fbpx

Чи зможуть платники податків втримати пенсійну систему та до чого готуватися пенсіонерам

Діліться інформацією з друзями:

З 1 січня 2021 року у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати для непрацюючих пенсіонерів мінімальна пенсія за віком підвищилась  до 2400 грн. Підвищення отримали особи, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж: жінки не менше 30 років та чоловіки – 35 років.

Разом з тим, останнім часом все частіше лунають повідомлення офіційних урядових осіб не просто про чергові спроби  реформувати пенсійну систему, але і про можливу повну її відміну. Наскільки реальними є такі прогнози та до чого готуватися потенційним пенсіонерам вже в цьому  році? Чи зможуть платники податків втримати пенсійну систему? Знайти відповіді на ці запитання  без прикрас та допомогти пенсіонерам розібратися в пенсійних лабіринтах намагався в своїй черговій публікації. Наскільки мені це вдалося, судити Вам.

Перше. Що стосується розмірів пенсій.

За даними Звіту Міжнародної організації праці “Для осіб з заробітком, рівним середній заробітній платі в Україні, діюча пенсійна формула забезпечить пенсію, яка хоч і буде вище відносної межі бідності і встановленого законом прожиткового мінімуму, але нижче, ніж фактичний прожитковий мінімум”.

 До того, що навіть із середньою зарплатою пенсія буде нижча за прожитковий мінімум, призвела ще пенсійна реформа 2017-го року, в рамках якої пенсії урізали, змінивши формулу. Якщо раніше за кожен відпрацьований рік можна було отримати 1,35% розрахункового заробітку, то зараз – всього 1%.

Наприклад, при середній зарплаті (близько 10 тис. грн.) і з 30 роками стажу в цьому році можна буде отримати пенсію в розмірі 2,3 тис. грн. А якби діяли старі правила, то при таких же умовах-3,1 тис. грн.

Друге.  Як змінилися вимоги до стажу.

У 2021 році змінилися вимоги до стажу. Так, тепер для нарахування виплат потрібно буде допрацювати до 63 або 65 років. Так що вже в 2021 році частина українців, які розраховували на пенсію, її не отримають. Ті, хто не пропрацював 15 років, не мають права на пенсію. Це стара вимога. До нього додалися нові. Так, збільшили поріг для тих, кому 60 і 65 років.

Про те, які чотири категорії українців не отримають пенсію в 2021 році та  кому ще доведеться попрацювати до пенсії, розповіли в інформаційному агентстві Українські Новини  https://ukranews.com/news/747938-kto-ne-poluchit-pensiyu-v-2021-godu

Третє. Які ж шанси отримати пенсію?

Якщо вам в цьому році виповниться 60 років і у вас буде:

  • менше 15 років стажу. Пенсію за віком ви взагалі не отримаєте. Єдиний вихід: докупити стаж, інакше в кращому випадку держава може видати допомогу для незаможного;
  • від 15 до 18 років стажу. Пенсію можна буде отримати тільки через п’ять років, коли ви досягнете свого 65-річчя;
  • якщо є від 18 до 28 років стажу. На виплату можна розраховувати тільки в 2024-му, коли вам виповниться 63 роки;
  • якщо є від 28 років стажу. В такому випадку можна розраховувати на пенсію в 60 років. До речі, вимоги щодо стажу, які описані вище, щорічно, до 2027-го, будуть збільшуватися на 12 місяців.

Однак вимога до підвищення стажу багатьох українців не торкнеться, але тільки поки. Адже вже з 2 021-го вимоги для виходу на пенсію в 60 років виростуть на 12 місяців: потрібно мати як мінімум 28 років страхового стажу. Решті доведеться або докуповувати стаж, або працювати до 63 або 65 років. А ось в 2023 році для виходу на пенсію знадобиться 30 років. І тут виявиться, що у більшості українців, які збираються на пенсію, такого стажу просто немає. Вже з 2027-го, щоб отримати виплату в 60 років, знадобиться як мінімум 35 років стажу. Зараз з таким стажем всього половина пенсіонерів, і ситуація особливо не зміниться. За оцінками Мінсоцполітики, через сім років близько 45% українців змушені будуть працювати до 63 або 65 років.

