fbpx

Музей милиць із ціпків, які залишають пацієни: унікальне радонова вода з родовища в Корці зцілює

Діліться інформацією з друзями:

Корецька водолікарня росташована неподалік автовокзалу. Сім хвилин пішки – і на місці. Територія лікарні нагадує курортний дендропарк. Все потопає у зелені і квітах. Все доглянуте. Через крони дерев проглядаються одноповерхові корпуси лікарні. Приміщень багато, більшість, щоправда, – старих. Адже Корецькій обласній фізіотерапевтичній лікарні 40 років. Заснований медзаклад у 1979 році на базі колишньої центральної районної лікарні. Їдуть сюди люди звідусіль. Хто на милицях, хто з ціпком, навіть на візках. А більшість повертаються додому повноцінними людьми. У лікарні навіть задумали створити музей милиць і ціпків, які залишають тут хворі, їдучи додому.

«Я щаслива, – каже киянка Олена. Дивіться, пройшло 18 днів, а я уже ходжу без палиці. Здам її в музей, а у Києві усім розкажу, що спасла мене, як і багатьох,  радонова вода».

Галина із Сарн об’їхала майже усі відомі курорти. Була у Грузії, на всесвітньовідомому курорті Цхалтубо. Звичайно, цілюща вода і південний клімат дуже помічні. Але як вона здивувалась, коли лікар-грузин сказав їй: «Для чого було їхати в таку далечінь у Цхалтубо, коли у вас, в Україні, у невеликому райцентрі Корець, є обласна водолікарня з такою ж водою, як у нас. Це доведено наукою». «Тепер зі своїми суглобами, – каже Галина, – я щорічно приїжджаю тільки у Корець. Ця вода мені допомагає. Я позбулась милиць і щаслива».

Цікаво, що іноді наукові відкриття часто роблять не вчені, а звичайні спостережливі люди. Так і сталось у Корці. Тут давно помітили, що з-під землі б’є джерело з якоюсь дивною водою. Вона злегка зелено-коричневого кольору, без запаху. Якщо нею вмиватися – очищається шкіра, перестає боліти голова, настає спокій, стабілізуються тиск і пульс, а в того, хто у ній купався – зникали болі у суглобах, м’ язах і хребті.

Зацікавився тією водою лікар-невропатолог райлікарні О. Данильчук і розпочав досліджувати її цілющі властивості. Це був 1969 рік. Не все у нього виходило, не вистачало реактивів, щоб провести аналітичні досліди з виявлення катіонів і аніонів у воді. Не раз усе переробляв і йшов далі. І якою  була радість лікаря, коли він виявив радон, отой інертний газ, який у процесі напіврозпаду виділяє цілюще слабке радіоактивне випромінювання. Саме воно позитивно впливає на організм, тонізує роботу внутрішніх органів і активізує імунітет. А ще він виділив деякі корисні для організму солі. У 1975 році дослідження закінчив. А потім ще чотири роки воду перевіряли і апробовували вчені Українського науково-дослідного інституту медичної реабілітації і курортології. Ними у джерельній воді було виявлено ще деякі нітратні сполуки і встановлено низьку мінералізацію солей. А це означає, що вода добре діє на нервову, серцево-судинну систему і особливо – на опорно-руховий апарат. У 1979 році воду визнано цілющою.

Рівненська обласна рада за дозволом Міністерства охорони здоров’я надала лікарні статусу «Комунальний заклад Корецька обласна лікарня відновного лікування». Розрахована оздоровниця на 110 ліжко-місць. Зараз лікарня може приймати 80 пацієнтів. Функціонує три відділення: терапевтичне, травматологічне і неврологічне. З 2001 року очолює лікарню головний лікар ортопед-травматолог Анатолій Іванович МИРОНЕЦЬ. Колектив тут зразковий і керований. Усі – спеціалісти високого гатунку.

