На Рівненщині презентували Національний проект зі збереження бортництва (ФОТО)

Діліться корисною інформацією з друзями:

У Рівненській області завершилася науково-дослідницька експедиція Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», що реалізується у трьох областях України за підтримки Українського культурного фонду.

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

Команда проєкту на чолі з куратором, директором Вишгородського історико-культурного заповідника Владою Литовченко презентувала проект у Рівненській облдержадміністрації, провела у Рівненському обласному краєзнавчому музеї круглий стіл за участю керівників обласних закладів культури, музеєзнавців, бортників та представників Спілки пасічників України, а також відвідала Сарненський етнографічний музей та безпосередньо сім’ї бортників.

На заходах експедиції обговорювалися проблеми збереження бортництва як традиційного стародавнього промислу, що зберігся через тисячу років на території Рівненської області. «Згідно з 13 статтею Конвенції з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, до якої Україна приєдналася ще 2008 року, популяризація цих цінностей не менш важливе, ніж дослідження і збереження, – нагадала Влада Литовченко. – Цей проєкт створює інноваційний культурний продукт. Осередки бортництва збереглися у Рівненській, Житомирській областях, на Київщині, а також частково у Чернігівській та Сумській областях. І зібрати їх, показати у віртуальний сучасний спосіб – через віртуальний музей бортництва, з віртуальними філіями – це і є головним завданням проєкту».

Як зазначили організатори, Державна архівна служба надає унікальні фотоматеріали, що підтверджують розвиток бортництва на території України. Найближчим часом вони будуть представлені в онлайн-форматі і рубриці віртуального музею. Не виключено, що осередки бортництва увійдуть і до туристичних маршрутів та регіональних програм з розвитку туризму.

Заступник голови Рівненської ОДА Сергій Гемберг пообіцяв підтримувати проект та робити все, щоб через такі заходи популяризувати надбання і культурну спадщину Рівненщини: «Завдання місцевої влади – популяризувати культуру регіону. Згодом буде створена інноваційна культурна платформа, де кожен зможе подивитися приклади з Рівненської області. У майбутньому також будемо долучатися до таких проєктів», – пообіцяв заступник голови облдержадміністрації.

У підтримці та сприянні проєкту з боку облдержадміністрації від імені Голови Віталія Коваля запевнив і його заступник Сергій Подолін, подарувавши команді на знак поваги картину з бурштину як символ Рівненщини.

Осередки прадавнього ремесла на Рівненщині знаходяться в Березівському, Рокитнівському та Сарненському районах. Команда експедиції познайомилися з місцевим бортником Василем Дробушем в с.Глинне Рокитнівського району. Василь займається бортництвом упродовж трьох десятиліть, з 15 років. Має понад 20 бортів (спеціальних дупел у дереві, де живуть бджоли), з яких добувається мед. Цікаво, що п’ятеро дітей Василя також цікавляться цим ремеслом і планують продовжити родинну традицію.

Залучення дітей та молоді – один з пріоритетів програми. Так, в межах проєкту буде проведений онлайн-конкурс дитячого малюнку, присвячений бортництву. А з вересня у школах областей, де знайдено осередки прадавнього ремесла, пройдуть онлайн-уроки, які відкриє колишній президент України, відомий шанувальник бджолярства Віктор Ющенко.


Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»