fbpx

Лікар розповів, як шкідливі звички батьків впливають на дітей

Діліться інформацією з друзями:

Ми успадковуємо від батьків не тільки геном, але й частково мікробіом, психом (моделі поведінки) й епігеном. Турбота про здоров’я дитини починається ще до її народження. Про вплив на дітей шкідливих звичок батьків та способу їхнього життя пише на сайті https://life.nv.ua/ лікар, кандидат медичних наук Андрій БЕЛОВЄШКІН.

Підготовка до вагітності й оптимізація свого здоров’я – це правильний підхід, користь якого навіть більша, ніж може здатися. Адже нездоровий спосіб життя батьків позначається на епігенетиці дітей.

При цьому можуть однаково передаватися як негативні, так і позитивні ознаки. Цікаво, що при збереженні постійних зовнішніх умов м’яке успадкування може накопичуватися, і ознаки ставатимуть більш вираженими. Суму епігенетичних модифікацій умовно можна назвати епігеномом.

Сильний стрес у батьків збільшує потяг до алкоголю у потомства

Особливість епімутацій в тому, що вони виникають не випадково, а під впливом середовища, і, що особливо важливо – виникають у промоторних ділянках генів і впливають на їхню активність. Батьки можуть накопичувати і передавати епігенетичну схильність до захворювань, зокрема ожиріння та діабету. При цьому більш сильне успадкування йде за чоловічою лінією (сперматозоїди накопичують більше змін) і може передаватися через кілька чоловічих поколінь (Y-ефект), менш виражене – за жіночою (від моменту зачаття – стрес, рівень гормонів, вітамінів, мінералів, турбота і так далі).

Науково доведено, що з боку батьків (навіть без контакту з потомством) може передаватися страх до деяких запахів. Вчені виробили рефлекс страху у мишей на запах вишні (били струмом). Потім взяли сперму цих мишей і використовували її для запліднення самок. Коли нащадки цих пар зазнавали впливу цього запаху, вони демонстрували страх і тривогу. Але найцікавіше, що страх передавався на три покоління!

Сильний стрес у батьків збільшує тягу до алкоголю та його споживання у їхнього потомства. Нещодавно було доведено, що навіть схильність до кокаїнової залежності передається через батьків. Тому так страшні залежності – вони не тільки невиліковні за життя, але ще й передаються нащадкам! Впливає і участь у війні, особливо програш.

Як це можна використовувати?

Ну вже звичайно не для самовиправдань «предки винні», а для розуміння того, що ви зміцненням свого здоров’я, доходів і культурного рівня робите це не тільки для себе, а для цілого ланцюга майбутніх поколінь. Це реальний епігенетичний дар, який залишатиметься актуальним ще багато років після вашої смерті. І зараз саме ви в переломній точці поколінь з минулого в сьогодення – і саме від вас залежить, що ви передасте: свої хвороби, залежності і страхи або міцне здоров’я, турботу, стресостійкість і рівень життя.

Надихає, що психотерапія і робота над собою здатні зупинити передачу «страхів».

Епігенетичні зміни (частково) оборотні, коли ви змінюєте середовище та спосіб життя. Так, в експериментах збагачення середовища перешкоджало проявам наслідків ранньої травми.

Збагачення середовища батьків збільшувало пластичність мозку їхніх нащадків. Є приклади фантастично стійких династій тривалістю близько тисячі років. Дослідники виявили, що нащадки знатних воїнів, які прибули з Вільгельмом Завойовником до Британії, що згадуються в Книзі Судного дня (1086 рік), найчастіше зустрічалися серед студентів Оксфордського університету навіть тепер. Отже, наш соціальний статус тісно залежить і від культурно-епігенетичного капіталу наших предків.