24 лютого – дата, яка назавжди відлунюватиме подіями минулого року. Тому напередодні або під час річниці нас може накривати хвиля спогадів. Для когось це просто спогади, а для когось — фізичний дискомфорт, тривожні сновидіння і страх, що деякі події знову повторяться.
Детальніше про це пояснила психологиня спільноти «Розірви коло».
Вона зазначила, що в психології існує поняття «ефект річниці». Ми відчуваємо його напередодні важливих для себе дат: позитивних і негативних.
Якщо подія завдала нам болю чи страждань у минулому, ми відчуваємо тривогу напередодні цієї дати й зараз. Так наша психіка намагається захистити себе, вберегтися від потенційної небезпеки.
Які симптоми ефекту річниці?
- Повторне переживання травмуючої події (для прикладу, постійні спогади про 24 лютого 2022 року);
- Різка зміна емоційного фону;
- Фізичні симптоми.
Як собі допомогти:
- Дозвольте собі почуватися не дуже добре
- Остерігайтеся тригерів
- Не мовчіть про свої переживання та, за потреби, шукайте підтримку
- Дайте вихід своїм емоціям через корисну діяльність: донати, нові проєкти, суспільно-важлива робота тощо.
Не соромтеся звертатися по допомогу фахівців (психологів, психотерапевтів). Особливо, якщо ознаки ефекту річниці не згасають чи навіть посилюються з часом. Або ж симптоми тривають довше, ніж декілька тижнів. Або якщо тривожний стан впливає на якість повсякденного життя.
Ось іще кілька порад як подолати синдром річниці, які дали фахівці Українського центру психотравми.
- Будьте свідомими того, що переживання, пов’язані із травматичною подією, можуть поглибитися напередодні цієї дати. Тому варто заздалегідь помітити наближення цієї дати у власному календарі. Звичайно, не очікувати болючих емоцій та спогадів, а просто знати, що вони можуть з’явитися і розуміти їхню плинність.
- Підготуватися до цього, якщо вже були такі переживання раніше. Обговоріть це з найближчими для Вас людьми та розкажіть їм про свої переживання.
- Обмежте контакти зі ЗМІ та соціальними мережами. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – це наша спільна колективна травма, тому буде багато обговорень, спогадів, травматичних зображень, відео тощо, які можуть поглиблювати переживання.
- Поговоріть про свої переживання з родичами, знайомими, колегами. Якщо поряд нікого немає, корисно викласти свої думки на папері, при цьому записуйте усе, що відчуваєте: найгостріші емоції та почуття.
- Потурбуйтеся за себе та переконайтеся, що Ви володієте прийомами самодопомоги та самоспівчуття, які є необхідними при переживанні синдрому річниці.
- Відчуте приналежність і єдність з українською спільнотою, яка зазнала травми. Відчуття приналежності та єдності з іншими є надзвичайно важливими у переживанні симптомів травми.
- Здійсніть ритуали пам’яті: зробіть благодійний внесок у спільноту, відвідайте меморіал, візьміть участь у подіях, організованих Вашою громадою або самі зорганізуйте це.