Протистоїмо осінній хандрі, не дивлячись на те, що вона, як магніт, притягує сум та ностальгію за втраченим теплом, яке минуло так неочікувано швидко. А причин для змін настрою та капризування стало більш ніж достатньо.
Протистоїмо осінній хандрі, хоча світловий день скорочується. А ще зменшується вироблення в організмі гормону серотоніну, який відповідає за радість, щастя та інші приємні відчуття. При цьому збільшується виробіток гормону мелатоніну, який навпаки впливає на ритми сну, гальмування. Тож ми постійно відчуваємо сонливість.
До всього (через природну схильність людей до меланхолії) погіршується і настрій. Тривожні – у мене це філософські – роздуми найчастіше виникають саме восени. Підсвідомість сприймає цю пору року як завершення життєвого циклу природи та згасання біологічної активності всього живого. Знайомі всім поняття хандра, апатія та депресія – не синоніми. Їх варто розрізняти, адже й методи їх подолання також різні.
Хандра – це похмурий, тужливий настрій, томлива нудьга, трохи втоми. Іноді – роздратованість. Але в нудьзі є дещо важливе – в ній є енергія, на відміну від апатії.
Апатія – це відсутність зовнішніх емоційних проявів. Яскравий її вияв – байдужість і хронічна втома. У стані апатії немає сил на яскраві емоції: ні позитивних, ні негативних. Ось це вже тривожний знак. Якщо апатія триває більш як два тижні, вона може перейти в депресію.
Депресія – це вже психічний розлад, який характеризується зниженням настрою, втратою здатності переживати радість, розладами мислення, повною та руховою загальмованістю. Їй властива відсутність сил взагалі на що-небудь.
Та на всяку отруту є протиотрута. «Прокиньтеся» і почніть із простого. Насамперед – приділяйте собі більше часу. Згадайте, чому ви радієте. Це можуть бути маленькі дрібнички. Заготуйте, для прикладу, шоколадку. Вранці чашка кави чи какао, шоколад та приємна музика, яка супроводжуватиме ранкове пробудження, стануть стимулом для гарного дня.
Якщо любите спорт, він точно додасть позитиву. Похід на виставку чи в музей, візит друзів теж буде гарантом гарних емоцій та приємних переживань. Відпустіть завищені вимоги до себе до більш вдалого часу. Натомість можете з приємністю насолоджуватися гарною книгою. Згадайте про забуте хобі, яке може оживити ваш інтер’єр чи робоче місце, придбайте новий вазон чи змініть зачіску. Навчіть себе радіти усьому: гарно розцяцькованому осінню листочку на вашому шляху на роботу, вдалому жарту. Та, врешті-решт, усміхатися власному зображенню у дзеркалі.
Спілкуйтеся з приємними людьми та за можливості обмежуйте контакт з тими, хто «діє вам на нерви». Складіть список того, що ви любите. Це буде маленьким планом, як влаштувати собі повний позитив.
Найголовніше із цього те, що погіршення настрою восени – це нормальне явище. Воно таке ж природне, як і зміна пір року. Не треба з цього приводу нервувати. Навчімося насолоджуватися тихим смутком природи не менше, ніж літніми радощами.
Намагалася допомогти Галина ГРИЦЮК