fbpx

Грип не за горами: рівненські медики радять вакцинацію (відео)

Діліться інформацією з друзями:

Два нові штами грипу, які раніше не циркулювали в Україні, очікують медики цього епідемічного сезону (триває з жовтня до травня). Загалом же захворюваність на грип і ГРВІ цього року може бути вищою, ніж торік. Про це під час прес-конференції в редакції газети «7 днів» розповіли медичні експерти.

Віктор Мороз та Віктор Іськів під час круглого столу. Фото газета “7 днів”.

Епідеміологи прогнозують, що цієї осені й зими в Україні будуть циркулювати чотири штами вірусу грипу. Зокрема, «Канзас» (А/H3N2), «Брісбен» (А/Н1N1), «Колорадо» (B/Victoria) і «Пхукет» (B/Yamagata). Новими для нашої країни будуть перші два.

– Усі віруси грипу вражають передусім тих, хто має вади здоров’я,– розповів завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Рівненського обласного лабораторного центру Віктор Мороз.– Вірус Брісбен був виділений в Австралії, і там найбільше хворих було саме людей працездатного віку із хронічними захворюваннями. Це насамперед особи з цукровим діабетом, серцево-судинною патологією, порушеннями обмінних процесів.

Торік у нашій області було 188 тисяч хворих на грип і ГРВІ, епідсезон 2018-19 був помірним, новий прогнозується більш інтенсивним. Як відомо, грип нерідко призводить до ускладнень, найважчі з них – пневмонія, набряк мозку. Торік в Україні внаслідок цього захворювання померло 64 людини.

Найбільш ефективним методом профілактики медики називають щеплення від грипу. Цього року Україна закупила вакцину виробництва Франції (вакси-грип) і Кореї (джісі-флю). Оскільки щеплення від грипу не входить до переліку обов’язкових, охочі запобігти цьому захворюванню мають придбати вакцину самостійно. В аптечній мережі міста вже представлені обидва типи протигрипозних вакцин.

Цієї осені випадків грипу в Рівному поки не було, розповів начальник міського управління охорони здоров’я Віктор Іськів:

– З початку цього року було 315 таких хворих. У 2018 році зафіксували 948 випадків грипу в місті. Можливо, свою роль відіграла й вакцинація, бо ми активно закликали людей щеплюватися. Показували це своїм прикладом (торік було вакциновано від грипу 170 медичних працівників). Якщо в епідсезон 2014-15 року в Рівному було щеплено 163 особи, то в минулому епідсезоні – 554. Таку ж роботу проводимо й тепер. Ще наприкінці вересня звернулися з листами до керівників великих підприємств міста, аби ті вакцинували від грипу своїх працівників. Адже ця недуга шкодить не лише здоров’ю хворого. Підприємства зазнають збитків, коли їхні працівники хворіють. Дешевше купити за 230 гривень вакцину і щепити працівника. Наші медзаклади готові до початку підвищення рівня захворюваності на ГРВІ та грип.

Отож медики радять найперше щеплюватися тим, хто входить у групи ризику: особи з хронічними захворюваннями або старшого віку, вагітні, діти, а також ті, чия діяльність пов’язана з перебуванням серед великих груп людей (медики, вчителі, журналісти, правоохоронці, працівники торгівлі тощо). До речі, вакцинувати дітей можна починаючи із шестимісячного віку.

– Зараз найсприятливіший час, щоб зробити щеплення. Поки немає високої захворюваності. Тим більше, вакцина так рано у нас ще не з’являлася. Вакцина проти грипу найменш реактогенна, побічні реакції трапляються вкрай рідко,– наголосив Віктор Мороз.

Щоб зробити щеплення від грипу, слід виконати кілька послідовних кроків:

– придбати вакцину в аптеці, не забути взяти чек, де вказано час купівлі (препарат надають у термоконтейнері, аби зберегти його властивості);

– одразу після цього звернутися в центр первинної медико-санітарної допомоги, до свого сімейного або чергового лікаря. Він проведе огляд і надасть дозвіл на щеплення (вакцину рекомендують вводити не пізніше ніж за дві години після придбання в аптеці);

– пройти в маніпуляційний кабінет і отримати щеплення;

– повернути термоконтейнер в аптеку.

Наталія НИРКОВА