fbpx

Для торгівлі власною городиною касовий апарат не потрібен

Діліться інформацією з друзями:

Нові закони про касові апарати для підприємців і про «кешбек» викликали в суспільстві дискусію, оскільки зобов’язують підприємців використовувати касові апарати, запроваджують електронний чек, грошову винагороду для покупців та нові штрафи. То що ж зміниться у застосуванні РРО вже у цьому році? На які ключові дати варто звернути увагу підприємцям? Як ці зміни вплинуть на «єдинників»? На ці та інші питання про податкові нововведення відповідав в.о. начальника Головного управління ДПС у Рівненській області Віталій ЧУЙ під час «гарячої лінії» в редакції газети «7 днів».

© Газета “7днів” / Віталій ЧУЙ під час «гарячої лінії».

– Влітку я торгую на ринку, продаю власну городину. Чи треба мені буде застосовувати касовий апарат?

– Ні, не потрібно. Дія нових законів про РРО не поширюється на фізичних осіб, які продають на ринку свої вживані речі або продукти власного підсобного господарства. Також під дію цих законів не підпадають платники єдиного податку, що належать до І групи, тобто чий річний дохід не перевищує 300 тисяч гривень. Це означає, що вказаним категоріям громадян і приватних підприємців касові апарати застосовувати не потрібно і після того, як нові правила застосування РРО наберуть чинності.

– Я працюю на третій групі, надаю послуги з програмування для юридичних осіб, розрахунки здійснюю в безготівковій формі. Чи потрібен мені РРО?

– Якщо розрахунки за надані послуги (придбаний товар) проводяться у безготівковій формі без застосування платіжних карток і кошти перераховуються з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця, така операція не потребує застосування РРО. Те саме стосується випадків, коли розраховуються з продавцем послуг (товарів) шляхом внесення коштів через банк для подальшого їхнього зарахування на поточний рахунок продавця. Тобто не лише айтішники, а й юристи, консультанти, інші підприємці, в тому числі й ті, хто працює на третій групі спрощеної системи оподаткування, не мають застосовувати реєстратори розрахункових операцій, якщо їхні клієнти розраховуються з ними виключно в безготівковій формі без застосування платіжних карток і перераховують їм кошти на поточний рахунок банківським переказом.

– Чула про альтернативні програмні РРО. Скільки коштуватиме програмне забезпечення для такого РРО?

– Так, нові закони про РРО відкрили можливість використовувати замість традиційних спеціальні програми, призначені для реєстрації розрахункових операцій. Таку програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі й на смартфон. При цьому закон прямо зобов’язує контролюючий орган забезпечити безкоштовне програмне рішення для використання суб’єктом господарювання. Безкоштовним буде не тільки скачування самої програми, але й її підтримка. Використовувати програмні РРО можна буде з квітня 2020 року.

Як і коли запрацює механізм «кешбек»? Чи не будуть цим користуватись для «замовлення» перевірок?

– Справді, з 1 жовтня 2020 року покупці зможуть скаржитися на чеки, видані їм із порушеннями, але тільки на покупки від 850 гривень. Подати скаргу можна буде виключно через свій Електронний кабінет платника податків, після проходження електронної ідентифікації, з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Компенсація буде перераховуватися за рахунок штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за результатами перевірки скарги, і становитиме 100% вартості придбаних товарів (робіт, послуг), зазначених у скарзі. Така компенсація виключена з оподатковуваного доходу фізособи. Тобто, отримавши відшкодування, покупець не повинен буде з нього сплачувати податки.

Тож побоювання, що податкову завалять анонімними чи безпідставними скаргами, вигадані. Бо скарга не буде анонімна, а компенсацію покупець отримуватиме лише тоді, якщо він додав до неї докази замовлення, оплати та отримання товару (роботи, послуги). До того ж, перш ніж до продавця прийде перевірка, він матиме можливість уникнути її, якщо надасть докази того, що Закону про РРО не порушував.

– Працюю на спрощеній системі оподаткування у сфері громадського харчування. З якого часу маю встановити РРО?

– Для вас використання РРО стане обов’язковим з жовтня 2020 року. Також із цієї дати мають використовувати РРО фізичні особи – платники єдиного податку ризикових сфер діяльності, зокрема продавці ювелірних виробів, автозапчастин, магазинів із продажу секонд-хенду. Крім того використовувати РРО мають турагенції, готелі. А з 1 січня 2021 року використання РРО буде обов’язковим для фізичних осіб – платників єдиного податку 2, 3 і 4-ї груп незалежно від видів діяльності.

Записала Ірина МАТВІЙЧУК

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»