Довгоочікуване тепло радує появою в лісі «ведмежого часнику», який із задоволенням споживають любителі гострої трави.
Представник сімейства цибулевих – черемша – завоював і любов садівників-дачників своїми пряно-ароматичними властивостями. Взагалі-то це дика рослина, але вона придатна й для вирощування на присадибній ділянці. У лісі черемша сама захищає себе від знищення: росте в болотах або глухих місцях, відцвітає до початку сінокосу. Однак все одно рослина занесена в Червону книгу.
Не всім до вподоби її смак. Дехто навіть не розуміє, як можна їсти «таку гидоту». Проте більшість з тих, хто її любить, з таким твердженням не погоджуються. Бо ж вона дуже корисна.
Смакує із салом домашнього посолу, відвареною картопелькою, м’ясними стравами. А ще цю диво-траву називають диким часником або ведмежою травою. Поспішайте купити та скуштувати її. Чим довше зволікатимете, тим меншою цінністю та цілющими властивостями вона володітиме. Кажуть, що це справжня «вітамінна бомба». Організм вам подякує і наповниться здоров’ям від кінчиків нігтів до кінчиків волосся.
Рослина багата на вітаміни А, В і С, фолієву, аскорбінову та інші органічні кислоти. Містить залізо, цинк, бор та йод. У ній є велика кількість полі- та моноцукрів. Щедра на клітковину та багато інших корисних речовин.
Будемо вдячними тим людям, які знають місця, де вона росте і не бояться кліщів та весняної сирості.
Простий салат допоможе вам полюбити цю цілющу та таку помічну навесні траву: пучка для початку вистачить. Пропонуємо салат з черемшою. Поріжте дрібненько і гарно (до появи соку) пожмакайте. Додайте варених яєць і посоліть (на смак). Заправте сметаною або майонезом 1/3. І смакуйте на здоров’я!
Можна і засолити її так само, як помідори чи огірки. Залити розсолом і закатати у банки. Через три тижні готова до вживання.
Підготувала Галина ГРИЦЮК