fbpx
День Європи: історія виникнення свята

День Європи: історія виникнення свята

Діліться інформацією з друзями:

День Європи в Україні відмічається 9 травня починаючи з 2023 року.

Саме 9 травня у 1950 році французький міністр закордонних справ Роберт Шуман був одним з тих, хто запропонував створити Європейську спільноту вугілля і сталі для всіх європейських країн. Ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, тому окрема держава не могла б підготуватися до нової війни. Обов’язковою умовою для цього було франко-німецьке примирення.  

Після Другої світової війни Європа лежала в руїнах. Для економічного відновлення варто було забути про історичну ворожнечу, зокрема між Францією та Німеччиною, та почати спільними зусиллями будувати єдине майбутнє. 

Шуман народився на прикордонні між Люксембургом, Францією та Німеччиною. Тому як ніхто інший, знав, як це народитися в Люксембурзі, здобути освіту в Німеччині, а зробити політичну кар’єру у Франції.  

Вперше День Європи було визнано святом Радою Європи у 1964 році. Вже у 1985 році Європейські спільноти визнали День Європи святом у ЄС. Дату 9 травня було обрано не випадково, а щоб вшанувати внесок Роберта Шумана в євроінтеграцію. На засіданні в Мілані у червні 1985 року Європейська Рада затвердила День Європи як святковий разом з прапором Європи.  Європейський Парламент визнав День Європи у 2008 році. 

В Україні День Європи почали святкувати у 2003 році. Враховуючи події Євромайдану та підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році, це свято набуло не просто символічного значення. У червні 2022 року Україна отримали кандидатський статус ЄС.  Вперше Україна святкувала День Європи разом з ЄС 9 травня 2023 року.

У 2015 році спершу указом Президента України, а потім законами про декомунізацію запровадили 8 травня як День пам’яті та примирення (святковим, але не вихідним днем). А Днем перемоги над нацизмом залишили 9 травня, адже суспільна думка тоді не була готова відмовитися від звичної дати. У 2023 році Верховна Рада встановила 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У цей же день її відзначає більшість європейських країн.

Коли Німеччина офіційно програла війну

Перший Акт про капітуляцію нацистська Німеччина підписала  7 травня 1945 року. Це відбулося  у французькому місті Реймсі. Представником Радянського Союзу під час підписання був генерал Іван Суслопаров.

Йосип Сталін відмовився визнавати цей документ і вимагав, щоб інший підписали саме у Берліні. Він заявив, що капітуляцію мають прийняти там, звідки прийшла агресія.

Другий Акт про капітуляцію Німеччини підписали 8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом у передмісті Берліна. За московським часом тоді ж уже настало 9 травня – 00:43, розповідає Вікторія Яременко.Тож у 1945 році указом президії Верховної Ради СРСР 9 травня оголосили “Днем всенародного торжества”, Святом Перемоги та вихідним днем.

За матеріалами: Армія та Життя

Читайте також: Європарламент відмовився схвалити фінансування Ради ЄС, доки Україні не дадуть нові Patriot

  • 6 медалей здобули дзюдоїсти з Рівненщини на Кубку світу в Грузії
    Після виступу у грузинському місті Тбілісі на Кубку світу – Гран-прі з дзюдо серед спортсменів з порушенням слуху, рівненські інваспортівці наблизились до отримання путівок на Паралімпіаду 2024 року в Парижі. Остаточно рейтинг українських спортсменів стане відомий за тиждень-два.