fbpx

Холера: шляхи зараження і профілактичні заходи

Діліться інформацією з друзями:

У вщент зруйнованому російськими окупаціними військами Маріуполі існує загроза спалаху холери. На цьому під час брифінгу наголосив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.  А за інформацією радника мера Маріуполя Петра Андрющенка окупанти закривають місто на карантин, аби запобігти поширенню інфекції. 

Холера – це небезпечна інфекційна хвороба з вираженим ураженням шлунково-кишкового тракту (діарея, блювання), що зустрічається лише у людей. Її викликають холерні вібріони, які добре зберігаються у воді, деяких продуктах харчування без достатньої термічної обробки (риба, раки, креветки, інші морепродукти, молоко та молочні продукти). За відсутності лікування може за кілька годин спричиняти смерть.

Основні ознаки захворювання:

З моменту зараження до появи перших ознак захворювання може проходити від 2-10 годин до 5 діб.

  • Розрізняють легку течію холери, при якій рідке випорожнення і блювання можуть бути одноразовими. Самопочуття задовільне. Скарги на сухість у роті та підвищену спрагу.
  • Для середньотяжкого перебігу холери характерно гострий початок з появою рясного випорожнення, іноді може передувати блювота. Стілець стає все більш частим від 15-20 разів на добу, поступово втрачає каловий характер і набуває вигляду “рисового відвару” (може бути жовтуватим, коричневим з червонуватим відтінком, виду “м’ясних помиїв”). Діарея не супроводжується болями у животі. Іноді можуть бути помірні болі в області пупка, дискомфорт, бурчання в животі. Незабаром до діареї приєднується блювання, без нудоти. Наростає зневоднення організму. З’являються судоми окремих груп м’язів. Скарги хворих на сухість у роті, спрагу, нездужання, слабкість. Підвищеної температури немає.
  • Тяжкий перебіг холери характеризується вираженим ступенем зневоднення. У хворих частий рясний водянистий стілець, блювання, виражені судоми м’язів. Хворі скаржаться на виражену слабкість, невгамовну спрагу.

Як можна заразитися?

До зараження холерою сприйнятливі всі, незалежно від віку та статі.

Захворіти можна:

• при використанні для пиття та інших потреб необеззараженої води відкритої водойми;
• при купанні у відкритій водоймі та заковтуванні води;
• при вживанні слабосоленої риби домашнього виготовлення, креветок, раків, крабів, морської капусти та інших продуктів з недостатньою термічною обробкою;
• при вживанні в їжу овочів та фруктів, привезених із неблагополучних по холері районів;
• під час роботи на відкритих водоймах (водолази, рибалки), обслуговуванні каналізаційних та водопровідних споруд;
• при контакті з людиною хворою на холеру (підозрілою на захворювання холерою) через предмети побуту (посуд, рушник, постільна білизна тощо);
• при догляді за хворим на гострі кишкові інфекції;
• у разі недотримання правил особистої гігієни.

Профілактика захворювання:

1. Вживання тільки кип’яченої або спеціально обробленої (бутильованої) питної води.
2. Термічна обробка їжі, дотримання температурних режимів зберігання їжі.
3. Ретельне миття овочів та фруктів безпечною водою.
4.  Знезараження місць загального користування.
5. Дотримання правил особистої гігієни (ретельне миття рук, особливо перед їжею та після відвідування туалету, використання засобів санітарії).
6. Купання у водоймищах лише у дозволених для цього місцях. При купанні не допускати попадання води в ротову порожнину.