fbpx

Недієздатність особи може визначити тільки суд

Визнання осіб недієздатними (обмежено дієздатними) та встановлення над ними опіки (піклування) вирішується в судовому порядку згідно з Цивільним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України, Правилами опіки та піклування, а також іншими нормативно-правовими актами з відповідних питань.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначає суд. Згідно з ч. 6 ст. 300 ЦПКУ термін дії рішення суду не може перевищувати двох років (зміни, внесені згідно із Законом України № 2234-VIII від 07.12.2017). Тобто рішення суду про визнання особи недієздатною (обмежено дієздатною), прийняті після 7 грудня 2017 року, підлягають перегляду судом.

Відповідно до ч. 7 ст. 300 ЦПКУ, для продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (обмежено дієздатною) опікун (піклувальник) має право подати заяву до судової установи не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку дії цього рішення.

Для підготовки клопотання органу опіки та піклування на продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (обмежено дієздатною) до органу опіки та піклування необхідно подати документи про обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (виписки з історії хвороби; медичні довідки, які свідчать про наявність психічного захворювання; відомості, видані компетентними органами, які свідчать про поведінку такої особи тощо), які під час розгляду на судовому засіданні будуть підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи (ч. 8 ст. 300 ЦПКУ).

Суд зобов’язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 ЦПКУ (ч. 6 ст. 300 ЦПКУ).
За детальною інформацією можна звернутися до управління праці та соціального захисту населення за адресою: м.Рівне, вул. Соборна, 12, каб. 21; тел. 63-38-96, 26-67-80.

Ольга МІЦКЕВИЧ, спеціаліст І категорії відділу соціально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці міського управління праці та соціального захисту населення