fbpx
Перелік безоплатних медпослуг

Епідеміологічна ситуація на Рівненщині залежить від багатьох факторів

Діліться інформацією з друзями:

Олег ВІВСЯННИК: «COVID-19 нікуди не дівся! До того ж додалися не менш небезпечні інфекційні захворювання»

У березні 2022 року в статті для журналу Nature науковці висловили побоювання стосовно того, що війна Росії проти України призведе до безпрецедентного поширення інфекційних захворювань. Таких, як COVID-19, туберкульоз, поліомієліт, кишкові інфекції та гепатити. Адже через військові дії люди ховаються в укриттях і підвалах, позбавлені елементарних умов існування та повноцінного харчування. Як все це впливає на епідеміологічну ситуацію на Рівненщині, редакції «7 днів» розповів директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА Олег ВІВСЯННИК.

– Через війну в нашу область приїхало чимало біженців. Чи зумовило збільшенням кількості населення поширення інфекційних захворювань? Яка на сьогодні епідеміологічна ситуація в регіоні?

– У період з 24 лютого до 3 червня в області отримало притулок 68 820 внутрішньо переміщених осіб, з яких 53 300 залишилося проживати у нашому регіоні на тривалий термін.

Щодо епідеміологічної ситуації в області, то наразі маємо таку картину. За 4 місяці 2022 року інфекційна захворюваність (без COVID-19, грипу, ГРЗ) у порівнянні з попереднім роком зросла на 32,6%. Збільшення захворюваності відбулося за рахунок кишкової групи інфекцій. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року кількість хворих на гострі кишкові інфекції в області збільшилася на 74,2%.

Разом з тим хочу зауважити, що з початку року на Рівненщині вже зареєстровано 4 випадки захворюваності на ботулізм! Ситуація з іншими групами інфекційних хвороб залишається контрольованою.

– У масмедіа з’явилася інформація про спалах епідемії холери в окупованому Маріуполі…

– Відразу хочу заспокоїти, що, на щастя, на Рівненщині в цьому році не було жодного випадку реєстрації черевного тифу, холери, дифтерії, правця, кору, краснухи, менінгококової інфекції, поліомієліту, лептоспірозу.

Але це ще не привід для того, щоб почуватися цілком безпечно. Великі скупчення людей, відсутність доступу до їжі, води, базових засобів гігієни, що сьогодні спостерігаємо на територіях, де тривають військові дії, сприяють поширенню інфекційних хвороб. Тож кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватись. А відтак загрожувати як дорослим, так і дітям. Тому треба бути пильними та обачними, суворо дотримуватися усіх, без винятку, гігієнічних правил.

Зрештою, не варто забувати й про те, що наприкінці минулого року в Закарпатській та Рівненській областях було зареєстровано спалах поліомієліту. Два з них призвели до паралічу. Насторожує й той факт, що на заході країни нещодавно був зафіксований спалах дифтерії.

– Яка ситуація з коронавірусною інфекцією? Чи реєструють в нашій області випадки захворювань на COVID-19?

– COVID-19 нікуди не дівся! Всього з початку пандемії на Рівненщині на коронавірус захворіло 175 657 осіб. За цей же час одужало 173 041 і, на жаль, померло 2 583 хворих.

Про те, що COVID-19 не зник, свідчить бодай той факт, що за останню добу перед вихідними виявлено 3 випадки захворювання на коронавірус. Методом ПРЛ обстежено 39 осіб. А 86 людей – методом швидкого тестування. Кількість активних хворих на кінець минулого тижня становила 35 осіб.

Принагідно скажу, що в закладах охорони здоров’я області нараховується 1 558 ліжок для хворих з COVID-19, заповненість яких наразі становить 1,5%.

– Який рівень вакцинації від хвороб, які зазначені в Національному календарі щеплень, маємо на сьогодні в області? До речі, чи є охочі провакцинуватися проти COVID-19?

– Мушу констатувати, що за 4 місяці 2022 року (в порівнянні з 2021-им) показники вакцинації в області знизилися. Щоб ви мали повнішу картину, давайте розглянемо таблицю.

