fbpx

Не Хеловін: що відзначали слов’яни у ніч на 1 листопада

Діліться інформацією з друзями:

У ніч із 31 жовтня на 1 листопада у багатьох країнах світу святкують Хелловін, це свято стає “модним” і у нас. Водночас, у слов’ян у цей період було свято, присвячене поминанню померлих предків – Велесова ніч.

За давнім повір’ями, окрім світу Яві існує світ Наві, світ злих та добрих духів. У ніч, коли Білобог віддає колесо року Чорнобогу, кордон між світами витончується. Тому духи можуть поринути у світ людей, а люди – у світ духів. Вартовим шляху між цими світами був Велес. Його вважали всемогутнім пророком, бо захищав волхвів, віщунів та ясновидців. Він оберігав все суще і допомагав примножувати людям добро. Кажуть, що саме Велес навчив  людей співіснувати з природою: обробляти землю, вирощувати зерно, пасти худобу та брати молоко. Він вчив не вбивати тварину, а використовувати те, що вона дає: молоко чи хутро. До Велеса зверталися як до Бога достатку. 

Що потрібно робити у Велесову ніч

Цей час давні слов’яни намагалися провести у родинному колі. У хаті запалювали свічки та накривали пишний стіл. На поріг і підвіконня клали гілки горобини, у дворі до ранку мало горіти багаття. За легендою, душі померлих приходять на землю і заглядають у вікна до своїх рідних. Вони перевіряють, чи живі родичі пам’ятають їх, чи запалений  вогник на підвіконні. 
За накритим столом завжди залишали зайві прибори. Вважалося, що у світ приходять померлі пращури, які захочуть провести вечір із сім’єю.

У домах, у яких сім’ї вірили у присутність будинкового, залишали йому частування. Воно мало стояти всю ніч. Вранці його виливали за поріг чи згодовували птахам.

Наші предки вірили, що щире прохання, висловлене у цю ніч, може збутися. Ніби- то Велес почує і допоможе. Просили кожен -своє: хтось вірності від подружжя, хтось багатства, інші – доброї долі. А ще придивлялися до знаків, які подають небеса. За прикметами, забіглого темного пса відганяли від дому, бо він міг принести біду, а світлого годували, бо то передвісник нової дружби. А ще у цей час не ділилися грошима, бо скрута скрутить. Зазвичай, раділи снам з  померлими родичами, питали у них поради тощо.

Що не можна робити у Велесову ніч

Наші пращури намагалися в цю ніч не виходити з дому. Вважалося, що кожна дорога змінює свій напрямок і може привести не до пункту призначення, а у світ духів. Поганою прикметою вважалося нове знайомство у Велесову ніч. Вважалося, що нова людина в житті принесе лише нещастя.