– Знаєте, бути нині керівником у бюджетній установі, – каже Миронець, – то є дуже тяжка ноша. Катастрофічно не вистачає грошей. Постійно щось треба «вибивати», шукати і випрошувати. А приміщення лікарні старі – потребують постійного ремонту. А ще вкрай треба поновлювати хоч дещо з медтехніки і обладнання, закуповувати найнеобхідніші медикаменти… Робимо все, щоб пацієнти швидко оздоровлювались. Викручуємось, як можемо, і сподіваємося на владу і  добрих людей. А благодійників і меценатів –нині одиниці.

У Корці нині лікуються не тільки жителі нашої, а майже усіх областей України та зарубіжжя: Польщі, Білорусі, Росії, Німеччини, Словаччини, Чехії, Ізраїлю…

– Приїжджають хворі на 18 днів, за направленнями районних і міських управлінь охорони здоров’я. А хто не з Рівненщини, або не має направлення, – веде далі Анатолій Іванович, – то путівку і курсівку можуть придбати безпосередньо у нашій лікарні за попередньою оплатою. Лікування у нас комплексне. Це – ванни з азото-радоновою водою, для кожного пацієнта прописаний лікувальний масаж, фізіотерапевтичні процедури, лікувальна фізкультура і механотерапія. Є кабінет фітотерапії, фітобочка, де використовується понад 300 трав. Є мануальна, механічна і магнітолазерна терапія, підводне витягування, підводний душ-масаж, магнітофорез, інфрачервона кабіна, гідрованни. За необхідності проводиться медикаментозне лікування. Працює лікар-акушер і стоматолог. При лікарні є аптека.

– А які хвороби лікуєте?

– Показання для водолікарні такі: захворювання суглобів, м’язів, хребта (не туберкульозного походження), серцево-судинної системи. Зокрема, гіпертонії, атеросклерозу, порушення кровообігу. Радон – це профілактичний засіб, що попереджає старіння і захворювання нервової системи. Лікується шкіра (псоріаз, опіки у стадії рубцювання, нейродерміт, подагра…), свіжо консолідовані переломи кісток, віддалені наслідки черепно-мозкової травми і гострого порушення мозкового кровообігу. Та ще багато інших захворювань, які передбачають лікування радоновими ваннами. Натомість протипоказано лікуватись тут людям з психічними розладами, новоутвореннями, туберкульозом, вагітністю, пухлинами.

– Звідки надходить вода до ванн і як контролюється її хімічний склад»?

– Корецька радонова вода надходить з родовища дуже складної геологічної будови. На території лікарні є дві власні експлуатаційні свердловини. Діаметр труб 89 мм. Вони закільцьовані до єдиної трубопровідної мережі. Це раціонально, бо дозволяє нам почергово, за необхідності, добувати воду з однієї із свердловин. Один раз на рік повний хімічний аналіз проводить Український науково-дослідний інститутом реабілітації та курортології. Окрім того, проби радонової води самостійно подаємо на аналіз у спеціальну місцеву лабораторію: раз на рік із свердловин, один раз у квартал – при виході води із свердловин та безпосередньо у трубах водосистеми лікарні. Загальна мінералізація води низька до 1,7 г/дм, а концентрація радону 185-400 Бк/дм. Водневий показник (РН) – 6,6-7,2. Я чув, що окремі люди кажуть: радонова вода має високу радіацію і садить серцево-судинну систему. Повірте, це – небилиці. Тут навпаки лікують серцево-судинну систему: гіпертонію, атеросклероз судин нижніх кінцівок, облітеруючий ендартерит тощо. Хворі їдуть з лікарні зі здоровим серцем, нормальним пульсом і тиском крові.

На закінчення головний лікар зазначив, що Корецька водолікарня санаторного типу – панацея від багатьох недуг. Це лікарня санаторного типу. Чимало пацієнтів лікуються тут двічі на рік. А більшість стараються приїхати щороку.

Надія ГУСАРУК, заступник голови громадської ради при Рівненській ОДА