fbpx

З грипом чи застудою варто швидше звертатися до лікаря

Діліться інформацією з друзями:

З грипом чи застудою – до лікаря: чим швидше, тим краще.

Ні для кого не секрет, що осінь – сезон загострення багатьох хронічних хвороб, а також появи деяких «класичних» осінніх захворювань. Сезонна алергія, застуда, епідемії грипу, загострення болю в суглобах. Це, на жаль, далеко не повний перелік осінніх загроз здоров’ю.

Чому саме осінній сезон вважається найнебезпечнішим для багатьох пацієнтів? Причина, як твердять медики, проста: разом із переходом до холодної погоди, дощів і вогкості, а також короткого світлового дня в більшості випадків знижується й імунітет людини. Тому організм стає вразливим до інфекцій та вірусів. Також через зниження імунітету дають про себе знати і хронічні недуги.

Яких осінніх хвороб варто боятися і як їх уникнути?

Про це розповідає лікар-терапевт Центру ПМСД «Ювілейний» Лілія КРАСЬКО.

– Невдовзі очікується традиційне для осінньо-зимової пори зростання захворювань на ГРЗ, ГРВІ та грипу, – зауважує лікарка. – І, звернувшись при появі перших ознак хвороби якнайшвидше до лікаря, можна уникнути ускладнень, правильно діагностувати та полегшити перебіг недуги, скоротити час до одужання. Отож, якщо у вас: висока температура (38-39°С), озноб, швидкий початок захворювання (інколи можна назвати навіть конкретну годину, коли все почалося), відчуваєте слабкість, біль у м’язах, головний біль, сухий болісний кашель, то не відкладайте візит до медзакладу. При цьому Лілія Красько зауважує, що нежить і біль у горлі не є поширеними в перші дні захворювання.

Чому треба якнайшвидше звернутися до лікаря.

А далі пояснює, чому треба якнайшвидше звернутися до лікаря.

– Для діагностики захворювання, – каже вона, – використовують швидкий тест (він дає результат через кілька хвилин), який дозволить правильно підібрати лікування. Специфічний для грипу противірусний препарат ефективний при зверненні в перші 48 годин.

Водночас медикиня категорично не рекомендує займатися самолікуванням недоказовими противірусними препаратами, різноманітними порошками (існує ризик отруєння парацетамолом), а тим більше антибіотиками, які не дієві і не потрібні при грипі (це вірусна інфекція). Ефективність цибулі, лимона, імбиру, часнику і т. п. також не доведена, – зауважує лікарка. А от що варто зробити: потрібно вакцинуватися. Імунітет формується протягом 2 тижнів.

Разом з тим, наголошує лікарка, ГРЗ, ГРВІ і грип – це різні поняття, а не одне і те ж саме, як багато хто вважає.

– Так, ГРЗ – гостре респіраторне захворювання, – пояснює Лілія Красько. – Це те, що ми називаємо застудою (нездужання, слабкість, чхання, закладеність носа, незначне підвищення температури, головний біль, ломота в тілі, кашель, біль у горлі, почервоніння очей). ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція. ГРЗ містить захворювання, незалежно від того, що є їх збудником. А це можуть бути і бактерії, і віруси. А ГРВІ – це тільки ті хвороби, причиною яких стала вірусна інфекція. Але визначити це можна тільки в лабораторних умовах. Тому діагноз ГРВІ найчастіше ставлять тільки після здачі аналізів або в період масових епідемій. Якщо вірусне походження хвороби визначити не можна, тоді її відносять до ГРЗ. Таким чином ГРВІ також є ГРЗ, але тільки з відомим вірусним збудником захворювання.

Грип, зі слів лікарки, входить в групу ГРВІ.

Грип, зі слів лікарки, входить в групу ГРВІ. Проте може мати серйозніші наслідки та ускладнення (особливо для груп ризику – дітей, вагітних, які контактують з великою кількістю людей). Найважчим ускладненням грипу є двостороння вірусна пневмонія. Токсини вірусу викликають дистрес-синдром, який призводить до порушення кисневого обміну і викликає сильний набряк та суцільні крововиливи в легені (те, що в народі називають «згоріли легені»). Це небезпечно тим, що людина буквально за 3-4 дні може померти. Тому така важлива вакцинація.

– Тепер буде зрозуміло, чому, скажімо, сусідка Зіна щепилася від грипу і все одно захворіла. Вакцинація ефективна лише від грипу та його важких наслідків, від ГРЗ вона не захистить.

Втім, заспокоює Лілія Красько, ГРЗ боятися не варто.

– Як жартував наш професор, ліковане ГРЗ минає за тиждень, неліковане – за 7 днів. Важливі дії при ГРЗ:

  • • домашній режим;
  • • достатнє пиття;
  • • зволоження повітря;
  • • провітрювання приміщення;
  • • жарознижуючі за потреби (орієнтуємось на самопочуття а не на цифри. Немає точної цифри, за якої треба збивати температуру);
  • • симптоматичне лікування – за потреби.

Щоб уникнути зараження, лікарка радить часто мити з милом руки (ароматичні санітайзери для рук неефективні!), уникати великого скупчення людей та часто провітрювати приміщення. А ще – не забувати про одноразові маски, поважаючи оточуючих людей та свого лікаря.

Світлана ПІКУЛА

Читайте також: Проєкт «єРобота» допоміг стоматологині з Рівненщини здійснити мрію

  • Подолав 2136 км велосипедом щоби допомогти військовим в Україні
    Французький журналіст 2136 км велосипедом зі Львова до Брюсселя заради допомоги українським військовим. За 25 днів подорожі Себастьяну Гоберу вдалося зібрати понад 315 тисяч гривень на придбання пікапа французькому добровольцю Джонатану та його підрозділу, які воюють за Україну.