fbpx

Нестача медиків в Чехії була і до епідемії, тож під час зростання захворюваності на COVID-19 ця проблема загострилася

Діліться інформацією з друзями:

При швидкому зростанні кількості хворих у нас майже не було засобів захисту. Носили одну хірургічну маску на день, і все…

Рівнянка Анастасія Козляковська працює в Чехії вже третій рік. Вона дипломований лікар, працювала анестезіологом у Рівненській міській лікарні, з початку бойових дій на Донбасі почала займатися тактичною медициною. Вчила наших військових на полігонах прийомів і засобів такмеду.

До початку карантину в Чехії працювала в лікарні в Світавах (Пардубецький край, Чехія) у реанімаційному відділенні. Однак вже другий місяць – на практиці в терапії, чергує у відділенні, де приймають осіб з підозрами на коронавірус.

Ми зв’язалися з Настею і розпитали в неї, що відбувається в чеських містах і лікарнях під час пандемії COVID-19.

З чого в Чехії все почалося

У Чехії перші троє хворих з’явились 1 березня. Усі з історією подорожей до Північної Італії. Реакція влади була досить швидка і категорична, що, можливо, і допомогло надалі сповільнити поширення інфекції.

Вже від 2 березня були заборонені в’їзди/виїзди до Південної Кореї та Північної Італії. Запровадили карантин для осіб, які повернулися з цих країн. Етап світового чемпіонату з біатлону, що припав на ті дні, провели без глядачів.

З 11 березня закрили всі школи, а з 12 березня фактично був оголошений надзвичайний стан з обмеженням вільного пересування вулицями. З 14 березня зачинили ресторани та магазини, за невеликим винятком (наприклад, це не стосувалось аптек і магазинів з продуктами, косметикою). 16 березня Чехія повністю закрила кордони, а з 19 березня запровадила обов’язкове носіння масок всюди. Мушу визнати, що чехи проявили досить високу свідомість. Жодних випадків нарікань чи відмов дотримання правил я особисто не зустрічала. Майже одразу всі почали носити маски, як правило, тканинні.

Щодо штрафів

Бачила таку табличку, яка попереджала про штрафи. Не знаю, чи дійсно когось штрафували. Принаймні про такі випадки не чула. Хоча, наприклад, штраф за ходіння без маски становив до 20000 крон, це десь до 22 000 гривень. Доказом порушення мав би бути відеозапис чи фото.

Бачила таку табличку, яка попереджала про штрафи

Або ще таке. Винятково для літніх людей, старших 65, влада виділила в продуктових магазинах години від 8 до10 ранку. Якщо в цей час туди зайшов би хтось з іншої вікової категорії, то мав би сплатити штраф у сумі 3000 крон. Доказ – фото, свідки, відеозапис.

Довідка: Че́хія, повна назва — Че́ська Респу́бліка — держава на території Європи, що межує на півночі і заході з Німеччиною, на північному сході — з Польщею, на південному сході — зі Словаччиною, на півдні — з Австрією. Площа держави — 78 866 км². Населення — 10,32 млн (1982), 10,25 млн (2003). Станом на 2018 рік — 10,64 млн. Столиця — Прага. Рельєф — частково гористий. Основні річки: Морава, Лаба (Ельба), Влтава, Сазава.

Транспорт

Проблем з пересуванням не було. В першу чергу через те, що в менших містах, як правило, міського транспорту як такого немає, більшість їздять на машинах. Обмежень в пересуванні автомобілів не було. А щодо Праги, то наскільки мені  відомо, метро не зачиняли, як і рух автобусів. Єдине – проводили дезінфекцію, максимально відчиняли двері, щоб люди їх не торкались, і все

Щодо готовності влади, лікарень і лікарів

Вважаю, що влада Чехії недооцінила серйозність ситуації в лютому, сприймаючи це захворювання не страшнішим, ніж грип. Хоча офіційно заспокоювала, про готовність до епідемії.

При швидкому зростанні кількості хворих у нас майже не було засобів захисту. Носили одну хірургічну маску на день, і все. Про респіратори на початку й мови не було, не зважаючи на те, що відділення реанімації є ризиковим щодо можливості зараження коронавірусом.

