Рівненський стоматолог не радить відразу після сну чистити зуби

Діліться корисною інформацією з друзями:

Що не кажіть, а гарна усмішка – 99 відсотків успіху! Навіть якщо риси обличчя далеко не ідеальні, а фігура «попливла», приваблива усмішка компенсує геть усі недоліки і забезпечить успіх її власникові.

Але чи правильно ми доглядаємо за ротовою порожниною, чи купуємо саме ті пасти, які необхідні нашим зубам, журналіст «7 днів» запитав у лікаря стоматологічного кабінету «Мудрий зуб» Миколи Оксенчука.

– Миколо Васильовичу, по-різному тлумачать, коли правильно чистити зуби: прокинувшись після сну чи після сніданку. А ви як радите?

– Прокинувшись, не варто відразу простувати у ванну і починати спросоння чистити зуби. Доречніше після сну просто сполоснути рот. А вже чистити зуби щіткою і пастою доцільніше після сніданку. При цьому не поскупіться виділити на цю процедуру щонайменше три хвилини. Спершу щіткою, наче мітлою, «вимітайте» залишки їжі, що залишилися на зубах. Із верхніх – згори донизу, з нижніх – знизу вверх. Далі, починаючи від центральних зубів, просувайтеся до боків усе глибше круговими рухами, стараючись «зазирнути» щетиною щітки в усі зубні закутки. Таку ж процедуру проведіть після вечері перед сном. Для чого? Бо на нечищених зубах миттєво утворюється наліт з мікробів, які спричиняють карієс, гінгівіт, пародонти і т.д. Зрештою, навіть двієчник у школі знає, що зуби треба чистити після кожного вживання їжі.

– Кажете, після кожного вживання їжі. А як бути, коли, скажімо, обідаєш у кафе? Що, носити із собою зубну щітку і пасту?

– Мабуть, не варто так утрирувати. До того ж, якщо під руками немає щітки й пасти, завжди можна скористатися підручними засобами. Взяти, для прикладу, зубочистки (бажано, дерев’яні). Або усім знайому нам жуйку. Щоправда, жуйкою не слід зловживати, бо вона може стати причиною гастриту. Адже під час жування виділяється слина, яка стимулює роботу шлунка. Тривале жування викличе гастрит чи навіть… виразку. А найкраще скористатися перевіреним методом: після обіду з’їсти яблуко чи моркву. Крім того, що очистять ротову порожнину, ще й вітамінізують організм.

– Миколо Васильовичу, раз уже з вами спілкуюся, запитаю про те, що, як кажуть, болить. Внучці лише три роки, а в неї уже карієс. У чому причина?

– Як на мене, у проблемах зубів малюків винні їхні батьки. За гігієною дитячих зубів потрібно ретельно стежити. Як кажуть, мало не з пелюшок. А оскільки з цим малюки не можуть справитися самотужки, батькам потрібно підключатися і чистити зубки разом із дітьми. Зайдіть до аптеки і підберіть за віком дитини щіточку і пасту. Краще, коли паста збагачена кальцієм. Проте, вибираючи, все-таки порадьтеся з дитячим стоматологом. Лікар вам підкаже, яких саме мікроелементів потрібно додати зубкам вашого малюка. Також навчить, як правильно чистити зуби. На жаль, батьки зазвичай приходять у стоматкабінет уже тоді, коли в дитини зубчики болять і вона навіть не хоче сісти в крісло і розкрити рота. Ще більшою помилкою дорослих є хибна думка, що молочні зуби лікувати не потрібно. Але навіть у маленьких зубів (не хочу нікого лякати) можуть виникнути великі проблеми. І ще дозволю собі дати таку пораду: малюкам не варто давати жуйку, оскільки часте жування провокує формування неправильного прикусу. А отже, можуть виникнути нові проблеми.

– Нині в супермаркетах легко можна побачити розгублених покупців перед вітриною з асортиментом зубних паст і щіток. Яку ж вибрати? І коли потрібно міняти пасту й щітку?

– Систематично: кожні місяць-півтора. Це стосується як щіток, так і паст. При цьому не радив би захоплюватися пастами з відбілюючим ефектом. Після 2-3 тижнів користування перейдіть на більш бережливі для ваших ясен та емалі. Безпечніше використовувати старий добрий зубний порошок: відбілює він не гірше за супермодні сучасні пасти. Разом з тим слід пам’ятати: кава, чай, деякі продукти, які містять барвники, забарвлюють і вашу зубну емаль. Не кажу вже про специфічний «наліт курця» на зубах, який помітно здалеку. Негативно впливають на зуби й «довгограючі» карамельки. Надмірна кількість цукру руйнує зуби і провокує карієс. Надавайте перевагу шоколаду, а не «смоктунцям». А головне – не лінуйтеся чистити зуби.
Василь ГЕРУС