fbpx

Рівненські епідеміологи нагадали, як попередити дифтерію

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, інколи контактним. Збудником хвороби є дифтерійна паличка (Corynebacterium diphtheriae), яка виділяє екзотоксин та обумовлює основні симптоми дифтерії. За своїми токсичним властивостям екзотоксин є одним з найсильніших в природі, поступаючи лише ботулінічному і правцевому токсинам.

Інкубаційний період хвороби — 3-10 днів. Контагіозність – останні 2 дні інкубаційного періоду та весь період клінічних проявів. При лікуванні 4 дні після одужання.

Як можна інфікуватися?

Джерелом інфекції є хвора людина або безсимптомний носій збудника. Сезонність переважно осінньо-зимова.

Основні клінічні симптоми:

✔раптовий початок захворювання;
✔симптоми загальної інтоксикації (лихоманка, сильно виражена загальна слабкість, біль у м’язах та суглобах);
✔больові відчуття в горлі;
✔дискомфорт при ковтанні;
✔наліт на мигдаликах сірого кольору, при спробі їх видалення (наприклад шпателем) виникає кровотеча;
✔осиплість голосу;
✔набряк м’яких тканин шиї;
✔збільшення лімфатичних вузлів.

Форми дифтерії:

  • дифтерія носа;
  • дифтерія ротоглотки;
  • генералізована форма.

Рідкісні форми:

  • дифтерія шкіри;
  • дифтерія статевих органів;
  • дифтерія ока;
  • дифтерія вуха.

При середньотяжких чи тяжких перебігах дифтерії часто можуть розвиватися ускладнення: інфекційно-тоскичний шок, ураження нирок та серця, блокування дихальних шляхів, що призводить до інвалідизації або летальних випадків.

Лікування

Усіх хворі на дифтерію підлягають госпіталізації в інфекційне відділення. Лікування дифтерії є специфічним і полягає у введенні антитоксичної дифтерійної сироватки, що дозволяє нейтралізувати вплив дифтерійного токсину.

Як себе вберегти?

Найкраща профілактика дифтерії та запобігання розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація і ревакцинація, згідно з Календарем профілактичних щеплень.
Вакцинація проводиться у 2, 4, 6, 18 місяців, 6, 16 років і надалі кожні 10 років у дорослих. Імунітет, який був отриманий при вакцинації є гарантом зменшення ризику захворіти, а ще захищає від важких форм хвороби та ускладнень.