fbpx

Рівнянам радять не вживати алкоголь у спеку, бо це може спровокувати серцевий напад

Діліться інформацією з друзями:

За даними World Health Organization (WHO), щороку 3 млн людей у світі помирають від зловживання спиртним, а 13,5% усіх летальних випадків серед 20–39 річних пов’язано з алкоголем.

Спека підвищує ризики для здоров’я від уживання алкогольних напоїв:

  • Зневоднення

У спеку ми втрачаємо воду, і алкоголь це посилює — діє, як діуретик, тобто змушує нирки виводити воду, а не утримувати її.

  • Стає ще спекотніше

Через алкоголь мозок гірше оцінює внутрішню температуру тіла. Тому здається, що спиртне зігріває. Судини шкіри розширюються. Але повітря теж гаряче, і бажане охолодження не настає.

  • Ризик серцевого нападу тимчасово зростає після прийому спиртного

У спеку із потом виводяться цінні для роботи серця електроліти: калій, натрій. Серцю важко працювати за таких умов. Від спеки та розширення судин тиск може значно впасти і навіть спричинити запаморочення. Людям із хворим серцем категорично не можна пити в спекотну погоду.

  • Алкоголь та активний відпочинок несумісні

Через високу температуру ми швидше п’яніємо: реакція уповільнюється, погіршуються координація рухів, увага, здатність адекватно оцінювати власні можливості й ситуацію навколо. Відтак можна завдати шкоди не тільки собі, а й іншим.

Найкращий алкогольний напій у спекотні дні — це ВІДСУТНІСТЬ АЛКОГОЛЮ.

Пам’ятайте: безпечної дози алкоголю не існує! Вживання спиртного шкідливе для серцево-судинної системи (спричиняє гіпертонію, збільшує ризики інсультів). Крім того, з алкоголем пов’язують вісім різних видів раку та інші серйозні захворювання: цироз печінки, гепатит, панкреатит. Як і тютюн, алкоголь спричиняє залежність.

Джерело: центр громадського здоров’я України.

 

Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»