fbpx
Сезон активності повзучих мешканців лісів і лук. Що робити й не робити при укусах?

Сезон активності повзучих мешканців лісів і лук. Що робити й не робити при укусах?

Діліться інформацією з друзями:

Літня пора, така щедра на спокійні прогулянки у лісочку, смачні ягідки, перші грибочки, а ще — на несподівані для більшості з нас зустрічі з прекрасними створіннями, які досить часто асоціюються з небезпекою.

Плазуни, а мова саме про них, насправді є миролюбними та навіть боязкими істотами, активні вони на території Рівненській області з початку квітня, коли лише пригріло перше весняне сонечко, вони розпочали свої життєві процеси, при яких мешканці області часто їх зустрічали, адже тварини активно шукали собі партнера для розмноження.

Зазвичай ця процедура у змій зменшує їх обережність та проходить із залученням більш ніж двох учасників, а у деяких видів, наприклад вужів, при цьому утворюються скупчення із декількох десятків самців та однієї самички.

Саме такі дії навесні налякали громадян, котрі натрапили на плазунів у місцях їх природного перебування, та схвилювали стосовно “навали” цих тварин та ризиків їх укусів. Насправді, рептилії є невід’ємною частиною фауни Рівненщини.

Мешкають вони переважно в межах узлісь, на галявинах, поблизу водно-болотяних угідь, притулками для змій часто є порожнечі під корінням дерев, пеньків і повалених гнилих дерев, нори та ходи дрібних ссавців, купи хмизу й каміння, копиці сіна, а деколи і шматки шиферу чи іншого господарчого сміття, забутого на присадибних ділянках.

Єдиною отрутною змією, яка насправді здатна завдати людині неприємностей на теренах області, є гадюка звичайна. Однак, всі близькі зустрічі з нею трапляються лише внаслідок людської необережності.

Зазвичай, плазун намагатиметься доволі спритно тікати, однак, зважаючи на те, що у гадюки не зовсім гострий слух, а  їй фізіологічно необхідно відпочити для перетравлення їжі чи спаровування, людина може доволі близько до неї наблизитись.

Для захисту ця змійка буде скручуватись у клубок, роздувати тіло, аби здаватись більшою та шипіти, при цьому не варто провокувати її на агресію різкими рухами чи криками, не потрібно тицяти у бідолашну тварину палицею, найкраще повільно відійти назад і дати тварині можливість відповзти. Якщо ж наблизитись надто близько, гадюка може захищатись і здійснити блискавичну атаку, від якої на тілі жертви залишиться дві маленькі, майже непомітні ранки-поглиблення.

Основними негараздами після укусу гадюки можуть бути: сильний набряк ураженого місця, зазвичай кінцівок, а це 90% випадків через те, що плазуна намагались чіпати чи випадково на нього наступили, велика гематома внаслідок руйнування судин та внутрішні кровотечі, адже отрута гадюки за механізмом дії є геморагічною, також потерпілий відчує сильний біль, який наростає і через 2-4 години після контакту може бути нестерпним. Присутні гострі алергічні реакції, падіння тиску, яке здатне призвести до проблем з диханням, зневоднення організму.

Що робити при укусі змії?

Постраждалому потрібно надати першу домедичну допомогу: забезпечити спокій та мінімум рухів, обробити місце укусу антисептиком, зняти з ураженої кінцівки одяг, взуття та всі прикраси, прикласти до рани холод, дати 1-2 таблетки протиалергічних засобів та знеболювального, забезпечити рясне пиття та якомога швидше доправити до медичного закладу.

Категорично заборонено перетискати ділянку укусу, наприклад джгутом, припалювати чи надрізати ушкоджене місце, активно рухатись та вживати алкоголь. Зважаючи на те, що отрута гадюки звичайної є малотоксичною, при своєчасній симптоматичній терапії через 1-2 тижні людина повністю одужує.

Як вберегтись від укусів?

Для того, щоб всі ваші прогулянки була спокійними та приємними, пам’ятайте, що кожна природна екосистема може бути домівкою плазуна. Для того, аби вберегтись від укусів змій насамперед слід розуміти, хто саме перед вами, адже більшість їх видів є безпечними, дуже корисними у довкіллі та самі часто стають жертвами нашого незнання. 

У будь-якому випадку до змій краще не наближатись, не робити різких рухів, не намагатись зловити чи настирно зафільмувати тварину. Якщо ж вирушаєте у місцевості, де можуть бути змії, не зайвим буде подбати про відповідний одяг, обирайте високі черевики та довгі штани із цупкої тканини.

Не варто торкатись руками неперевірених об’єктів, потрібно користуватись у природі ціпком для простукування трави чи чагарників, а також створювати навколо себе прийнятний для вас шум, аби допомогти плазуну його почути та відповзти.

Любов до цих унікальних істот, повага їх права на життя та увага до власної безпеки гарантуватиме кожному з нас спокій та насолоду від відпочинку.

Джерело: Рівненський обласний ЦКПХ

Читайте також: Майже 7 млрд грн доступних кредитів отримав бізнес Рівненщини під час воєнного стану