Але через тиждень-півтора ситуація кардинально змінилась, і зараз маємо всі необхідні ЗІЗ у необмеженій кількості. На початках теж досить багато допомагали волонтери, особливо з виготовленням щитків.

Щодо захворювання медпрацівників

Першою жертвою серед медперсоналу була 48 літня медсестра з Томаєрової лікарні, яка померла 29 березня. Вона заразилась  від одного з перших виявлених у Празі носіїв коронавірусу. Хоча обставини смерті там неоднозначні…

Щодо кількості інфікованих медпрацівників, то станом на 16 квітня їх нараховувалося 584 особи (135 лікарів і 243 медсестри). Це з 6000 загального числа  хворих на коронавірус. Вважаю, що при зростанні кількості хворих ми б теж були до цього не готові.

Медперсонал не звільнявся, але нестача була і до епідемії, тому ця проблема ще більше відчувалась під час епідемії.

Як був організований тріаж (сортування) пацієнтів

Наша невеличка лікарня за наказом керівництва мала би бути чистою (не інфекційною) лікарнею. Як це усе відбувалося? Був вироблений локальний протокол для швидких і медперсоналу. Крім того,  створено окреме приймальне відділення з ізольованим входом для хворих з підозрою на вірус. Швидка всіх хворих з кашлем, задишкою чи температурою привозила саме до цього відділення.

В лікарні було два входи: окремо для медперсоналу і окремо для хворих. На вході для хворих сидить медсестра за склом і сортує хворих з підозрою на коронавірус. Таких хворих вона посилала в це окреме приймальне відділення, хворих без підозри пропускала в  лікарню.

Щодо тестування хворих з підозрою на коронавірус

Як відбувався вже вторинний тріаж у цьому спеціальному приймальному відділенні. Обов’язково хворому проводилось ПЛР-обстеження, швидких тестів ми не використовували і не використовуємо. Якщо хворий міг обійтись без госпіталізації, то з рекомендаціями відпускали додому. Якщо все ж підлягав госпіталізації, то до моменту отримання результатів ПЛР його клали в окрему палату ізольованого відділення  (до COVID-урологічного).

Якщо аналіз був позитивний, хворого переводили в область, в спеціальну інфекційну лікарню. Якщо результат негативний, його переводили в звичайне відділення у нас.

На сьогоднішній день жодного хворого на коронавірус через це відділення не пройшло. В нашій лікарні був лише один пацієнт з коронавірусом. Він був без симптомів з переламаною ногою. Після цього медперсонал був в карантині, але всі при контрольному обстеженні були негативні.

Поточна статистика по коронавірусу на 29.04.2020
(Чехія) ось така.

 
Всього інфі­ковано 7504
Смер­тельні випадки 227 3,0%
Виду­жали 2960 39,4%
Наразі хворіють 4317 57,6%
з них серйозні
та критичні випадки
73

Щодо послаблення карантинних заходів

Послаблення карантинних заходів почалося з 20 квітня, бо зростання кількості хворих падало і індекс репродукції вірусу R тримався біля 1 (це означає, що одна хвора людина (з симптомами, чи без) – заражає менше 1 здорової – ред.).

Послаблення буде поступовим, розроблене владою на 5 хвиль. Остання хвиля – 8 червня.

На першому етапі відкрили автобазари, автосалони, фермерські ринки. Можна проводити весілля, але з максимальною кількістю до 10 людей. До того ж були відкриті кордони, але при умові, що при повернені в Чехію людина повинна надати негативний результат на вірус не старіший 4 днів, або перебувати 14 днів в карантині.

На другому етапі, з 27 квітня, вже відкрили магазини площею до 200 кв. м.

Третя хвиля має розпочатися з 11 травня з відкриттям магазинів до 1000 квадратних метрів, автошкіл, фітнес-центрів, але без використання гардероба чи душу.

Під час четвертої хвилі, з 25 травня, планується відкриття кафешок, перукарень і косметичних салонів, музеїв, зоопарків

Ну і остання хвиля з повною свободою стартує 8 червня.

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»