fbpx

Чи змінюється клімат та чи будуть на Рівненщині тропіки

Діліться інформацією з друзями:

До тропіків Рівненщині ще далеко. Але те, що в нас вирощують дедалі більше теплолюбних культур, говорить саме за себе.

Не можна сказати, що в нас раніше не було таких, на перший погляд, аномальних природних явищ, які спостерігаємо нині. Бувало, що й в лютому ходили до школи в одних лише сорочках з короткими рукавами, а одного року, як зараз пам’ятаю, 9 травня після факельної ходи все довкола засипало снігом. Траплялися як посушливі, так і дощові роки, коли з неба лило мало не все прохолодне літо. Навіть смерчі (не такі, щоправда, потужні, як на Американському континенті), ні-ні, та й проносилися північними районами Рівненщини. Втім, дедалі частіше доводиться чути про небувалу в наших краях погоду. Чи справді має місце зміна клімату в нашому регіоні й до чого все це може призвести?

Про це та інше розмова нашого журналіста з начальником обласного Гідрометцентру Богданом Масовцем.

– Богдане Петровичу, чим можна пояснити такі цьогорічні аномальні погодні явища, як фактично безсніжну зиму, весняну посуху і літні паводки? Що спричинило природні катаклізми?

– Якщо говорити в цілому, то Україна характеризується сприятливим кліматом для життєдіяльності людини. Проте особливості місцеположення і розвиток атмосферних процесів створюють умови для виникнення стихійних метеорологічних явищ, які набирають іноді катастрофічного характеру і приносять значні збитки. Скажімо, паводки у Карпатах. Не можна скидати з терезів ще й таке явище, як глобальне потепління, яке є доведеним фактом. Скажу більше: воно є незворотнім, і так буде у найближчі десятиліття. До речі, на Рівненщині за останні кілька десятиріч середньодобова температура повітря зросла на 0,8-1,0оС. 

Відтак, внаслідок глобального потепління почастішали такі метеорологічні явища, як: сильна спека, надзвичайна пожежна небезпека, а також інтенсивні дощі, грози, град, шквали, смерчі. Все це спостерігаються з певною повторюваністю та інтенсивністю і досить часто має локальний характер.

– Які стихії у нас проявляються найчастіше?

– Найпоширеніші – дуже сильні дощі, які можуть бути тривалими (100 мм опадів за1-3 доби) та короткочасними зливами (50 мм і більше за 12 годин та менше). Наприклад, за день 23 червня та ніч 24  червня 2020 року на АМСЦ Рівне за 24 години випало 53 мм дощу, у Дубно – за 48 годин 23-24 червня цього року – 53 мм дощу, у Сарнах за 60 годин 22–24 червня – 44 мм дощу, що становить 50-65% місячної норми. Тобто за короткий період часу випало більше, ніж половина місячної норми.



Найсильніше дощило в Рівному. Вдень 23 червня та вночі 24 червня пройшли сильні зливи, які призвели до підтоплення вулиць та деяких будинків. Значні дощі були зумовлені активним  малорухомим холодним атмосферним фронтом, який сформувався в полі зниженого тиску (Чорноморська депресія). Зазвичай такі дощі супроводжуються грозами, градом, шквальним вітром, а також призводять до різкої зміни гідрологічного режиму – різкого підвищення рівнів води, виходу за межі русел річок (підтоплення низько розташованих територій).  Зауважу, що прогнози погоди та штормові попередження про небезпечні та стихійні явища погоди для споживачів та населення області складають у секторі метеорологічних спостережень на Авіаметеорологічній станції Рівне Рівненського ЦГМ. Спеціалісти сектора намагаються завчасно і з найбільшою точністю довести до споживачів інформацію про виникнення складних погодних ситуацій.

– Тобто, можемо говорити про те, що в нас спостерігається зміна клімату?

– Безумовно. І свідчення цьому не тільки той факт, що середньодобова температура повітря на території області останнім часом зросла на 0,8-1,0оС. Про зміну клімату на території Рівненської області свідчать очевидні явища, які набули тенденційного характеру. Скажімо, зростання температури повітря зафіксовано переважно в холодний період року і, як наслідок, відбувається зменшення тривалості зими (наприклад, метеорологічної зими у 2020 році не було, оскільки не відбувся стійкий перехід середніх добових температур повітря через 0оС у бік зниження). Натомість у літній період суттєво зростає імовірність підвищення температури до +30° і більше, зростає тривалість спекотних періодів. Крім того, відзначаються атмосферні посухи, що спровоковані дефіцитом опадів (2005, 2009, 2011, 2015, 2020 рр.). А ще збільшується кількість проявів небезпечних та стихійних метеорологічних явищ. Наприклад, як я вже казав, дуже сильні дощі, які можуть бути тривалими (100 мм опадів за 1-3 доби), та короткочасні зливи (50 мм і більше за 12 годин та менше), а також пізні весняні заморозки, крупний град, смерчі тощо.

– Як природні аномалії позначаються на навколишньому середовищі?

– Найбільш згубним, зокрема, для світу флори є незакономірне вторгнення тепла у холодний період року і холоду в теплий. Треба сказати й про те, що останнім часом збільшилась кількість днів з критичною для рослин відносною вологістю повітря менше 30% особливо у весняний період. Водночас зросла тривалість періодів із суховійними явищами – вітер з високою температурою повітря і низькою вологістю, що може викликати пошкодження та загибель рослин. Звідси спостерігаємо й збільшення тривалості вегетаційного періоду. На Рівненщині зміну клімату можна побачити також на сільськогосподарських полях, адже з кожним роком збільшуються площі посіву таких теплолюбних культур, як соняшник та соя, які є типовими саме для півдня України. Цим, здається, все сказано.

Спілкувався Василь ГЕРУС

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»