Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, інколи контактним. Збудником хвороби є дифтерійна паличка (Corynebacterium diphtheriae), яка виділяє екзотоксин та обумовлює основні симптоми дифтерії. За своїми токсичним властивостям екзотоксин є одним з найсильніших в природі, поступаючи лише ботулінічному і правцевому токсинам.
Про цю недугу детально розповіли в Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб
Інкубаційний період хвороби — 3-10 днів. Контагіозність – останні 2 дні інкубаційного періоду та весь період клінічних проявів. При лікуванні 4 дні після одужання.
Як можна інфікуватися?
Джерелом інфекції є хвора людина або безсимптомний носій збудника. Сезонність переважно осінньо-зимова.
Основні клінічні симптоми:
раптовий початок захворювання;
симптоми загальної інтоксикації (лихоманка, сильно виражена загальна слабкість, біль у м’язах та суглобах);
больові відчуття в горлі;
дискомфорт при ковтанні;
наліт на мигдаликах сірого кольору, при спробі їх видалення (наприклад шпателем) виникає кровотеча;
осиплість голосу;
набряк м’яких тканин шиї;
збільшення лімфатичних вузлів.
Форми дифтерії:
- дифтерія носа;
- дифтерія ротоглотки;
- генералізована форма.
Рідкісні форми:
- дифтерія шкіри;
- дифтерія статевих органів;
- дифтерія ока;
- дифтерія вуха.
При середньотяжких чи тяжких перебігах дифтерії часто можуть розвиватися ускладнення: інфекційно-тоскичний шок, ураження нирок та серця, блокування дихальних шляхів, що призводить до інвалідизації або летальних випадків.
Лікування
Усіх хворі на дифтерію підлягають госпіталізації в інфекційне відділення. Лікування дифтерії є специфічним і полягає у введенні антитоксичної дифтерійної сироватки, що дозволяє нейтралізувати вплив дифтерійного токсину.
Як себе вберегти?
Найкраща профілактика дифтерії та запобігання розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація і ревакцинація, згідно з Календарем профілактичних щеплень.
Вакцинація проводиться у 2, 4, 6, 18 місяців, 6, 16 років і надалі кожні 10 років у дорослих. Імунітет, який був отриманий при вакцинації є гарантом зменшення ризику захворіти, а ще захищає від важких форм хвороби та ускладнень.