fbpx

Укуси комах: як надати першу допомогу

Діліться інформацією з друзями:

Швидка допомога при укусах комах.

Влітку, коли люди виїжджають відпочивати на природу, завжди є ризик стати жертвою укусів різноманітних комах. Деякі укуси комах проходять швидко, а із вкрай важкими потрібно звертатися до лікарів. Як розпізнати, яка саме комаха вкусила і надати першу допомогу, розповіла лікар-терапевт Центру ПМСД «Ювілейний» Лілія КРАСЬКО.

Люди з алергією на ос, як зауважила лікарка, зазвичай не мають алергії на бджолину отруту. І навпаки. У будь-якому випадку насамперед необхідно видалити бджолине жало, яке залишилося в шкірі, щоб запобігти повному випорожненню мішечка з отрутою. Найкращий спосіб зробити це, зі слів Лілії Красько, шляхом подряпування поверхні шкіри тонким плоским об’єктом. Це може бути кредитна картка чи монета. Жало оси або джмеля не залишається в шкірі після того, як комаха відокремлюється.

«Якщо є кілька укусів, укуси на голові, – наголошує лікар-терапевт, – необхідно звернутися до лікаря. Після анафілактичної реакції на укуси перетинчастокрилих потрібно зробити алергічний прік-тест та специфічні IgE антитіла до отрути оси або бджоли через 2 тижні після укусу.

Якщо алергія підтверджена, Лілія Красько радить завжди носити з собою адреналін (шприц-ручка), 40 мг преднізолону та антигістамінний засіб, що розчиняється на язиці. Також, за словами лікаря, проводиться десенсибілізуюча терапія 5 років, яка дає ефект на ~7 років.

Далі – основне. Медик дає рекомендації, як собі допомогти при укусах різних комах.

Полегшити симптоми холодними компресами. Прикласти лід, загорнутий у тканину на 10-15 хв.

Після укусу для заспокоєння шкіри, зняття почервоніння, набряку та свербіння:

• пудер плін (з народження) – 2-3 рази/день, попередньо збовтати;

• псило-бальзам, феністил-гель/емульсія, дермадрін, едермік – місцеві протиалергічні засоби від 2 років – наносити 3-4 р/день;

• якщо є тривалий набряк, свербіж та інфекційне ураження – кортикостероїдна мазь із антибактеріальною (кремген, тріакутан).

Втім, на переконання лікарки, краще укусам комах запобігти, аніж боротися з їхніми наслідками.

– Щоб убезпечити себе і своє здоров’я від набридливих комарів, – каже Лілія Красько, – слід захищатися. Найбезпечніший «нехімічний» захист – закритий одяг. На природу краще обирайте одяг з довгими рукавами. Бажано з щільної тканини. Щось, щоб захистити голову, а на ноги – штани. Тоді комар до вас не добереться.

Для того, щоб позбутися набридливих комарів, можна обробляти незахищену шкіру спеціальними спреями, носити антикомарині браслети. У приміщенні мають бути антимоскітні сітки. Можна використовувати фунігатори – пристрої, до складу яких входять сполуки, що вбивають комах, але вони є безпечними для людини.

А ось дещо про репеленти, які захищають від комарів, мошок та кліщів:

• діюча речовина – ДЕТА (диетилтолуамід), ікарідін або IR3535 (Гардекс, Simply Care);

• хороший спрей, коли ДЕТА більше як 20%; більше ніж 35% підходить для місцевості, де дуже багато комарів і кліщів. Для мандрівників (кліщ-аут, офф екстрім);

• 50% розчини ефективні проти кліщів і 20% – проти комарів, мошок і мокреців, якщо використовувати відповідно до інструкції на упаковці;

• спрей потрібно вносити кожні кілька годин, бо підвищена пітливість швидше нейтралізує дію.

І насамкінець. Якщо придбаний спрей викликає алергію, можна самому приготувати засіб від комарів. Для цього потрібно змішати: 100 мл води, 50 крапель ефірної олії гвоздики та краплю рідкого мила.

Олена ЧЕСНЯК