fbpx

Чи має значення для оподаткування доходи ОСББ?

Діліться інформацією з друзями:

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, що зареєстровані як юридичні особи, безумовно, цікавлять питання оподаткування доходів від їх діяльності. Розгляньмо детальніше, як співвідносяться ОСББ і податок на прибуток.

Чи має значення для оподаткування, які саме доходи отримує ОСББ? Чи ОСББ взагалі є платниками податку на прибуток? Чи потрібно подавати звітність із податку на прибуток усім ОСББ? Ось необхідні деталі.

Податковий кодекс України (далі ПКУ) передбачає абсолютно інший підхід до оподаткування доходів неприбуткових установ та організацій. Відповідно до пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації – це такі, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПКУ. При цьому, щоб не сплачувати податок на прибуток, таким організаціям необхідно відповідати вимогам, що визначені у п.133.4 ст.133 ПКУ.
Розгляньмо, як нині ОСББ має вирішувати питання щодо обкладення податком на прибуток.
ОСББ — неплатник податку на прибуток: умови
Підпунктом 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПКУ визначено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 ПКУ і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:
житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків.
Разом з тим, щоб не сплачувати податок на прибуток, необхідно, аби виконувалася ще низка умов, прописаних у пп. 133.4.1 ПКУ.



Отож така організація повинна бути:
1) утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації (що стосується ОСББ, то основним нормативним документом, яким такі організації керуються у своїй діяльності, є Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-III (в редакції від 19.07.2017);
2) внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджено Постановою КМУ від 13 липня 2016 р. № 440 (в редакції від 29.05.2019);
3) установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації мають використовуватися виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).
Податкова звітність ОСББ —
неплатників податку на прибуток
Всі ОСББ, які потрапили до кола неплатників податку на прибуток, повинні подавати звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації в терміни, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств. Звіт, затверджений Наказом Мінфіну від 17.06.2016 № 553 (в редакції від 20.06.2017) є основною формою податкової звітності ОСББ. Звітний період – рік. Термін подання – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Таким чином, ОСББ – неплатники податку на прибуток не подають декларацію з податку на прибуток, не обчислюють суму податку на прибуток і, відповідно, його не сплачують. Звіт потрібен для конт­ролю витрачання доходів (прибутків). Адже у разі порушення норм ПКУ щодо цілей (напрямів) використання доходів неприбуткової організації останній доведеться сплатити податок на прибуток, при цьому статус неприбутковості вона втратить.
Якщо порушено умови перебування у реєстрі неприбуткових установ та організацій: наслідки
Якщо ОСББ порушить згадані вище умови, зокрема і щодо використання доходів (прибутків) не на статутні цілі, то така організація зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення. При цьому у звіті зазначається сума самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, яке розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів, перемноженої на ставку податку на прибуток – 18%.
У результаті такого порушення неприбуткова організація виключається контролюючим органом з реєстру неприбуткових установ та організацій.
Далі з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду. Термін подання звітності – не пізніше як 40 днів за звітним кварталом. А податок на прибуток необхідно буде сплачувати упродовж 10 днів за граничною датою подання звітності.
З наступного податкового (звітного) року ОСББ подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ для неприбуткових організацій – платників податку на прибуток.
Якщо порушення встановлено податківцями
Встановлення контролюючим органом відповідно до норм ПКУ факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами такої організації, є підставою для виключення її з реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм Податкового кодексу.
При цьому податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (пп. 133.4.4 ПКУ).
Ірина МАТВІЙЧУК, завсектора комунікації ГУ ДПС в області

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»