fbpx
вірус

Знову осінь, знову віруси

Діліться інформацією з друзями:

Знову осінь і знову виникає проблема з вірусами.

З приходом вересня почастішали звернення пацієнтів з приводу ГРВІ. Нежить, біль у горлі, кашель, температура… Нічого дивного: діти пішли в школу, садочок. Почався «обмін» вірусами.

Але ж нам не хочеться хворіти. Лежати вдома. Страждати. Хочеться, щоб наш імунітет був сильним. Як цього досягти?

Перше правило: здорове харчування. Овочі, фрукти, ягоди, зелень (а не вітамінні препарати) подарують такі потрібні нашому імунітету вітаміни. М’ясо, риба, птиця, молочні продукти дадуть тілу матеріал для синтезу антитіл.

Друге – відмовитися від алкоголю та куріння. Погані звички пригнічують імунітет.

Правило № 3 – фізична активність.

Завдяки фізичній активності гормони стресу утилізуються.

Достатній сон. Під час відпочинку в тілі людини відбуваються життєво необхідні процеси. Тому не варто скорочувати тривалість такого важливого для здоров’я сну.

Долаємо стрес. Знайдіть заняття до душі. Тоді в достатній кількості виділятимуться гормони радості – ендорфін, дофамін, серотонін. Вони протидіятимуть процесам, що знижують імунітет.

Візьміть за правило гуляти на свіжому повітрі. Коли людина звикла бути на вулиці за будь-якої погоди, для організму це не стрес, бо реагуємо як на щось рутинне. Руйнівні гормони не виділяються, імунітет не знижується.

І наостанок: вакцинація. В чому її суть? Вакцина містить вбиті або ослаблені мікроорганізми. Вони не здатні викликати хворобу. Клітини нашого імунітету підходять до місця введення вакцини, «знайомляться» з мікробами. «Зчитують» послідовність амінокислот у білках вірусів, щоб потім синтезувати антитіла, які здатні прикріпитися до віруса і знищити його.

Надбати імунітет до хвороби можна двома способами: захворіти (за цієї умови можливі ускладнення) або вакцинуватися (мати впевненість в тому, що захищений).

Від чого ж вакцинуватися? Від усього, чим ви не хочете захворіти.

В контексті ГРВІ актуальне щеплення проти грипу та коронавірусу, які можуть протікати важко та призвести до смерті.

А ще було б добре вакцинуватися проти пневмокока. Він є винуватцем більшості бактеріальних ускладнень. Це коли все починається з нежитю, а потім виникає бронхіт або пневмонія. Імунітет у боротьбі з інфекцією був виснаженим, пневмокок «цим скористався» і викликав пневмонію. Щоб такого не трапилося, можна щепитися від пневмокока та мати захист на все життя.

Катерина ПОЧТАР, лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний»