fbpx

Що посадити в тіні в саду та на городі

Діліться інформацією з друзями:

Згадуючи шкільний курс біології, ми знаємо, що рослинам потрібне сонячне світло для фотосинтезу в листках і стеблах, без якого вони загинуть. Тому важливим кроком у посадці овочів та ягід є вибір ділянки, яка добре освітлюється сонцем.

Але на дачі завжди є місця, де тінь переважає, наприклад, під кронами дерев, біля паркану, за будинком або лазнею. Це може здатися проблемою, але насправді є культури, які можна успішно вирощувати в тіні.

Деякі овочі та чагарники можуть рости і давати гарний урожай, попри відсутність достатнього освітлення. Варто відзначити, що на південних регіонах можна вирощувати огірки, кабачки, гарбузи та кавуни в півтіні, але на півночі доведеться обмежитися зеленню та салатами. Ми розглянемо культури, які з легкістю можна посадити на тіньових ділянках в середній смузі.

Овочі, які ростуть у тіні на городі

Ревінь

Універсальний овоч, з кислих стебел з якого можна приготувати що завгодно: від супів до десертів. Ревеневі кущі добре ростуть у тіні, якщо не забувати про своєчасні поливи. Бажаючи посадити ревінь, краще попросити у сусідів частину кореневища — тоді кущ швидше виросте, набере силу і дасть соковиті стебла. При посадці насінням доведеться почекати рік-другий, поки рослина зміцніє.

Салати

Салат-латук, одеський кучерявець та інші види листових і качаних салатів, щавель, шпинат, мангольд, рукола, крес-салат, листова гірчиця прекрасно почувають себе на затіненій грядці. Можливо, вони не дадуть таких потужних листів, як на сонці, зате надовго залишаться ніжними, не загрубіють, не будуть гірчити і довго не підуть в колір.

Черемша

Черемша або ведмежа цибуля, рослина поєднує в собі смак часнику та цибулі, вважається лікарською рослиною. Додаючи по парі листочків черемші в свій весняний салат, Ви забезпечите себе і рідних додатковою порцією вітамінів. Оскільки в природі черемша росте в лісі, під потужними кронами дерев, густа тінь для неї — рідний дім.

Часник

Тим, хто не захоплюється консервуванням овочів на зиму, не любить гострі соуси, не сушить часник для приготування порошку, а вирощує його виключно як пікантну приправу, якої багато не треба, запросто можна садити часник в тіні під яблунями, сливами або поміж кущів смородини. Головки, можуть бути, і будуть дрібніше, але зате звільниться ціла грядка під більш світлолюбні овочі.   

 Зелень і пряні трави що ростуть в тіні

Що посадити в тіні в саду та на городі

Деякі пряні трави, наприклад, базилік без сонця не виживуть, але от петрушка, селера, кінза, м’ята, материнка, любисток, естрагон, меліса, чебрець виростуть і в напівтемряві і порадують Вас своїм ароматом. Якщо Ви вирішили розвести «зелений город» під яблунями, не забувайте закривати посадки плівкою під час обприскування яблунь хімікатами, щоб запобігти потраплянню отрут на їстівну зелень.

Буряк

Городники, які вирощують буряк діляться на дві категорії: одні вважають, що буряк повинен бути потужним і великим, інші вважають про те що, дрібні коренеплоди, на смак ніжніше і в приготуванні зручніше. Якщо Вам ближче друга позиція, то сміливо садіть буряк в тіні дерев. Рідкісних сонячних променів, проникаючих, крізь крону бурякам буде достатньо, а коренеплоди не переростуть. Так само в тіні можна вирощувати кореневу петрушку і пастернак.

Багаторічна цибуля (Шніт-цибуля і цибуля-слизун)

Шніт-цибуля і цибуля-слизун процвітають в півтіні, а їх зелень стає більш соковитою. Шніт-цибуля добре розростається і через пару років може заповнити весь відведений під нього простір без вашої участі. Крім ранньої зелені, шніт-цибуля видає красиві бузкові шапки квітів, які і людей радують і комах на ділянку приваблюють.

Боби і кущова квасоля

Не всякі боби і кущова квасоля добре ростуть і родять в тіні, але підібрати тіньолюбиві сорти можна. Особливо рекомендують садити їх під яблуні та після збирання врожаю залишати бадилля як зелене добриво для оздоровлення та збагачення ґрунту.

Хрін

Хрін — король тіні. Посадіть його в самому темному місці городу, він все одно виросте і дасть відмінний урожай ніжного листя для використання при засолюванні огірків.

Ягідні чагарники, що ростуть в тіні

Добре переносять тінь чагарники, які в природі ростуть під пологом лісу: ірга, калина, чорноплідна горобина (аронія), синя жимолость. З ними тіньова ділянка перетвориться з безплідного місця в справжній ягідний конвеєр — тільки встигай збирати. Багато шипшини тіньолюбні. У першій половині літа порадієте її яскравим запашним квітами та хмарі корисних джмелів, літаючих навколо, а восени зберете врожай вітамінних ягід для сушки.

Якщо у Вас є незайнятий темний клаптик землі вздовж паркану, посадіть там запашну малину — ягоди малини в тіні будуть більшими і соковитішими.

На півдні тільки в тіні можна садити червону і чорну смородину. Звикша в природі до вологості боліт смородина не витримує південної засухи, якщо зростатиме на пригріві. У середній смузі смородина (особливо червона) теж може рости в тіні, але ягоди будуть дозрівати пізніше.

Використовуйте притінені ділянки свого городу по максимуму, не засмучуйтеся, якщо якийсь з рекомендованих тіньолюбних овочів у Вас не вдасться — варіантів багато, і один з них обов’язково виявиться вашим. Бажаємо вам успіхів і великих врожаїв!

Джерело 

Читайте також: «Ведмежі» вітаміни ростуть весною у лісах Рівненщини