fbpx

Не лийте йод на рану!

Діліться інформацією з друзями:

Від різного роду травм і ушкоджень не застрахований ніхто. Як надати першу допомогу при саднах, ранах і скалках, як зробити це правильно, щоби травмоване місце швидше зажило, аби не внести інфекції? Про це – в порадах завідувача відділу відновного лікування та нетрадиційної медицини Рівненської обласної клінічної лікарні Володимира СТЕПАНЮКА.

Якщо в садно потрапив бруд, пісок, земля. Не намагайтеся змити все це струменем води – дрібні частки залишаться на місці. Бо будь-яке ушкодження шкіри – це вхідні ворота інфекції, причому широко відчинені. Не чекайте, що мікроби відмовляться від пропозиції увійти і не обставлять свій візит нагноєнням і гострим болем.

Забруднену ранку спочатку обробіть 3-процентним розчином перекису водню. Піна, що утворилася, видалить сторонні частки. Змажте шкіру навколо садна 5-процентною настойкою йоду, спиртом, горілкою чи одеколоном. Потім на 4–5 днів накладіть бактерицидний пластир – до повного загоєння змінювати його не потрібно.

Не лийте йод і спирт на рану! Передовсім це боляче, а по-друге, шкідливо. Алкоголь викликає коагуляцію (згортання) тканинних білків, як при хімічному опіку, посилює травму й утруднює загоєння. У найближчі дні після травми не мочіть подряпину, що гоїться. Майте на увазі: інфекція потрапляє в ранку не тільки в момент ушкодження, але й після нього, поки з ниток особливого білка – фібрину – ще не сформувалася щільна захисна шкірка.

Як діяти, якщо у палець залізла скалка? Залишати її не можна, але й витягати її потрібно вміючи. Спочатку старанно вимийте руки з милом. Тонку швейну голку і пінцет із манікюрного набору прокип’ятіть або обробіть спиртом. Введіть голку під надшкір’я збоку від зовнішнього кінця скалки, під прямим кутом до неї і, не заглиблюючи голку, постарайтеся встромити вістря в скалку і виштовхнути її через ранку. Якщо це не вдалося, оголіть кінчик скалки голкою і зачепіть пінцетом.

Видаливши скалку, змажте ранку йодом або одеколоном (обробляти ними поверхневі ушкодження не забороняється), потім фурапластом, який утворить захисну плівку, одягніть гумовий напальник. Тільки після цього можна зайнятися справою, яку довелось перервати.

Записав Василь БУСЬКО