У щоденному поспіху ми часто не звертаємо на них увагу, хоч вони – невід’ємна частина нашого міста, така ж, як і будівлі, асфальт чи транспорт. Щоправда, на відміну від останнього, їхня кількість не так стрімко зростає, іноді навпаки. Йдеться про дерева, кущі, траву, квіти, одним словом, зелені насадження. Не раз доводилось чути, що Рівне – зелене і квітуче місто. Чи справді це так, хто і як займається озелененням та які перспективи в нашого міста у цій сфері, спробуємо розібратися разом із фахівцями своєї справи.
Природні фільтри і психотерапевти
Ще зі шкільної програми знаємо, що основна функція зелених насаджень полягає у поглинанні вуглекислого газу та виробленні кисню. Дерева, кущі та інші живі рослини слугують своєрідними фільтрами для міського повітря,– розповіла начальник відділу екології міського управління економіки Валентина Веремко.– Дерево середнього розміру виробляє за добу таку кількість кисню, якою можуть дихати три людини. Дерева поглинають забруднюючі гази, на листі та корі осідає чимало пилу, диму, бруду. Крім того, в сонячну пору дерева не лише дають бажану тінь і прохолоду, вони рятують місто від перегріву. Адже тепловий баланс тут дещо специфічний: асфальт і бетон, нагріваючись, повертають тепло. Тож у містах літня спека буває нестерпною. Дощова вода потрапляє не в грунт, а в каналізацію, тому не випаровується і не знижує температуру повітря. Такі обставини погано впливають на самопочуття не лише тих, хто має хронічні захворювання, а й більшості городян. Існують дослідження, які доводять, що правильно висаджені дерева довкола будівель допомагають скоротити витрати на їхнє кондиціювання і навіть обігрів.
Малі і великі зелені насадження в місті позитивно впливають на фізичний та емоційний стан його мешканців. Прогулянка в парку чи зеленому сквері заспокоює, позбавляє відчуття роздратування, втоми, тривоги, а отже нівелює наслідки стресу. Дерева, кущі продукують фітонциди – речовини, які пригнічують розвиток шкідливих мікроорганізмів. Тож перебування в зелених зонах може навіть підсилити імунітет, позитивно вплинути на роботу всього людського організму.
Комунальники і компанія
Левову частку роботи з озеленення Рівного здійснює міський трест зеленого господарства, під його опікою понад 160 гектарів зелених насаджень. Хоча схожі завдання виконують і працівники управління житлово-комунального господарства, ШЕУ, КАТП 1728 і навіть Спецкомбінату.
– Основний документ, який визначає напрями роботи у сфері озеленення,– це правила благоустрою населених пунктів,– розповів заступник міського голови Рівного, який опікується сферою ЖКГ, Олексій Хмилецький.– Звісно ж, зважаємо на фінансові можливості, кількість коштів, передбачених бюджетом. Активно співпрацюємо в цій сфері з громадськими активістами. Створили раду з озеленення, очікується, що вона виробить нові підходи в питаннях озеленення.
Між тим у тресті зеленого господарства розповіли, що нині їхня роль зводиться до санітарної очистки міста й підтримання вже існуючих зелених зон: висадження клумб, оновлення газонів, заміни знесених дерев новими рослинами, вирощування саджанців, поливу і догляду в перший після висадки рік. Рослини для декорування та озеленення міста трест вирощує на відкритих ділянках і в спеціальних теплицях.
– Суттєвою проблемою для нас залишається нецивілізована поведінка окремих громадян,– зазначила фахівець садово-паркового господарства міського тресту зеленого господарства Анна Пехотіна.– Адже нерідко трапляється, що саджанці квітів чи кущів просто викопують і викрадають. З останніх прикладів: на клумбах навпроти НВК № 12 висадили 360 кущів троянд. Днями робили там ревізію насаджень і побачили, що залишилося трохи більше ніж 100 рослин.
Попри це комунальники продовжують роботи з озеленення. Більшість зон для цього обрані вже давно, нових практично не з’являється. Адже вільних територій, де можна було б облаштувати нові парки чи зелені сквери, у місті практично не залишилося – у нас досить щільна житлова і громадська забудова. У нових житлових масивах до створення зелених зон власники, як правило, залучають приватні компанії. Однак для озеленення там відводять незначні ділянки, бо більшість землі забудовується житловими чи інфраструктурними об’єктами.
Більше зелені – вищий комфорт
Хоч Рівне і вважається достатньо зеленим містом, завжди залишається простір для вдосконалення. Його вдасться заповнити зусиллями небайдужих людей. Таких, як виявилося, в Рівному чимало. Акції з висадки дерев час від часу започатковують комерційні організації, громадські діячі, депутати, волонтери.
У нашому місті існує громадська ініціатива, що об’єднала громадян, які хочуть, аби Рівне стало ще зеленішим. Вони мають певні зауваження до стану справ у сфері озеленення, але водночас відзначають готовність влади йти назустріч і працювати спільно для вирішення проблеми.
– На наше замовлення Інститут космічних досліджень ДКА та НАНУ дослідив рівень озеленення міста Рівне,– розповіла координаторка громадської ініціативи «Сад історій» Оксана Майборода.– Він недостатній.
Є питання щодо обрізки дерев, поливу насаджень, скошування трави, висадки нових дерев. Якщо ситуацію не виправити, то в найближчі роки місто буде перегріватися, стане менш комфортним для мешканців. Особливу увагу слід приділити тим районам, де зелені небагато. Цю місію не може реалізувати хтось один, наприклад лише комунальники чи громадські активісти. Ефективними будуть спільні дії. І ми бачимо, що влада на рівні міського голови, міської ради і управління ЖКГ розуміє, що проблема з озелененням існує. Тож цього року була ухвалена програма з розвитку озеленення до 2023 року, створено раду з озеленення, яка має напрацювати правила і рекомендації щодо втілення названої програми. Весною проводили акцію, назбирали 100 тисяч гривень. Узгодили місця висадки дерев, невдовзі почнемо це робити. Всі готові працювати задля спільної мети, тому слід об’єднуватися і діяти.
Всесвітній фонд дикої природи (WWF) запропонував посадити по всьому світу трильйон дерев – це допоможе боротися зі зміною клімату, зберегти біорізноманіття і, звичайно, життя людей. До цього процесу може долучитись кожен – уже висаджено понад 13 мільярдів дерев.
Із того, що поки в планах – інвентаризація дерев у місті. Активісти пропонують усі дерева вздовж вулиць позначити на геопорталі. Щоб ніхто не міг сказати, що цього дерева там не було, якщо його «випадково» зріжуть. Адже саме дорослі дерева – віком 20–40 років – найбільш цінні для міста. Їх чимало росте вздовж доріг, ними також можуть похвалитися чимало дворів у старіших житлових масивах. Тож вкрай важливо їх зберегти, правильно доглядати та лікувати в разі потреби.
Чимало рівнян усвідомлюють цю необхідність, об’єднуються задля збереження чи відновлення зелених зон. Невдовзі стартують роботи з впорядкування парку на Грабнику (торік кілька відповідних проектів було подано на Громадський бюджет та здобуло необхідну підтримку рівнян). Названа зелена зона буде належно освітлена, стане безпечнішою, люди зможуть там гуляти.
Це лише початок, адже недарма народ каже, що й батька гуртом легше бити. А якщо разом взятись за благородну і життєво необхідну справу, то й результат обов’язково буде. І Рівне збереже свій статус зеленого та квітучого міста.
Наталія НИРКОВА
Публікації рубрики «Довкілля» виходять за сприяння відділу екології управління економіки міста.