№ з/п   Щеплення         Рівненська область

4 міс. 2021           4 міс. 2022

1              В. БЦЖ до 1 року            23,1        12,7

2              В. поліо до 1 року           24,8        21,3

3              РВ. поліо у 18 міс.           23,0        22,4

4              РВ. поліо у 6 років          24,7        24,4

5              РВ. поліо у 14 років        32,8        23,1

6              В. АКДП до 1 року          23,4        23,4

7              РВ. АКДП у 18 міс.           20,2        22,7

8              РВ АДП у 6 років              17,2        26,0

9              РВ АДП-м у 16 років      39,0        26,2

10           В. ХІБ у 1 рік       29,9        22,2

11           В. КПК у 1 рік     24,4        22,9

12           РВ. КПК у 6 років             24,3        21,8

13           В. проти гепатиту В       26,8        13,1

14           РВ АДП-м дорослі          24,5        19,7

 

Тепер щодо вакцинації проти COVID-19 станом на 3 червня 2022 року. Всього проведено 884 436 щеплень.

1 щеплення отримали 425 063 осіб (48% від дорослого населення).

2 щеплення – 426 769 (48,1% від дорослого населення).

Додаткова – 1 064 особи.

Бустерна – 31 540 осіб.

Хочу наголосити, що в умовах війни дуже важливо вчасно вакцинувати дітей та дорослих від інфекційних хвороб згідно з календарем профілактичних щеплень, а також надолужити пропущені щеплення. І обов’язково треба вакцинуватися від COVID-19 – зробити першу, другу дозу та бустер.

– Де можуть провакцинуватися внутрішньо переміщені особи у Рівненській області? Куди звертатися і чи необхідна декларація із сімейним лікарем?

– Внутрішньо переміщені українці можуть щепитися самі або ж щепити дітей у державних медичних закладах населених пунктів, у яких вони перебувають. Для щеплення підписувати декларацію з місцевим лікарем не обов’язково. Але якщо особа планує залишатися в цій місцевості тривалий час, то радимо зробити це.

При цьому дуже важливо якнайшвидше надолужити усі пропущені щеплення, адже в умовах надзвичайної ситуації не щеплена вчасно дитина має ще більші ризики заразитися однією з цих хвороб та отримати серйозні наслідки для здоров’я.

– Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, чи потрібно починати з початку всі щеплення проти цієї інфекції?

– Ні, не потрібно! Можна скласти графік наступних щеплень разом із сімейним лікарем або педіатром. У 2022 році є ризик початку спалаху кору. Треба подбати про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит). Кір – одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 із 10 неімунізованих людей, які контактують з хворим, будуть заражені. До того ж кір – одна з головних причин дитячої смертності у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір. Понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень.

При травмах існує високий ризик правця. Підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад, під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Необхідно подбати про те, щоб дорослі та діти мали 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації. До слова, ми очікуємо на вакцину для профілактики вірусного гепатиту В у кількості 9 400 доз.

Нагадую, що дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії. Також можлива екстрена вакцинація проти правця. Якщо дорослий або дитина, якій не робили щеплення, поранилася, негайно зверніться до лікаря, щоб зробити термінову профілактику.

– Чи можна робити кілька щеплень одночасно та чи треба перед щепленнями здавати якісь аналізи?

– Так, справді, можна робити кілька щеплень одночасно. Це світова практика, що дозволяє захистити дитину від кількох захворювань одразу. Застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу. Перед щепленнями обстеження (аналіз крові, сечі, імунограма) не потрібні.

– Чи можна відкласти вакцинацію, якщо у дитини є хронічна хвороба?

– Якщо у дитини є хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія) – це пряме показання до негайного щеплення! Така дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститися вакцинацією. У разі загострення згаданого хронічного захворювання вакцинацію можна відтермінувати.

– Якщо втрачена медична картка дитини з підтвердженням щеплень, що робити у такому випадку?

– Якщо у дитини немає документів на підтвердження вакцинації, комусь із батьків або законному представнику дитини необхідно зв’язатися з лікарем, з яким укладена декларація, або з відповідальним представником медичного закладу, де працює лікар, та попросити, щоб дані про проведені щеплення внесли в електронну систему охорони здоров’я. Або попросити надіслати довідку про проведені щеплення в паперовій або електронній формі.

Якщо ж документально підтвердити проведені щеплення не вдасться, то доцільно почати вакцинацію дитини спочатку. Введення додаткових доз вакцини є безпечним для здоров’я. Про це свідчать результати досліджень, це рекомендують авторитетні міжнародні організації такі як ВООЗ, Європейський центр з профілактики та контролю захворюваності.

Нагадую, що у закладах охорони здоров’я вакцинація для дітей та дорослих є безкоштовною. Вакцинація – єдиний спосіб захистити життя та здоров’я від багатьох смертельних хвороб. Подбайте про себе та своїх дітей – вакцинуйтеся!

Спілкувалася Надія ПРИШЛЯК