Четверте. Реальність прогнозів  без прикрас.

Вже зараз  один працюючий утримує своїми внесками одного пенсіонера. Якщо врахувати, що з мінімальної зарплати до Пенсійного фонду надходить всього 889 грн, а з середньої зарплати – близько 1,8 тис. грн.., то стає зрозуміло, чому «діра” в ПФУ досягає понад 170 млрд грн. Адже цих грошей катастрофічно не вистачає. Міжнародна організація праці підрахувала, що до 2050-го кількість пенсіонерів в Україні збільшиться на 43,9%. Стає реально і зрозуміло, що без вжиття термінових заходів по стимулюванню розвитку економіки та створення додаткових робочих місць, лібералізації податкового законодавства, платники податків не зможуть втримати пенсійної системи.  Діюче пенсійне забезпечення  при таких обставинах просто зруйнується.

Пора задуматися можновладцям над тим, що терміново потрібно змінювати в країні, а не лише лякати людей можливістю залишитися без пенсій.

Довідково: інформаційний календар підвищення пенсій, що відбудуться в 2021 році   

Заплановано, що підвищення пенсій 2021-го одержать близько 10 мільйонів пенсіонерів. Це відбудеться в п’ять етапів.

Найбільш захищеними будуть пенсіонери, які мають повний страховий стаж. У осіб, старших за 65 років, які мають страховий стаж 30 років жінки і 35 років чоловіки, мінімальна пенсійна виплата протягом 2021 року збільшиться на 500 грн, і вони одержуватимуть не менше як 2600 грн.  Також продовжиться програма доплат для пенсіонерів, старших за 80 років, що мають страховий стаж 20/25 років, і розпочнеться програма для пенсіонерів, старших за 75 років, що мають повний стаж. У календарі зазначено дати індексації та перерахунку пенсій пенсіонерам, що працюють. 

СІЧЕНЬ – Підвищення  з 2100 до 2400 грн. для пенсіонерів віком від 65 років за наявності в них страхового стажу 30/35 років і більше (40 % від збільшення МЗП із 5000 до 6000 грн).

Продовження виплати щомісячної доплати до пенсії до 500 грн. для осіб віком від 80 років і мінімальної пенсійної виплати 2600 грн за наявності в них страхового стажу 20/25 років і більше.

БЕРЕЗЕНЬ – ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ З 1 БЕРЕЗНЯ (ЗАПЛАНОВАНО 11%)

КВІТЕНЬ – Автоматичний перерахунок працюючим пенсіонерам з урахуванням заробітної плати в період  роботи й набутого стажу роботи.

ЛИПЕНЬ – Підвищення  з 2400 до 2600 грн для пенсіонерів віком від 65 років за наявності в них страхового стажу 30/35 років і більше (40 % від збільшення МЗП до 6500 грн).

Встановлення щомісячної доплати до пенсії до 400 грн для пенсіонерів віком 75-80 років та мінімальної пенсійної виплати 2500 грн. за наявності в них страхового стажу 20/25 років і більше.

Після досягнення 80 років збільшення щомісячної доплати до пенсії до 500 грн і мінімальної пенсійної виплати до 2600 грн за наявності в них страхового стажу 20/25 років і більше, а одиноким пенсіонерам цього віку – 3342 грн (з урахуванням допомоги на догляд).

Заплановано підвищення  прожиткового мінімуму (ПМ) із 1769 до 1854 грн і збільшення надбавок, підвищень до пенсії (надбавки за понаднормовий стаж, надбавок та підвищень учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо).

Збільшення щомісячної допомоги на догляд одиноким пенсіонерам, старшим за 80 років, які  потребують стороннього догляду до 742 грн.

ГРУДЕНЬ – Заплановано підвищення ПМ із  1854 до 1934 грн і збільшення надбавок, підвищень до пенсії (надбавки за понаднормовий стаж, надбавок та підвищень учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо).

Мар’ян Года, голова обласного відділення Асоціації платників податків