Моль у будинку може псувати продукти харчування, одяг, меблі. Якщо ви виявили шкідника на кухні, то прийдеться викинути майже всі продукти. А знайдена моль в шафі гарантує, що щось з вашого одягу вже має невелику дірочку.
Це неприємно, тому треба розібратися, як позбутися шкідника. У цій статті ми розглянемо популярні та ефективні способи, як позбутися молі харчової та платтяної.
Види домашньої молі
Досить часто у будинках та квартирах зустрічається харчова міль. Сухі продукти, наприклад, крупи – улюблені ласощі цієї комахи. Метелики мають невеликий розмір, а личинки можуть досягати півтора сантиметра. Доросла особина живе трохи більше 3 тижнів, а личинки – понад 2 місяців.
Особина платтяної молі ще менша за попередній різновид, зазвичай вона не більше 5 міліметрів. З личинки на дорослу особину комаха перетворюється за півроку. Мешкає така моль у шафі, де зберігаються вовняні речі або інший одяг із натуральних тканин.
З обома різновидами шкідників можна впоратися, про що й поговоримо далі.
Народні засоби
Вони здатні лише злякати міль. Тому хороші як профілактика.
- Моль не любить багато запахів, наприклад, перцю, часнику, тютюну. Ось кілька популярних засобів, які захистять від комах.
- Ефірні олії. З гвоздикою, базиліком, ялицею, геранню, лавандою або розмарином. Капніть трохи олії на ватяний диск, і покладіть його в шафу або на полицю. Можна використати кілька запахів одночасно.
- Лаванда. Загорніть квіти в марлю і розкладіть ароматні мішечки в місцях проживання молі.
- Оцет. Зробіть мильний розчин і добре помийте меблі, не пропускаючи важкодоступні місця. Після того, як шафки висохнуть, протріть їх столовим оцтом. Запах засобу відлякає комах.
- Цитрусові. Шкідники не переносять аромат апельсинів чи мандаринів. Розкладіть кірки на кухні та в шафі, а через кілька днів просто поміняйте їх на нові.
- Волоський горіх. Свіжі листочки випромінюють аромат, який не виносять комахи. Якщо їх покласти у шафу, моль там не з’явиться. Періодично змінюйте листя.
Заходи профілактики
Дотримуйтесь наступних рекомендацій, щоб моль більше не з’являлася у вашій оселі:
- Зберігайте крупи у герметичних ємностях.
- Рекомендується прогрівати крупу до 60 градусів, перш ніж висипати в контейнер. Для цього можна використати духовку.
- Не зберігайте великі запаси сухих продуктів без потреби.
- Уважно оглядайте одяг перед покупкою. Особливо речі з вовни та інших натуральних тканин. На них найчастіше з’являються личинки молі.
- Періть речі одразу після покупки.
- Не зберігайте довго брудний одяг. Періть його регулярно. У пральну машинку можна додавати спеціальні засоби, які знищують яйця комах.
- Зберігайте чистий вовняний одяг та хутряні вироби в поліетиленових або паперових чохлах.
Спеціальні препарати
Якщо у вас все ж завелась моль і вам не допомогли народні методи, то можна скористатися спеціальними препаратами.
Перш ніж користуватися цими засобами, проведіть очищення приміщення від молі. Зіпсовані продукти потрібно викинути, а контейнери, в яких вони зберігалися, продезінфікувати. Одяг з личинками випрати зі спеціальним засобом від молі. Ретельно пропилососьте меблі, а потім помийте оцтовим розчином або побутовою хімією.
Знищити личинки та яйця шкідників можуть лише хімічні препарати.
- Аерозолі. Мають найрезультативнішу дію. Вони швидко усувають шкідників та впливають на їх личинки. Існують аерозолі для обробки речей, а також для приміщень. В основному вони мають приємний аромат, але під час їх використання кімнату слід провітрити.
- Пігулки. До їх складу зазвичай входить нафталін та камфора. У шафі таблетки кладуть на верхню полицю, щоб їхній аромат поширювався вниз, перешкоджаючи молі викладати яйця на речах. Це найдешевший спосіб. Але він небезпечний для людського здоров’я, особливо якщо використовувати велику кількість пігулок.
- Пастки. Містять феромони, які приваблюють метеликів. Знищують живих особин. Міль, що залетіла в пастку, прилипає до спеціального клейкого складу, нанесеного на її стінки, після чого гине. У середньому така пастка діє протягом місяця.
- Пластини та фумігатори. Прості у використанні: пластину вставляють у фумігатор і підключають до розетки. Але щоб побачити позитивний результат, доведеться зачекати кілька днів. Використання кількох фумігаторів збільшує їх ефективність.
- Липка стрічка. Має той самий принцип дії, що й пастка.
- Секції. До їх складу входять олії, що відштовхують шкідників. Можна використовувати як допоміжні засоби, оскільки комах вони знищують, лише відлякують. Секцію розміщують у шафі, у верхній частині. Час її дії становить від 4 місяців до півроку.
Читайте також: Лише другий овертайм в рівному визначив переможця в матчі Суперліги
- Для допомоги військовим колядували й щедрували на ДубенщиніСвята з користю провели мешканці Тараканівської громади. Джури-щедрівники з села Тараканів, щедрівники з села Переросля та колядники від місцевої Свято-Троїцької церкви наповнили волонтерську скриньку на 66 361 грн. Народному жіночому вокальному ансамблю «Кумоньки» села Рачин вдалося наколядувати 34 680 грн…