fbpx

20 рівнян подали заявки в чат-боті “Дитина не сама”, щоб надати прихисток малюкам, що залишилися без батьків під час війни

Діліться інформацією з друзями:

Війна вбиває, калічить тіла та душі, руйнує міста і села, роз’єднує близьких. Але є категорія людей, яка особливо вразлива в цей час. Це наші діти. Вони не завжди розуміють, що відбувається, де небезпека. Не здатні захистити себе. 

На жаль, багато діток через війну втратили тих, хто мав би подбати про їхню безпеку та комфорт, стали сиротами. Батьки загинули під завалами будівель, в катівнях окупантів чи боронячи Україну на полі бою. Чи знайдуть такі діти нові родини, як можна їм допомогти та що зараз відбувається з процедурою усиновлення, розпитуємо у начальника міської служби у справах дітей Андрія МІЩЕНІ.

– Пане Андрію, ми пам’ятаємо, як на початку війни до Рівного привозили діток без батьків. Хтось загубився, когось доручили родичам, знайомим чи навіть стороннім людям, щоб вивезти з-під бомбардувань та окупації. І пам’ятаємо, як активно рівняни відгукнулися, зголошувалися допомагати малечі. Розкажіть, чи всі дітки змогли повернутися до рідних?

– Дійсно, було непросто. Історії дітей, які опинилися без тата й мами під час війни в чужому місті, вражали і розчулювали. Так само, як і душевний порив рівнян захистити їх та допомогти. Із початку повномасштабних бойових дій до нашого міста прибуло 15 дітей без супроводу батьків. 5 з них уже повернулися до своїх тат і мам, ще трьом призначили опікунів, адже місцезнаходження їхніх батьків поки невідоме. Одна мама перебуває в полоні, інші загинули чи зникли безвісти. Про місцеперебування батьків решти дітей нам відомо. Однак поки що вони не можуть діток забрати, бо знаходяться на окупованих територіях чи в зонах бойових дій. Ними тимчасово опікуються інші родичі.

– Чи можуть рівняни надати прихисток і попіклуватися про діток, які через війну залишилися без найрідніших?

– Так, нині існує нескладний правовий механізм, який дозволяє це зробити. Тобто українські родини та особи, які проживають самостійно, можуть тимчасово прихистити дітей, які залишилися без батьківського піклування. Достатньо розмістити відповідну заявку в Телеграмі у чат-боті «Дитина не сама». За кілька днів із заявником зв’яжуться фахівці нашої служби. Такі особи пройдуть онлайн-навчання щодо влаштування, адаптації та догляду за дитиною. Фахівці служби у справах дітей також перевірять житлові умови заявника. Коли з’явиться дитина, яка потребуватиме тимчасового прихистку, хтось із тих, хто подадуть заявки, зможе їй його надати. Хочу додати, що в Рівному уже 20 рівнян залишили заявки в чат-боті «Дитина не сама» і пройшли онлайн-навчання.

– Яка зараз у нашому місті ситуація з дітьми-сиротами та позбавленими батьківського піклування? Чи погіршилася вона від початку повномасштабної війни?

– Цього року у нас осиротіла 21 дитина (торік таких діток було 45). Більшість діток, які втратили батьків, – 16. Їх взяли під опіку рідні (торік таких було 32). Двоє діток потрапили до Будинку дитини. Щодо однієї з них нині ведеться процедура усиновлення. Цей процес не зупинився навіть під час воєнного стану в нашій державі. Під тимчасовою опікою нині перебуває троє діток.

Торік трьох сиріт теж усиновили, ще 4 діток потрапили до дитячих будинків сімейного типу чи патронатних сімей.

Загалом же в нашій службі перебуває на обліку 219 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. 207 з них наразі проживають у родинах, відчуваючи щиру турботу та підтримку. У нашому місті функціонує два дитячих будинки сімейного типу, та 5 прийомних сімей, у яких виховується 19 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. У нашому місті виховується 68 усиновлених діток. У родинах піклувальників і опікунів 184 дитини.

– Ви згадали, що й нині тривають процедури усиновлення. Як діяти тим, хто хотів би усиновити дитину, куди звертатися?

– Насамперед такі особи мають стати кандидатами в усиновлювачі. Нині в державі діє спрощений механізм подання такої заявки. Зацікавлені особи можуть це зробити через портал «Дія». Там необхідно заповнити певні форми і долучити електронні версії необхідних документів, завіривши їх своїм електронним підписом. Якщо подружжя бажає спільно усиновити дитину, подається спільна заява з двома підписами. Упродовж 5 днів після перевірки документів Служба у справах дітей обстежує житлово-побутові умови заявників, складає акт. Далі потенційні усиновлювачі мають пройти спеціальне навчання, яке включає знання з психології, педагогіки, медицини і так далі. Після цього Служба у справах дітей готує висновок про можливість заявника стати усиновлювачем та ставить його на облік як кандидата в усиновлювачі. Після цього починається взаємодобір дитини та сім’ї. Як і раніше, потенційні усиновлювачі мають можливість обирати дитину з будь-якого регіону України.

– Чи є у Рівному такий реєстр і чи багато в ньому кандидатів?

– Так, у нашому місті на обліку кандидатів в усиновлювачі перебуває 11 родин. Це надзвичайно приємно, що чимало рівнян прагнуть і присвячують своє життя вихованню діток, яких доля позбавила найрідніших людей. Упродовж останнього року усиновлено 15 діток, в тому числі 6 – з дитячих закладів. Під опіку та піклування передано 21 дитину, до дитячих будинків сімейного типу влаштовано одну дитину. Тож покинуті хлопчики та дівчатка знайшли нові родини та турботливих батьків. Хочеться від серця подякувати цим людям за готовність прийняти в своє життя та родину осиротілих діток. За їхню щоденну непросту працю заради благополуччя малечі, за щедрість, любов і турботу. Ми всі пишаємося вами.

Розпитувала Наталія НИРКОВА