fbpx

З грипом чи застудою варто швидше звертатися до лікаря

З грипом чи застудою – до лікаря: чим швидше, тим краще.

Ні для кого не секрет, що осінь – сезон загострення багатьох хронічних хвороб, а також появи деяких «класичних» осінніх захворювань. Сезонна алергія, застуда, епідемії грипу, загострення болю в суглобах. Це, на жаль, далеко не повний перелік осінніх загроз здоров’ю.

Чому саме осінній сезон вважається найнебезпечнішим для багатьох пацієнтів? Причина, як твердять медики, проста: разом із переходом до холодної погоди, дощів і вогкості, а також короткого світлового дня в більшості випадків знижується й імунітет людини. Тому організм стає вразливим до інфекцій та вірусів. Також через зниження імунітету дають про себе знати і хронічні недуги.

Яких осінніх хвороб варто боятися і як їх уникнути?

Про це розповідає лікар-терапевт Центру ПМСД «Ювілейний» Лілія КРАСЬКО.

– Невдовзі очікується традиційне для осінньо-зимової пори зростання захворювань на ГРЗ, ГРВІ та грипу, – зауважує лікарка. – І, звернувшись при появі перших ознак хвороби якнайшвидше до лікаря, можна уникнути ускладнень, правильно діагностувати та полегшити перебіг недуги, скоротити час до одужання. Отож, якщо у вас: висока температура (38-39°С), озноб, швидкий початок захворювання (інколи можна назвати навіть конкретну годину, коли все почалося), відчуваєте слабкість, біль у м’язах, головний біль, сухий болісний кашель, то не відкладайте візит до медзакладу. При цьому Лілія Красько зауважує, що нежить і біль у горлі не є поширеними в перші дні захворювання.

Чому треба якнайшвидше звернутися до лікаря.

А далі пояснює, чому треба якнайшвидше звернутися до лікаря.

– Для діагностики захворювання, – каже вона, – використовують швидкий тест (він дає результат через кілька хвилин), який дозволить правильно підібрати лікування. Специфічний для грипу противірусний препарат ефективний при зверненні в перші 48 годин.

Водночас медикиня категорично не рекомендує займатися самолікуванням недоказовими противірусними препаратами, різноманітними порошками (існує ризик отруєння парацетамолом), а тим більше антибіотиками, які не дієві і не потрібні при грипі (це вірусна інфекція). Ефективність цибулі, лимона, імбиру, часнику і т. п. також не доведена, – зауважує лікарка. А от що варто зробити: потрібно вакцинуватися. Імунітет формується протягом 2 тижнів.

Разом з тим, наголошує лікарка, ГРЗ, ГРВІ і грип – це різні поняття, а не одне і те ж саме, як багато хто вважає.

– Так, ГРЗ – гостре респіраторне захворювання, – пояснює Лілія Красько. – Це те, що ми називаємо застудою (нездужання, слабкість, чхання, закладеність носа, незначне підвищення температури, головний біль, ломота в тілі, кашель, біль у горлі, почервоніння очей). ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція. ГРЗ містить захворювання, незалежно від того, що є їх збудником. А це можуть бути і бактерії, і віруси. А ГРВІ – це тільки ті хвороби, причиною яких стала вірусна інфекція. Але визначити це можна тільки в лабораторних умовах. Тому діагноз ГРВІ найчастіше ставлять тільки після здачі аналізів або в період масових епідемій. Якщо вірусне походження хвороби визначити не можна, тоді її відносять до ГРЗ. Таким чином ГРВІ також є ГРЗ, але тільки з відомим вірусним збудником захворювання.

Грип, зі слів лікарки, входить в групу ГРВІ.

Грип, зі слів лікарки, входить в групу ГРВІ. Проте може мати серйозніші наслідки та ускладнення (особливо для груп ризику – дітей, вагітних, які контактують з великою кількістю людей). Найважчим ускладненням грипу є двостороння вірусна пневмонія. Токсини вірусу викликають дистрес-синдром, який призводить до порушення кисневого обміну і викликає сильний набряк та суцільні крововиливи в легені (те, що в народі називають «згоріли легені»). Це небезпечно тим, що людина буквально за 3-4 дні може померти. Тому така важлива вакцинація.

– Тепер буде зрозуміло, чому, скажімо, сусідка Зіна щепилася від грипу і все одно захворіла. Вакцинація ефективна лише від грипу та його важких наслідків, від ГРЗ вона не захистить.

Втім, заспокоює Лілія Красько, ГРЗ боятися не варто.

– Як жартував наш професор, ліковане ГРЗ минає за тиждень, неліковане – за 7 днів. Важливі дії при ГРЗ:

  • • домашній режим;
  • • достатнє пиття;
  • • зволоження повітря;
  • • провітрювання приміщення;
  • • жарознижуючі за потреби (орієнтуємось на самопочуття а не на цифри. Немає точної цифри, за якої треба збивати температуру);
  • • симптоматичне лікування – за потреби.

Щоб уникнути зараження, лікарка радить часто мити з милом руки (ароматичні санітайзери для рук неефективні!), уникати великого скупчення людей та часто провітрювати приміщення. А ще – не забувати про одноразові маски, поважаючи оточуючих людей та свого лікаря.

Світлана ПІКУЛА

Читайте також: Проєкт «єРобота» допоміг стоматологині з Рівненщини здійснити мрію