У 2020 році на українців чекає чимало змін: від зростання зарплат до нових номерних знаків на авто. Частина з них набула чинності вже з 1 січня, ще низка запланована на найближчі місяці.
Зростання соцвиплат
У минулому номері ми вже писали, що відповідно до держбюджету на 2020 рік з 1 січня мінімальна зарплата в Україні зросла на 550 грн і сягнула 4723 тис. грн. У перерахунку на одну трудову годину цього року оплата праці становитиме 28,3 грн. При цьому вперше за часи незалежності України рівень мінімальної зарплати перевищив показники у сусідніх Білорусі та Росії.
Мінімальна пенсія наразі – 1638 грн, а з липня зросте до 1712 грн. Також 1 березня відбудеться автоматичне перерахування пенсій. До них додадуть 50% від зростання фонду зарплат і ще 50% – від рівня інфляції.
Також наприкінці минулого року президент Володимир Зеленський анонсував нову програму підвищення виплат для пенсіонерів залежно від їхнього віку. За словами глави держави, українських пенсіонерів поділять на групи за віком. Для кожної з груп будуть передбачені різні підвищення. Наразі влада готова підвищити пенсії громадянам, яким 80 років і більше. На це з держбюджету виділять 13 млрд. грн. Виплати зростуть на суму від 400 до 1100 гривень.
Фіксована ціна на газ
З 1 січня почав діяти фіксований оптовий тариф на газ для населення – 5500 грн за 1000 м3 (без урахування ПДВ, транспортних витрат і націнки газзбутів). Така ціна була визначена на підставі котирувань найбільшої європейської газової біржі. Це на 12% дешевше, ніж у січні 2019-го. За даними Нафтогазу, нова ціна на газ для населення є рекордно низькою за останні два роки.
Як пояснив міністр енергетики Олексій Оржель, після врахування витрат на постачання та розподіл кінцева вартість газу для населення буде близько 8 грн/м3. Фіксований тариф є страхуванням українців від коливання цін на газ узимку.
Варто додати, що цьогоріч у підземних сховищах зберігається рекордний обсяг запасів природного газу – 21,7 млрд/м3. Це на 30% більше, ніж зазвичай.
Кредити для мікробізнесу
З 1 лютого 2020 року запрацює програма підтримки малого підприємництва «Повертайся і залишайся», що передбачає доступне кредитування під 5, 7 або 9% річних. Кредити видаватимуть до 1,5 млн грн строком на 5 років. Позика буде доступна як під започаткування нової справи, так і під бізнес, що вже працює. Щоб претендувати на підтримку держави, потрібно буде надати бізнес-план і кредитну історію.
За словами глави держави, програма насамперед створена для тих, хто хоче повернутися в Україну з-за кордону.
Оксана КОВАЛЬ, медіа-координатор Центру громадського моніторингу та контролю