fbpx

Виплата держаної допомоги не вирішує усіх проблем вимушених переселенців Рівного

Виплата держаної допомоги й забезпечення продуктовими пакетами не вирішують усіх проблем вимушених переселенців, розповідає директор Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради Сергій Черній.

Нині у Рівному проживає немало-небагато майже 20 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Число переселенців практично не міняється з минулого року. Одні вже повернулися додому, інші – приїхали. Втім кожен, хто, втікаючи від війни, знайшов тимчасовий прихисток у нашому місті, пройшов через Департамент соціальної політики.

Детально про надання у Рівному прихистку та підтримки внутрішньо переміщеним особам, які через війну втратили свої домівки, журналістові газети «Сім днів» розповів директор Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради Сергій ЧЕРНІЙ.

– Сергію Олександровичу, це вже зараз у вашому відомстві – відносний спокій. Немає, як це було навесні минулого року, ані багатолюдних черг, ані нервової напруги. А що довелося пережити на перших порах?

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі Підпишись

– Відверто кажучи, коли згадую те, що творилося у нас в перші дні повномасштабної війни, наче лещатами серце стискає. У коридорах департаменту не те, щоб яблуку, голці ніде впасти було. Найважче – морально. Стрес пережили усі. Досі не можу забути згорьовані очі жінок і дітей, сповнені страху і безвиході. Нам справді тоді нелегко було. Бо основне навантаження з прийому біженців, які валом нахлинули на Рівне, лягло на наші плечі.Щоб ви мали повнішу уяву про те, що відбувалося на початках, то скажу лише, що до нашого Департаменту із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб щодня зверталося по 600 і більше осіб. Найбільше за день було подано 784 заяви. За місяць видали майже 12 тисяч довідок. Отож люди мали можливість отримувати державну допомогу. У той самий час працівники департаменту надавали консультації, спрямовували біженців до відповідних служб з питань працевлаштування, навчання дітей, медичного та соціального забезпечення. Відповідно до опитування, визначали потребу осіб у забезпеченні одягом, предметами гігієни та продуктами харчування. Згідно з отриманими заявками формували потреби внутрішньо переміщених осіб. А відтак забезпечували їх усім необхідним, залучаючи волонтерів і благодійні фонди. Фактично на наші плечі лягла видача переселенцям продуктових наборів, придбаних за рахунок коштів міського бюджету.

– Тобто ви займалися не лише прийомом і реєстрацією переселенців, а й забезпеченням їх найнеобхіднішим?

– Допоки не долучилися благодійні організації та фонди, наш Департамент займався й питанням продуктового забезпечення біженців. Так упродовж квітня-травня працівники Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) видали внутрішньо переміщеним особам 6884 продуктових пакети, куплені за гроші резервного фонду Рівненської міської територіальної громади на суму майже 3 мільйони гривень. Крім того, Рівне стало одним з перших міст в Україні, де запрацювала місія Всесвітньої продовольчої програми ООН World Food Programme. Міжнародна фінансова підтримка була спрямована для придбання харчів та засобів гігієни. Переселенці за три місяці отримали на це більш як 85 мільйонів гривень. Водночас (починаючи з травня) у приміщеннях Рівненського НВК № 2 «Школа-Ліцей» та з червня в ЗОШ №1 ім. В. Короленка працювали соціальні їдальні, в яких ВПО могли взяти комплексний обід із 50% знижкою його вартості. Інші 50% ціни фізичним особам – підприємцям, які готували обіди, компенсувалися за рахунок коштів бюджету громади. Відтак за 5 місяців минулого року для часткової оплати вартості 7070 соціальних обідів з міського бюджету спрямовано понад 159 тисяч гривень. Улітку ситуація дещо стабілізувалася. В серпні у департаменті запрацювала електронна черга – зникли черги й напруга.

– Сергію Олександровичу, а скільки загалом внутрішньо переміщених осіб пройшло через Департамент соціальної політики?

– Ця цифра практично не міняється. Якщо на кінець минулого року у Рівному офіційно було зареєстровано майже 20,5 тисячі внутрішньо переміщених осіб, то на сьогодні на обліку в Рівненській міській громаді перебуває 19 385 внутрішньо переміщених осіб. Серед них – майже 5,5 тисячі дітей, 771 особа з інвалідністю та 3 тисячі пенсіонерів. Тобто найбільш соціально вразливі категорії. До слова, понад 17 тисяч переселенців отримують на новому місці різні види допомог. Допомога надається щомісячно з місяця звернення на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн, для інших осіб – 2000 грн. Крім гарантованих виплат ВПО, у нас ще була 541 заява на інші види допомог. У тому числі при народженні, малозабезпеченим, сім’ям з дітьми-інвалідами тощо. У цьому році надійшло ще 7 заяв. Внутрішньо переміщені особи отримують такі ж соціальні виплати і допомоги, як і рівняни.

– Отож найважче – позаду, можна зітхнути з полегшенням?

– Виплата держаної допомоги й забезпечення продуктовими пакетами не вирішують усіх проблем вимушених переселенців. Питання, які їх турбують найбільше, ми обговорюємо під час організованих зустрічей, на які запрошуємо представників різних профільних управлінь та відділів. Спілкуємося в неформальній атмосфері, де люди відвертіше діляться своїми негараздами і тривогами. За чашкою кави чи чаю обговорюємо, чим і як можна зарадити в тій чи іншій ситуації. У березні спільно з редакцією «Сім днів» та ГО «Медіа хаб «Відкритий простір» започаткували проєкт «Медіа для ВПО», в рамках якого проводимо круглі столи та різні заходи за участі представників громадських об’єднань ВПО, волонтерських організацій і благодійних фондів. Водночас до роботи з ВПО залучені працівники Рівненського міського центру соціальних служб, які щодня (за відповідним графіком) здійснюють чергування в гуртожитках та надають ряд послуг: психоемоційну підтримку, консультації з питань соціальних та пенсійних виплат, з питань працевлаштування, медичної допомоги, влаштування дітей до дошкільних, шкільних та інших закладів. Згідно із розпорядженням міського голови Рівненському міському центру комплексної реабілітації осіб і дітей з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату «Крок» надано правові підстави для здійснення комплексу реабілітаційних заходів особам і дітям з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб. Своєю чергою Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівне надає переселенцям кризові послуги (натуральну допомогу) та денного перебування (ароматерапія, фіточаї). Разом з тим працівники центру співпрацюють із мобільною групою психологічної підтримки ВПО. Натомість переселенці з-поміж учасників бойових дій та члени їх сімей можуть отримати послуги, які надає Комунальний заклад «Будинок ветеранів» Рівненської міської ради. Словом, робимо все, щоб люди, які через війну опинилися в складних життєвих обставинах, не тільки знайшли у нашому місті прихисток, а й відчули, що вони тут не чужі. Вони – наші.

Спілкувався Василь ГЕРУС

Редакція газети «Сім днів» розпочинає інформаційну кампанію «Об’єднані Рівненщиною», яка спрямована на покращення економічної інтеграції ВПО в життя у Рівненській громаді. У планах – написати цикл матеріалів про успішні приклади інтеграції ВПО у громади Рівненщини, що сприятиме мотивації ВПО, мешканців та посадовців територіальних громад до взаємодії, сприятиме толерантності та порозумінню між місцевими мешканцями та внутрішньо переміщеними особами.

Публікації сторінки підготовані за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.