fbpx

Чому лікар не виписує ліків при ковіді?

Діліться інформацією з друзями:

Епідемія коронавірусу триває вже понад рік. Хтось перехворів кілька місяців тому або нещодавно. Про цю недугу і про її лікування, зокрема й про відсутність специфічної терапії (як і для більшості вірусних інфекцій, – прим. ред.), вже багато написано і розказано.

Однак, як виявилося, досі чимало людей, отримавши позитивний тест на коронавірус та звертаючись до свого лікаря, ставлять одне й те ж запитання: «У мене ковід, а ви нічого не призначили?». Відповідь на це запитання дала сімейна лікарка ЦПМСД «Ювілейний» Катерина ПОЧТАР:

Пацієнт захворів на ковід, тож йому хочеться купити пів аптеки ліків. Давайте «пройдемося» по найчастішим та найпопулярнішим з них. А я поясню, чому їх не призначаю.

Противірусні

Різні …-ферони, …-нозини, імуномодулятори, імуностимулятори не відносяться насправді до категорії «противірусні препарати», бо ніяк не впливають на віруси.

Препарати, які закінчуються на -вір та діють на інші віруси. На сьогодні їхня ефективність проти коронавірусу не доведена.

Гідроксихлорохін (плаквеніл) теж неефективний. Забуваємо про нього.

Медикаменти для розрідження крові

Препарати ацетилсаліцилової кислоти (кардіомагніл, аспірин кардіо, магнікор…). Нині проводиться дослідження, яке аналізує їхню ефективність при ковіді (для профілактики тромбозів) та безпечність. Якщо відповідь буде «так», ми будемо призначати їх пацієнтам. Та поки що це невідомо.

Антикоагулянти – препарати, що гальмують процес згортання крові. Це ті самі уколи в живіт. Показані стаціонарним хворим, які знаходяться на кисневій терапії та мають відхилення в аналізах крові (підвищення Д-дімеру).

Антикоагулянти в таблетках (…-ксабани). Не входять у протоколи лікування ковід. Вони несумісні з гормонами, а пацієнти на кисневій підтримці мають одночасно приймати гормони та антикоагулянти.

Тут ще такий важливий момент. Якщо Ви приймали препарати для розрідження крові до того, як захворіли на ковід (з приводу іншої хвороби), то продовжуєте їх приймати.

Антибіотики

При ковіді ДОВГО може триматися висока температура тіла, тому дуже хочеться допомогти собі, приймаючи антибіотик. Наразі вже напевно всі в курсі, що антибіотики на віруси не діють («але всі мої знайомі їх приймали та не по одному, і з перших днів!»).

Покази для призначення антибіотиків: підвищення рівня лейкоцитів крові, зсув лейкоцитарної формули вліво, підвищення рівня прокальцитоніну.

А температуру антибіотик не збиває. Для цього є парацетамол та ібупрофен.

Гормони

Гормони, які називаються «глюкокортикостероїди» показані пацієнтам, які отримують кисневу терапію. Просто так їх приймати не варто.

Вітаміни

Ну хто не чув про цинк, вітамін С та вітамін Д? На сьогодні не існує жодної доказової бази щодо їх ефективності. Простіше кажучи: при ковіді користі від них немає, набагато краще отримувати вітаміни з їжею.

Якщо вже дуже хочеться вітамінчиків з банки, будь ласка. Але в фізіологічних дозах. Тут правило «чим більше – тим краще» не працює. Виникли побічні дії? Висипка, болі в животі, блювання? Закінчуємо прийом.

Від кашлю

«Лікарю, що, навіть сиропчик від кашлю не призначите?» Препарати, які в народі називають «від кашлю» насправді «для кашлю». Вони збільшують кількість харкотиння у бронхах. А коронавірус живе не в бронхах, а в інтерстиціальній тканині (волокниста сполучна тканина, що проходить по всьому організму). Той, хто робив КТ, міг бачити це слово в своєму висновку. Користі від цих препаратів немає. В мене були випадки, коли пацієнти приймали по кілька таких ліків одночасно. Відміна препарату чудово полікувала.

Фуфломіцини

Різноманітні …-протектори, метаболічні препарати, гомеопатія, БАДи і так далі. Це недоказові препарати. Нічого доброго в організмі не роблять.

Дезінтоксикація

Як же без неї? «Лікарю, мені стане краще лише якщо я «прокапаюсь». В мене й медсестра є знайома. Прийде, поставить». Ні. З метою дезінтоксикації багато п’ємо. А лити рідину в вену (особливо в домашніх умовах) при ковіді небезпечно.

«Лікарю, я хочу приймати більше препаратів, щоб не допустити ускладнень». От би була така таблеточка, яку випив – і ковід протікає легко… На жаль, такої немає.

Щоб лікування не було більш небезпечним, ніж сам коронавірус, раджу прислухатися до свого сімейного лікаря.

Будьте здорові.

Записала Наталія НИРКОВА