fbpx

Рання осінь – кращий час для вакцинації

Діліться інформацією з друзями:

Ми звикли, що слова «щеплення» і «вакцини» найчастіше вживають, коли йдеться про дітей. Однак нині багато говорять про те, що й дорослим слід проводити такі маніпуляції. Зокрема, коли йдеться про профілактику таких небезпечних захворювань, як дифтерія і правець.

Комплексне щеплення від цих двох недуг рекомендують робити дорослим кожні десять років, адже вакцина допомагає виробити імунітет, що зберігається саме такий строк. Не слід легковажити цими рекомендаціями, вважаючи, що це «дитячі» хвороби й дорослим вони не загрожують. Насправді дорослі хворіють важче.

Лікар-інфекціоніст ЦПМСД «Північний» Мар’яна Рудюк. Фото газета “7 днів”.

– Дифтерія та правець небезпечні з огляду на легкий шлях інфікування, високу смертність чи інвалідизацію, труднощі в лікуванні,– наголошує лікар-інфекціоніст ЦПМСД «Північний» Мар’яна Рудюк.– Це ті хвороби, запобігти яким набагато легше, ніж їх вилікувати. В групі ризику всі без винятку: і дорослі, і діти. Вакцини від дифтерії та правцю безкоштовні, вони є в усіх міських центрах первинної медико-санітарної допомоги Рівного. Щоб провести профілактичну процедуру, зверніться до свого сімейного лікаря.

Фахівець переконує: щепитися слід саме на початку осені. Адже, щоб утворився імунітет і достатня кількість антитіл у відповідь на вакцину, потрібен час. А для захворюваності на дифтерію характерна осінньо-зимова сезонність.

Ще одна недуга, що найчастіше трапляється саме пізньої осені та взимку,– грип. Від нього теж можна захиститися, зробивши профілактичне щеплення.

Лікар наголошує, що вакцинація потрібна кожному, хто бажає зменшити ризик захворіти на грип, а також ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

– Передусім щеплення від грипу рекомендоване людям, які працюють чи проводять багато часу в місцях скупчення людей: медпрацівникам, учителям, працівникам торгівлі чи транспортної сфери,– пояснює Мар’яна Рудюк.– А також представникам інших так званих груп ризику: вагітним, людям віком від 60 років, особам із хронічними захворюваннями, дітям віком від шести місяців до п’яти років. Звісно ж, найкраще щеплюватися від грипу до початку періоду сезонного підвищення захворюваності (до кінця жовтня). Але якщо з якихось причин ви не можете цього зробити саме зараз, то вакцинуйтеся при найпершій можливості (вакцину можна ввести протягом усього сезону).

Щеплення від грипу не входить у календар профілактичних щеплень як обов’язкове, тому ці вакцини платні. Придбати їх можна в аптеці.

– Спершу варто звернутися до сімейного лікаря за роз’ясненням, після чого придбати вакцину. Щоб вона зберегла свої властивості, її слід доставити до кабінету щеплень протягом двох годин з дотриманням холодового ланцюга та обов’язково мати при собі чек, де зазначено дату і час купівлі препарату. Склад вакцин від грипу змінюється щороку, адже й вірус мутує, тому слід уважно перевірити дату виробництва препарату. Повинно бути зазначено, що це штами вірусів грипу саме 2019–2020 років,– наголошує лікар-інфекціоніст.– Цього року в аптечній мережі доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея). Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» – від шести місяців. Обидві якісні та безпечні.

Марія МАТВІЙЧУК