити маленький бензовоз, тому що з каністрами на заправку не набігаешься. Обговорювали, консультувалися: будинки забезпечити електропостачанням завдяки генераторам неможливо”.

Як довго будуть зупинені ліфти?

Вона також акцентувала, що обговорювали з головами правлінь тему купівлі генераторів для 14-поверхових будинків. Але для роботи ліфтів крім світла, потрібен зв’язок.

“Пропадає зв’язок, відповідно, зникає диспетчерський зв’язок в ліфтах, тобто ліфта обслуговуюча організація не бачить, не знає, чи він працює. Якщо людина опиниться у ліфті і в неї не працює телефон — це дуже велика небезпека. А якщо дитина, чи люди з колясками, похилого віку? Експлуатувати ліфти без диспетчерського зв’язку заборонено”, — пояснює вона.

За роботу ліфта без диспетчерського зв’язку несуть відповідальність всі співвласники будинку.

“У нас міський голова прийняв рішення, щоб відключити з 22 листопада ліфти. Але обслуговуючі організації надіслали листи керівникам ОСББ і управлінських компаній про те, щоб і вони подали свої листи додатково. Ліфти відключені частково, там, де їх можна відключити”, — уточнила Галина Похильчук.

Вона зазначила, що у місті існує практика, коли у ліфтах залишають воду, їжу. Це ініціатива правління ОСББ в новобудовах, мешканці самі збирають ці продукти.

Перспективи і алгоритм дій

Галина Похильчук зауважила, що енергетики працюють досить оперативно, адже змогли забезпечити менше ніж за 12 годин електропостачання в міста.

“Але це питання дуже складне і будинки будуть відключатися. Від нас це не залежить, коли відключать будинок. І, відповідно, котельня — якщо вона знаходиться в такому районі, де немає великих споживачів, будинків з електроплитами, тоді ця котельня може не відключатися взагалі. А коли там ущільнення міста, багато новобудов, вони споживають багато електроенергії. Тоді у цьому районі відключається світло, відключається надовго”.

Галина Похильчук зазначила, що на випадок відсутності електропостачання та зв’язку мають план дій, аби комунікувати.

“У нас є домовленість з міським головою, коли виникає отакий час, коли немає світла, звязку, тоді ми приходимо у ліцей №2 на 12 годину. Є домовленість зустрітися тоді і вирішувати питання — це для зв’язку з владою міста. Крім того, у нас є центр енергоефективності на Казимира Любомирського, 5 і всі голови правлінь ОСББ можуть на 11 годину туди прийти”, — зауважила вона.